Napóleon miért támadta meg az Orosz Birodalmat? Tud esetleg erről valaki más verziót a tankönyvin túl?
a franciáknak már az előtt hódító terveik és a hadlépéseik voltak, napóleon csak követte ezt a hagyományt
a többi részletkérdés
Az európai uralkodócsaládok rokonságban álltak egymással, többszörösen is és sehogyan sem tudtak megbékélni a Bonaparték parvenüségével. Napóleonnak jó néhány testvére volt és azt hitte, ha őket nevezi ki kisebb, nagyobb uralkodónak, akkor biztosíthatja a hatalmát, de ebben is tévedett.
Egyre, másra összeszövetkeztek hatalma ellen, legfőbb és számára érinthetetlen ellenséges hatalom Nagy Britannia volt és remek flottája miatt nem volt esélye legyőzni, ezért blokádot hirdetett ellene.
A különböző hatalmak kényszer szövetségesei voltak, de Anglia támogatásával a háttérben sorra történtek az összeesküvések, amit Napóleon sorra levert.
Egyik fő ellenlábasa, Ausztria, amely az összes ellene szóló lázadásban részt vett, valamennyire sakkban tartottnak tűnt, mivel zálogul a császári frigy Maria Lujzával megfelelőnek látszott, de Poroszország acsarkodott rá, a Német-római császárság megszüntetéséért, bár leverte azt is, de az ellene készülő újabb szövetségek megakadályozására kézben kellett tartania az eseményeket.
Sándor cárral személyesen is találkozott Napóleon, és jó viszony alakult ki közöttük, de később az oroszok is ellene fordultak, hatalmas hadsereget küldtek ellene, akkorát, amely még soha nem járt Oroszországon kívül.
Az oroszok nem szívesen tűrték a franciák hegemóniáját, ráadásul a porosz és az osztrák diplomácia is részben uszította a cárt, akinek a kereskedelmi embargó gazdaságilag is hátrányos volt, ezért mivel viszonylag biztonságban érezte magát, felmondta az embargót Anglia ellen.
Ez már nyílt szembefordulás volt Napóleon hatalmával és politikájával, aki nem tűrhette, hogy Anglia megerősödjön és azt sem, hogy egy másik nagyhatalom szembeforduljon vele, hiszen ez olaj volt a tűzre, szinte felhívás egy újabb összeesküvésre.
Ha azonban súlyos vereséget mért volna az oroszokra, akkor a megfélemlített népek továbbra is engedelmesek lettek volna kényszerből.
Hiába volt ekkor Napóleon Európa ura, a lába alatt a talaj nagyon ingatag volt, neki keményen kezében kellett tartania a gyeplőt, okulva az előzményekből, legalább is ezt gondolta és talán igaza is volt.
Addig kellet legyőznie az újabb hatalma elleni lázadást, amíg az más népek csatlakozásával meg nem erősödik.
Elhatározásában az is erősítette, hogy ekkor az erőviszonyok is látszólag mellette szóltak, mint tudjuk kemény csatában győzött is Borogyinónál, ám az orosz haderőt megsemmisítenie nem sikerült, békét sem tudott kötni és a hadserege is elveszett az orosz télben, a késői visszavonulásban, de ezt előre nem sejthette.
Nem tudom, ez van a tankönyvekben?
Azért a borodinoi csata is kicsit kevéssé van részletezve a tankönyvekben. Minden idők egyik legvéresebb ütközeteként van számon tartva. Egyetlen nap alatt majd a negyede odaveszett a seregeknek.
Emberszámban amúgy Napoleon volt fölényben kb. 140-190000 fővel Kutuzov 120-160000 főjével szemben. Kutuzovnak kicsivel nagyobb tüzérsége volt, de így sem vehette fel Napoleonéval a versenyt.
Kicsit nagy a szórás a feltételezések terén a veszteségeket illetően, de kb 32000 volt a francia és 40000 az orosz veszteség. Ellenben azt konkrétan tudjuk, hogy Napoleon rengeteg tisztje, köztük sok tábornok odaveszett a csatában. Orosz részről ez nem volt így. Szóval láthatjuk, hogy valójában már ott eldőlt Napoleon hadjáratának végeredménye ennél a phüroszi győzelemnél. Az orosz vezérkar megmaradt és visszavonult egy megtört, de még mindig ütőképes orosz hadsereggel. Nepoleon viszont ott marad egy szintén hasonló állapotú sereggel, amit viszont nem lehetett már olyan jól irányítani, mert csupa tapasztalatlan tiszteket kellett kinevezni és előléptetni. Szóval ami a célja lett volna, mint a hatalom kinyilatkoztatása, nos ez a terv egy délután alatt dugába dőlt Bonaparte számára.
"Azért az elég érdekes, hogy előttük egy nyugati hatalom sem akarta betenni a lábát kelet-európai területekre. Vajon mi vihette őket kivételesen ilyen messzire?"
Az, hogy épp komoly válságban volt az egységes német birodalom, napóleon után meg jött Bismarc és a Szent Szövetség.
Erre ekkor nyílt alkalom.
De az "orosz tél" nevű helyi adottság ellen a nácik sem tudtak mit kezdeni. Gyakorlatilag a természet lett a gerillaharcos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!