Komoly probléma van a felvetett definícióiddal. A tudomány fontos attribútuma, hogy az empirikus-logikai úton levezetett elméletek alapján jóslatokat tesz a világról, aminek empirikus leellenőrzésével (pozitív) visszacsatolás alapján igazolja vissza az elméletet és legitimálja magát.
Ez nagyon nem igaz a tudományra.
A jogrendszert megtanulni lehet, de NEM fedezel fel vele semmi újat.
Visszakérdezek: szerinted a jogtudomány milyen felfedezés(ek)kel él, és milyen (helyes) jóslatokat tesz a világ jövőbeli állapotáról?
# 13
Semmi értelme a tudományt így definiálni. Hiszen a tudomány eleve egy tevékenység, nem egy tudásanyag. MI a tudós? Aki a tudománnyal foglalkozik. A világnak egy csomó olyan része van, amivel való foglalkozást NEM tartjuk tudománynak. Lásd: autószerelés, mérnökség.
Emellett:
"Science is a systematic enterprise that builds and organizes knowledge in the form of testable explanations and predictions about the universe."
Forrás: Wikipédia
Ebben nagyon is ott van a predikcióra való képesség. Ami így is van jól. Akkor lesz valami tudomány, ha (ilyen szempontból) praktikusan hasznosítható.
# 14
A matek szerintem nem tudomány, mert nem empirikus.
Ami tudomány az a fizika, a kémia és a biosz.
Ebben az egzaktsági sorrendben.
"Semmi értelme a tudományt így definiálni. Hiszen a tudomány eleve egy tevékenység, nem egy tudásanyag."
Igen, a világunk megismerésére irányuló tevékenység. Vagyis a történettudomány, jogtudomány, stb is teljes értékű tudományok.
"Ebben nagyon is ott van a predikcióra való képesség."
Nem egészen, csak ott van mint lehetőség. A lényeg ez: "organizes knowledge", amit természetesen tehet predikciók formájában is.
De az egyszerűen hülyeség, hogy csak az számít tudományosnak ami alapján jóslatok tehetők az univerzumról.
A kedvencem az, amikor ezt írja a római jog tankönyvem:
"A híres római jogtudós, Ulpianus határozta meg TUDOMÁNYOSAN (????????) a kötelem fogalmát."
Kb. olyan, mint ha azt mondanánk:
"A híres fizikus, XY kidolgozta a földönkívüli élet élőlényeinek taxonómiáját."
LOL
"Igen, a világunk megismerésére irányuló tevékenység. Vagyis a történettudomány, jogtudomány, stb is teljes értékű tudományok."
A világ megismerésére vonatkozó tevékenység, ami az Univerzumról ÁLTALÁNOS ÁLLÍTÁSOKAT tesz. Ennek helyességét pedig CSAK predikcióval lehet ellenőrizni. Ha a tudomány a világ megismerésére irányulna, így, simán, akkor az autószerelés meg a detektívmunka is tudomány lenne.
"Nem egészen, csak ott van mint lehetőség. A lényeg ez: "organizes knowledge", amit természetesen tehet predikciók formájában is.
De az egyszerűen hülyeség, hogy csak az számít tudományosnak ami alapján jóslatok tehetők az univerzumról."
Ez az érv nem jó az előbbi gondolatmenetem miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!