Hogyan lehetséges, hogy Augustus idején az egész birodalmat mindössze 28 légió védelmezte meg?

Figyelt kérdés
Kb 143000 fő.

2017. márc. 25. 23:15
 1/3 anonim ***** válasza:
88%

Ez óriási sereg volt ahhoz képest, hogy az ókorban vagyunk, és a római hadsereg reguláris sereg volt. A katonákat folyamatosan el kellett látni, fizetni kellett, el kellett szállásolni stb., ami nagyon sok pénzt igényelt.


Egyébként ennél több fegyveres is volt a birodalomban. Azt most hirtelen nem tudom, hogy ebbe a 28 (pontosabban 25 a teutoburgi vereség után) légióba beletartoznak-e a pretorianusok, a germán lovas testőrség... Illetve ott voltak a letelepített veteránok is, szükség esetén őket is be lehetett hívni.


És egyébként, ha végiggondolod, minden normális állam arra törekszik, hogy mindent a lehető legjobban megspóroljon, főleg azokat a kiadásokat, amik nagyon megterhelik a kincstárat. A hadsereg eléggé megterhelte. Namost, ha azt látták, hogy ez a 25 légió el bírja látni a feladatát, azaz fenn tudja tartani Róma hatalmát (megvédeni a birodalmat, de még támadni is), akkor nem értem, minek kellett volna tovább növelni a számukat. Mindig mindenből annyi van, amennyi szükséges és elegendő. Ha 25 elég volt, akkor felesleges lett volna tovább növelni ezt a számot.


Egyébként is, Róma Augustus idején békére vágyott, mert már 100 éve folyamatosan polgárháborúk zajlottak a köztársaságkor alkonyán. Augustus propagandájának egyik lényeges eleme volt, hogy ő elhozza a békét, és véget vet a háborúskodásnak. És ezt meg is tette, sok légiót feloszlatott, és földeket adományozott a veteránoknak. Nem volt ez ellen senkinek kifogása...

2017. márc. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
A rómaiaknak honnan jött a divide et impera elv? Vagy ezt ember találta ki? Létezik ennél jobb módszer?
2017. márc. 25. 23:42
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként amikor véget értek a polgárháborúk (Antonius halála után), akkor sokkal több katona volt fegyverben, de szerintem éppen hogy okosan tette Augustus, hogy feloszlatott rengeteg alakulatot. Ennek nemcsak anyagi okai vannak, hanem politikai okai is (azon túl, hogy a békét hirdette a sokat szenvedett római népnek).


A sok katona már önmagában is veszélyforrás volt, és azt soha nem lehet előre tudni, hogy ki fog Augustus ellen fellázadni, és maga köré gyűjteni ezeket a katonákat. Innentől kezdve logikus volt leszerelni inkább őket (ne feledjük, hogy sok katona a polgárháború alatt Augustus ellen harcolt!). Miután viszont földet kaptak, és békében élhettek a saját birtokukon, még lojálisak is lettek a princepshez. Úgyhogy ez szerintem eléggé okos politikai tett volt.


És mivel a veteránokat be lehetett hívni veszély esetén, ezért igazából a Római Birodalom katonai potenciálja jóval nagyobb volt, mint a ténylegesen létező 28 legio.

2017. márc. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!