Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Napóleon miért támadta meg az...

Napóleon miért támadta meg az Orosz Birodalmat? Tud esetleg erről valaki más verziót a tankönyvin túl?

Figyelt kérdés

2018. júl. 31. 20:53
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

18:

Ez az általános iskolás vs gimnáziumi könyv azért nem olyan egyszerű történet. Egy 6-os gyereknek azért sztem még nem szerencsés az etnikai változásokról beszélni, hogy rossz irányba fordult a magyarság etnikai aránya a Kárpát-medencében a tatárjárás után, stb... Ha túl komolyan tanítanák a történelmet az nem lenne szerencsés, sok gyerkőc nagyon nincs olyan szinten még 5-6-ban, hogy mindent fel fogjon belőle, de egy egyszerűbb formában muszáj tanítani valamit már korábban, hogy legalább alapszinten tudjanak valamit a történelmi eseményekről, ne kamaszkorban haljanak először róla. Azt meg felnőtt fejjel tényleg nehéz összerakni, hogy milyen szinten emészthető még a 11 éveseknek a töri, nem könnyű eltalálni. Legjobb barátom, aki töriből anno úgyszintén ,,élvonalba,, tartozott, kritizálta, hogy igazából 5-12. osztályok között kétszer megyünk végig a törin, mi tök felesleges, hosszú idő, meg az általános iskolásnak semmi értelme, de erről meg az a véleményem, az milyen lenne már, ha nagyon sok, alacsonyabb színvonalú oktatásban élő gyerek először 18 évesen hallana a nácizmusról, kommunizmusról, amikor már teljesen kialakul jobb esetben a világnézete. Ha meg mondjuk 7-ben kezdenék a töri és 10-ig befejeznék, az meg a suliváltás miatt lenne kivitelezhetetlen.


Nem egyszerű téma...

2018. aug. 3. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
Én értem amit mondasz és van benne valami. De a konkrét példában amit felhoztam van egy olyan is, hogy a tatárok(ne menjünk bele, tudjuk, hogy mit jelent és csak egy része volt tatár)egyszer csak hazamentek, mert kánválasztás volt. Szerintem azt egy hatéves gyerek is felfogná, hogy el kellett menniük, mert nem volt stabil a helyzetük. Nyugat-Magyarországot nem tudták elfoglalni, mert a kővárakat nem tudták bevenni. Az közel egy éves megszállás alatt folyamatosan törtek ki és portyáztak. Utánpótlásuk nem volt és azért a mongoloknak is hatalmas veszteségeik voltak. Egyszerűen nem tudták tartani a megszállt területeket, amiket mellesleg nem feldúlni jöttek. A megmaradt lakosságból összeszedték az írástudókat és adóztattak, illetve arattattak az emberekkel. Rendes megszállás volt és nem "feldúlás". Ázsiát is elfoglalták és nem feldúlták. Meg ez a kánválasztás is... 6 évvel később volt kánválasztás és Batu el sem ment rá. Bár valóban az örökösöknek meg kellett volna jelenni a gyűlésen 42-ben, de ezt Batu nem tette meg. Később erőszakkal szerezte meg a nagykáni címet. Szubötej, Orda és Batu az invázió előtt fél évvel már konkrét utasításokat kaptak. Elég független seregek voltak, amik nem szorultak sok instrukcióra. Temüdzsintől kezdve nem volt túl bonyolult a mongol taktika ami a megfélemlítésen és a hit and run-on alapult. Eleve 3 hónapos késéssel jutott el Ögödej halálhíre. Mutatja, hogy úgy volt berendezkedve a nyugati invázió, hogy nem szorultak rá felsőbb utasításra. Feltételezhetően ez csak egy puhítása volt és próbálkozás Európába. Megszállása nyilván hatalmas kihívás volt és ezt a mongolok tudták előre, így nyilván több lépésben akarták kivitelezni. De a hatalmas távolság miatt eleve úgy készültek, hogy a seregek önállóak legyenek. Kicsit hosszan sikerült megfogalmaznom, ezt így nyilván nem kell mind leadni. De annyi miért nem elég, hogy a veszteségeik és a stratégiai helyzetük miatt a mongoloknak vissza kellett vonulniuk? Ezt megérti egy hatodikos gyerek is.
2018. aug. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
Ezzel az a baj, hogy tényleg senkinek nincs megdönthetetlen teóriája, miért vonultak vissza a tatárok a Magyar királyságból. A kővárakat hosszú távon elfoglalták volna, a nagy pestisjárvány is azért tört ki Európában 1367-ben, mert tatárok Kaffát ostromolták a Krímnél, és katapultokkal pestises holttesteket dobáltak be, közben pedig a már megfertőzött lakosság egy része hajóval menekült a kereskedelmi utak mentén Itáliába. Peking hatalmas erődítményét ugyanígy foglalták el, körülvették a várost, dobálták be a rothadó holttesteket katapulttal és ott táboroztak talán 2 és fél hónapon keresztül, amíg a kínaiak egymást nem kezdték enni és feladták a várat. Egy várat sem lehetetlen bevenni, csak idő kérdése, az meg elég alibi válasz lenne, hogy a tatároknak nem volt kedve Magyarországon sz*rakodni ezzel, de tényleg ez tűnik a legkézzelfoghatóbb magyarázatnak, ez összefonódik a kánválasztással, de ahogy Te írod ott is vannak csúszások. Lehet a tatárok a Kárpátokat úgyszintén egy vízválasztónak tekintették, hogy ha ezen túl is foglalnak területet, azzal egy teljesen másik régióra nyitnak kaput, és ez már nem érte meg nekik, amikor előtte a sztyeppe gyakorlatilag egybefüggő terep volt a magyar határtól gyakorlatilag Nyugat-Mongóliáig, sokkalta kézenfekvőbb volt nekik.
2018. aug. 3. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:

#20. Én nem kezdelek el kóstolgatni, hanem néhány dolgot kiigazítottam, amiről úgy gondoltam, hogy érdemes. Pont te vagy, aki folyamatosan henceg a versenyeredményeivel... Most mit mondjak erre? Attól még nem fogod tudni a törit, hogy középiskolás versenyeken vettél részt... :D Jézus... De egyébként is szánalmas ez a magamutogatás, főleg egy, a témában magasabb végzettséggel bíró ember előtt, de mindegy, ebbe se menjünk bele.


