A törvények milyen viszonyban állnak a törvénykönyvekkel?
He? Úgy képzeled, hogy a törvényeket kinyomtatják könyv formában, és a későbbi módosulásokat beragasztgatják? Ó de kis édes.
A törvény nem attól törvény, hogy könyv formában kiadják, mint a Harry Pottert.
A törvény jó esetben úgy készül, hogy először is kitalálják, legépelik és kinyomtatják (vagy ma már sokszor csak e-mail formájában elküldik) minden képviselőnek. Kinyomtatott formában csak egy halom A4-es nyomtatott papír egy dossziéban. A képviselők elolvassák, majd a vitanapon hozzászólnak. Esetleg módosító javaslatot nyújtanak be, ami szintén a legépelik - kinyomtatják - kiküldik módon történik. Végül a vgső változatot megazavazzák.
Ezt aztán a köztársasági elnök aláírja. Ezután ki kell hirdetni, ami a Magyar KÖzlöny nevű újság által történik. Vagyis a törvényeket valójában nem könyvként, hanem újságként adják ki.
Ebből aztán kerül mindenféle könyvtárakba, adattárakba, sőt ma már simán felteszik a netre.
Ha később jön egy új törvény, vagy egy módosítás a régihez, akkor azt is a Magyar Közlöny adja ki. Nem hozzák le újból az egészet, hanem csak a változtatást. Nyilván a régi változat ott pihen a könyvtárban, azzel nem is kell mit tenni, senki nem áll neki kihuzigatni vagy átragasztgatni a régi változatot, már csak azért sem, mert mindig tudni kell, hogy régen mi volt a törvény.
Kicsit félreértettél.
Például életbe lépett az új Ptk fél évszázad után. Az ezek után hozott új polgári jogi jogszabály felülírja azt, ami ebben az egységes törvénykönyvben van? annak ellenére kérdezem, hogy lex posterior derogat legi priori.
Ha módosítanak egy törvényt, akkor - mint azt korábban írták - a Közlönyben azt is közlik, hogy ez mely törvény mely paragrafusa mely bekezdésének mely pontját módosítja. Így, szépen sorban. Ilyenkor nyilván felülírja az előző jogszabályt.
Tehát ha most hoznak egy törvény, melynek valamely pontja hatással van egy másik törvényre - például a Ptk.-ra -, akkor, amennyiben nem áll fent jogharmonizációs probléma, nyilván lex posterior derogat legi priori.
Jogharmonizációs probléma akkor áll fenn, ha az új törvény olyan mértékben szemben áll egy másik törvénnyel, vagy úgynevezett "magasabb" jogrenddel - például az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata -, hogy azt nem lehet csak úgy simán bevezetni. Ilyenkor az okosok összedugják a fejüket, és megpróbálnak kitalálni valamit, amivel mindenki nyer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!