Lehetséges szerintetek, hogy nem fenntartható a jelenlegi technológiai és társadalmi fejlődés hosszabb távon és a jelenleg fennálló fejlett emberi társadalmak (főleg Nyugaton) összeomlanak?
Mindenki tudja, hogy a Föld túlnépesedik és a jelenlegi "ökológiai lábnyom" már jóval több, mint 1,5 földet venne igénybe.
Olvastam John B. Calhoun rágcsáló kísérleteiről és nagyon sok hasonló tendenciát véltem felfedezni a mai társadalmakban. Jelenleg egyre jobban nyílik a társadalmi olló a jövedelmek között, ami eddig mindig háborúkhoz vezetett.
A Római Birodalom is sokkal fejlettebb volt társadalmilag, technológiailag és katonailag, mint az ellenfelei, azonban a barbárok mégis szétrombolták és a "sötét" középkor következett évszázadkora.
Lehetséges, hogy most is ez a jövő a szupervárosok és teljes robotizáció helyett?
Köszi a választ.
Én a fenntarthatatlan fejlődésről beszélek, valamint az egyre nagyobb vagyoni különbségekről.
Nyugaton az emberek elöregednek, a nyugdíjrendszer MINDENHOL az összeomlás szélén van. nemsokára nem nagyon lesz, aki dolgozzon, hacsak tömegével nem fogadnak be más kultúrájú migránsokat.
Valószínű ez hosszú távon hatalmas társadalmi feszültségekhez vezethet, aminek könnyen lehet polgárháború az eredménye.
Afrikában és keleten meg éheznek az emberek, háborúk, szárazságok, stb van a globális éghajlatváltozás miatt. Valószínű nem lehet megállítani örökre a menekültáradatot, hasonlóan, mint a rómaiak sem tudtak a barbárokat megállítani.
Nagyon rosszul látod a dolgokat. Egyrészt munkanélküliség van sok országban, nem kellenek ide migránsok, azok amúgy se értenek semmihez, lásd Németország most nagy szarban van. A fejlődés fenntartható, az informatika fejlődése pl. exponenciális, szerintem ez mindent elmond. Másrészt nincsenek semmilyen háborúk az általad felsorolt indokok miatt. Nyugdíjjal kapcsolatban nem olvastam hogy valahol is probléma lenne, egyedül Mo. lesz rossz helyzetben úgy 20-30 év múlva a magánnyugdíj eltörlése miatt, valamint a nyugdíjpénz elvétele miatt amivel visszafizették az IMF hitelt. Az hogy afrikában a népesség rohamosan nő, az megint csak nincs kapcsolatban a fejlődéssel, ők nem nagyon küldenek embert a marsra. India meg majd talán megoldja ezt, Kína is képes szabályozást bevezetni. Nem nagyon tudnak az afrikaiak betörni fejlett országokba, csak a töketlen EU engedi be őket, de ahol nem engedik, lást Oroszország, Kína, Amerika, oda nagyon ritkán szöknek csak be emberek(mondjuk Amerikának nehezebb Mexikó miatt). Ahol igazán védik, nem fognak rendőrök elől szaladgálni, mert jobb országokban gépfegyverrel védik a határokat.
Ja és a munkára visszatérve a fejlődés épp hogy elveszi az emberek munkáját.
Egy rádióműsorban hasonlóról beszélgettek nemrég politikai, gazdasági elemzők, hogy a világ egy fordulóponthoz közeledik. Mondjuk nem hallgattam végig (későn volt), de felmerült a globalizáció problémája is, tehát hogy pl. az indiai lakos direkt módon szembesül a saját és a fejlettebb országok közti különbséggel. Korábban ez nem volt ekkora probléma, mert egy indiai paraszt vagy nem is tudott semmit a falu határán kívüli dolgokról, vagy nem volt semmi esélye elmenni onnan. Manapság sokkal jobban átérezzük a Föld másik pontján lévő állapotokat, és a különbségnek is erősebb a hatása a társadalomra.
A másik, hogy a konfliktusok is globálisabbak lettek. Minél több nemzet érdekelt egy problémás helyzet megoldásában, annál nehezebb kompromisszumot találni, annál kényesebb az egyensúly.
#4 es, miből gondolod, hogy a fejlődés fenntartható?
már most sem tudunk annyi kaját termelni, hogy elég legyen 7 milliárd embernek fenntartható módon. Ráadásul a termőterületek rohamosan csökkennek a nem fenntartható fejlődésnek köszönhető éghajlatváltozás miatt. lehet, hogy a számítástechnika exponenciálisan fejlődik, de egy programot nem lehet megenni.
ez a legnagyobb probléma, hogy amíg pl amerikában dollármilliárdokat kaszál egy tech startup, addig afrikában halnak éhen az emberek. És most már a netnek köszönhetően látják is, hogy mekkora a különbség pár ezer km-el északabbra. és ide akarnak jönni...
ha nem hagyják őket - márpedig nem hagyják, ebből előbb-utóóbb háború lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!