Tudomány-e a jogtudomány?

Figyelt kérdés

2017. jún. 1. 18:15
1 2 3 4 5 6 7
 31/70 anonim válasza:

Korábban írták, de nem lett figyelembe véve.

Ezért van természet és társadalom tudomány.

2017. jún. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/70 2*Sü ***** válasza:

> "És a gazdaságtudományt tudománynak nevethetjük,kérdező?"

> Nem.


[link]


„A közgazdaságtan olyan társadalomtudomány, amely a gazdasági rendszerrel, vagyis a javak megtermelésével, elosztásával, értékelésével és fogyasztásával foglalkozik.”


Meg vannak gazdaságtudomány alá tartozó képzések: [link]


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Amit te tudomány alatt értesz, az a tudománynak csak egy részhalmaza, az egzakt tudományokat, a természettudományokat érted tudomány szó jelentése alatt. Csak ha ez így lenne, nem lenne szükség a hozzáaggatott „egzakt” és „természet” jelzőkre.


A kérdés az, hogy ennyi egybehangzó ellenvélemény után nem lenne-e célszerű felülvizsgálni a saját tudomány fogalmad definícióját? Mert az ugye eléggé képtelen álláspont, hogy te tudod jól a tudomány fogalmának jelentését, a Wikipédia „tudomány”, „jogtudomány”, „közgazdaságtan” szócikke nem, az egyetemek, a tudósok, tudományfilozófusok, professzorok sem, meg az itt válaszolók kvázi 100%-a sem. Vedd észre, hogy ez ugye a „mindenki hülye, csak én vagyok helikopter” esete…


Semmi gond. Nem jól értesz egy fogalmat. Más is van ezzel így, más fogalmaknál. Ha ragaszkodsz a rossz értelmezéshez, akkor egy hibás világképet kezdesz építeni magadban. Ez nem jó. Ha viszont képes vagy ezt belátni, és nem azt gondolni, hogy mindenki más értelmezi félre a tudomány fogalmát, akkor viszont képes vagy javítani magadban ezt a hibát, és az jó, mert tanultál valamit.

2017. jún. 5. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/70 fenui válasza:

Ha mindenképpen arra szeretnél példát, hogy a jogtudomány képes hipotéziseket felállítani, majd ebből következtetéseket levonni és predikciókat közölni, igen, tud, csak nem szokás.

Például vizsgálhatjuk azt, hogy a házassági jog milyen összefüggésben áll a társadalmilag elfogadott nemi szerepekkel és irányultságokkal, és az adott törvény alapján annak alanyaira, végrehajtóira következtetéseket vonhatunk le, amelyekből predikciók írhatók le. És ezt megtehetjük több történelmi korban és helyen is. Például a pederasztia végigkísérte a történelmet, de a jogba vagy nem emelték be minősített szexuális helyzetként, vagy büntetést vont maga után. Mégis vannak feljegyzett esetek, ahol házasemberek éveken-évtizedeken keresztül háborítatlanul űzték, oka ennek a társadalomban elfoglalt szerepük és befolyásuk. Ennek alapján szerintem az kavarhatott meg téged Kérdező, hogy a jogtudomány (és a társ.tudományok általában) több külső tudományterület eredményeit és eszközeit is használja a módszereiben. Ha kellő alapossággal vizsgálják a jogrendszert, az bizony tudománynak minősül. A jogi szaklapok is sokat foglalkoznak a jogi környezet pl. építészeti vagy vállalkozási következményeivel, tehát következtetéseket vonnak le, amiből predikciók következnek, pl. a megbonyolított építési engedélyeztetési rendszer bizonytalanságot szül az ingatlanpiacon, ami az árak emelkedését vonja maga után. Itt a jogból levont következtetést a gazdaságtudomány összefüggéseivel értelmeztük és tettünk szakmai predikciót.

2017. jún. 5. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/70 A kérdező kommentje:

# 32


Az ún. "közgazdaságtudománnyal" külön problémáim vannak. Erre egy könyv tanulmányozása során jutottam, amit Nassim Nicholas Taleb írt (Antifragile a címe). A közgazdászokkal az a baj, hogy iszonyat idiótán, a rendszert alig értve és teljesen felelőtlenül tesznek jóslatokat a gazdaságról - és erre az emberek sajnos vevők. Emiatt emberi életek mehetnek tönkre. Vagyis Taleb állítása szerint a közgáz nagyjából az ezotéria szintjén áll tudományos szempontból.