Hogy mi volt a bajom az állításoddal?

Te azt képzeled, hogy a Kelet-Nyugati munkamegosztás azt eredményezte, hogy Nyugaton "elfelejtették" a földművelést. Holott az első ipari forradalom koráig Nyugat-Európában a társadalom jó része továbbra is a mezőgazdaságból élt (leszámítva olyan fejlett területeket, mint pl. Hollandia). Itt arról van szó igazából, hogy a 18. századig a mezőgazdaság technológiája lényegében középkori volt, és ezen a technológián alapuló földművelés nem bírta eltartani a népességet, ezért kellett az élelmiszert kereskedelemmel beszerezni (és az is lényeges, hogy Nyugaton igazából sok helyen már nem is gabonát termesztettek, sőt, nem is élelmiszert). Viszont az ipari forradalom során pont Nyugat-Európa volt az, ahol a mezőgazdaság megújult, mert újfajta technológiákat vezettek be (az ipari forradalom egy sor eredményét alkalmazták, az egyik legfontosabb a műtrágya, illetve a vetésforgó eljárás). Nem véletlen, hogy pl. nálunk is az ún. mintagazdaságok az 1700-1800-as években nyugati mintán alapultak, azért az sokat elárul, hogy a nagy mezőgazdasági országnak kikiáltott Magyarország a Nyugatról hozta az új irányvonalakat a mezőgazdaságba...


Szóval nem azért hozták Keletről az élelmiszert, mert Nyugaton elfelejtették, hogy mi az a mezőgazdaság, miközben pont Nyugaton újították meg és értek el nagyon nagy hozamokat. Hogy Keleten mi történt, milyen eredménye lett a társadalmi fejlődés szempontjából a jobbágyság konzerválódásának, azt mindenki tudja, a kérdés szempontjából ez is felesleges.


Bár ez a téma szempontjából úgy összességében teljesen lényegtelen, igazából a Napóleon-orosz konfliktusról már írtam, úgyhogy a többi dolgot felesleges ragozni.

2018. aug. 3. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
Csak, hogy Kínában volt közel utánpótlás, Európában nem volt, így nem volt lehetőség hosszútávú ostromra. Illetve Kínában eleve kevesebb komoly erőd volt. De Kína jó példa arra, hogy Batu aki részt vett az európai hadjáratban nem is foglalkozott Európával. Nem csak a kínaiak engedetlensége miatt, hanem mert ő belátta, hogy ott még teremhet babér, a távolság miatt Európában viszont nem és át is tette a nagykáni székhelyet. A pestisre meg egy elmélet szerint csak szimplán a mongolok maguk és az általuk hozott kereskedők a magyarázat. A mongol ugróegér volt a vírusgazda. Ez amúgy egy baromság, mert egyértelműen az indiani pestispatkány volt a vírusgazda. Nem feltétlen Indiából, mert egész Iránig megtalálható. A mongol ugróegér is onnan jövő fertőzéstől lett vírusgazda. A pestisnél amúgy lehet látni, hogy Ázsiában északon is vonult és a közel-keleten is. Lengyeleknél meg is állt északon, a selyemúton viszont végigment. Szóval azért arra konkrét tények vannak, hogy a pestis terjedt magától folyamatosan. Sokkal hamarabb is kezdődött mint amikor megjelent Európában. De az ilyen baktériumok mint a pestis mindig is Ázsiából jöttek. Tífusz, kolera stb. Egyszerűen India-Baktria-Irán-Szíria olyan terület volt, ahol adott területeken nagyobb a népsűrűség, kellően egyenletes meleg van, kellő a páratartalom és ahol nem egybefüggő a népesség, ott meg összeköti a hatalmas kereskedelem. Egyszerűen minden adott ezeknek a betegségeknek.
2018. aug. 3. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
Bacilusgazda :D
2018. aug. 3. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

24:

Lol, azért azok alapján, amiket írtam, rosszul esik, hogy ebből az átvitt értelembe írt ,,elfelejtették a földművelést,, (értsd, ahol tudtak, ott már az manufaktúrákba csalták a munkaerőt a mezőgazdaság rovására, ez volt az állam érdeke is, erre lassan a jobb helyeken rájöttek maguktól), másrészről ha nálam magasabb történelmi végzettséggel rendelkezel, megint csodálkozom, hogy ebből az irányból is úgy értelmezted a nyelvezetemet, hogy hülye vagyok...


Ez már csak végül is személyeskedés, sok hozzáadott értéke nincs a vitának :/

2018. aug. 3. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
4-es: Aki valamivel nem ért egyet, az már rögtön trollkodik???
2018. aug. 4. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
Egy nagyhatalom attól nagyhatalom, hogy úgy viselkedik, mint egy nagyhatalom. Napoleon - mint minden uralkodó - mindent a birodalmába akart keríteni. Ha nem kalkulálja el magát az oroszoknál, nincs Waterloo.
2018. aug. 6. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!