Taleb ezt egy nagyon jó példával támasztja alá. Egyszer egy PhD-t végzett közgazdász kért tőle tanácsot üzleti ügyekben. Ez a fickó egy csomó kereskedővel állt üzleti kapcsolatban, de olyanokkal, akik írni sem tudtak, nemhogy diplomájuk legyen. A pali tanácsot kért az írótól, hogyan üzleteljen ezekkel a kereskedőkkel. Taleb valóban ellátta tanáccsal. Ezután a fickó amiatt aggodalmaskodott, mert az üzleti partnerei nem értik az ún. Girsanov-elméletet (az egy ilyen közgazdaságtani elmélet). Ekkor vált Taleb számára világossá: AZOKNAK A SIVATAGI, MŰVELETLEN KERESKEDŐKNEK SEMMI SZÜKSÉGÜK A GIRSANOV-ELMÉLETRE. Ez kb. olyan, mintha (Taleb hasonlatával élva), az ember a fizika tanulmányozásával tanulna meg járni. A kereskedést az ember NEM teóriákból tanulja, hanem empirikus, tapasztalati úton, hibák során. Először hibázik, majd a hiba visszacsatolás útján befolyásolja későbbi viselkedését, így érlelődik az igazi profi kereskedő. SEMMI SZÜKSÉGE KÖZGAZDASÁGI teóriákra. Az ilyen teóriák "laboratóriumi" körülmények között születnek, a valóság teljes komplexitását képtelenek lefedni.


Na ez a probléma a közgazdaságtannal. Olyan modelleket alkot és alkalmaz, amelyek túlzottan leegyszerűsítőek és emiatt a valósággal köszönő viszonyban sincsenek. És ezek alapján próbálnak jósolni! Nem csoda, hogy szájtátva álltak a 2007/08-as recesszió előtt (legalábbis a döntő többségük). A gazdaság egy baromira bonyolult rendszer, és Taleb nagyon meggyőzően, érvekkel támasztja alá, hogy ennek mi csak egy apró töredékét értjük. Annyira aprót, hogy az nagyon messze van a tudománytól.


További infó Taleb közgazdasággal kapcsolatos nézeteiről itt:

[link]


Ajánlom az Antifragile mellett a Black Swan és a Fooled by Randomness c. könyveit is.

2017. jún. 5. 15:24
 35/70 anonim ***** válasza:

#34

Ez csak kötözködés, nem érv. A biológiában is kijelenthető, hogy a hidrokortizon vérnyomásemelő tulajdonsággal is bír, de a vérnyomás beállítása is rettentő soktényezős folyamat a szervezetben, szóval előfordulhat hogy magasabb kortizolszint sem okozza majd a vérnyomás emelkedését, mert közben egy másik hatás a szervezetben ellensúlyozza.

Ettől még ugyanúgy igaz marad általánosságban, hogy a kortizol emeli a vérnyomást, és természetesen ettől még a biológia is tudomány marad.


Ha valaminek csak a töredékét értjük, az a töredéknyi tudás is tudomány.

2017. jún. 5. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/70 A kérdező kommentje:

# 35


Értem az ellenvetést, de ha egy diszciplínának ilyen rossz a predikciós képessége, akkor az a kis tudás se ér sokat, és tudomány volta legalábbis kétségbevonható.

2017. jún. 5. 15:38
 37/70 anonim ***** válasza:

#36

Miért ne lenne már attól tudomány? Attól hogy vannak tényezők amiket adott esetben nem ismerünk, a már ismert tudás még valós!

2017. jún. 5. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/70 A kérdező kommentje:

# 37


Azért nem tudomány, mert predikciót nem tudunk tenni. De ha tudunk, akkor úgy mondanám, hogy nagyon limitált mértékben tudomány.


A biológiában se tudunk sok mindent, de mégis egy csomó szempontból működik praktikusan. A közgazdaság NEM.

2017. jún. 5. 15:46
 39/70 anonim ***** válasza:

#38

Attól még hogy nem természettudomány, tudomány. Próbáld már szétválasztani a fejedben a kettőt!


Mellesleg a közgazdaságról is ugyanez, hogy sokmindent nem tudunk, de ettől még sok szempontból praktikusan működik a dolog.

2017. jún. 5. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/70 A kérdező kommentje:

# 38


NEM, egyáltalán nem működik.


Ami működik az üzleti életben egyedül, azok az empirikus heurisztikák.

2017. jún. 5. 15:51
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!