Létezik olyan kifejezés, hogy fizetőképes kereslet?
A kereslet az egy dolog, az inkább a vágyból, szükségből fakad. Pl. az űrturizmusra is lenne kereslet, rengetegen tennének meg egy Föld körüli utazást egy űrhajóban. De az az ár, amennyibe ez kerül, azt szinte senki nem tudná, akarná megfizetni. Nincs rá fizetőképes kereslet. Ferrarit is nagyon sokan használnának. De kevesek tudják megfizetni, kicsi rá a fizetőképes kereslet. (Vagy éppen pont úgy alakítják ki az árat, hogy kicsi legyen, hiszen így kevesen tudják megfizetni, ettől válik igazán kuriózummá, különlegessé, és ettől lehet drágán eladni, és pont ezért ennyire drága. Lehet negyed árért is lehetne gyártani, többet el is lehetne adni, de kevesebbet is érne, hiszen sokan engedhetnék meg maguknak.)
Persze a közgazdaságtanban a kereslet alatt legtöbbször a fizetőképes keresletet értik, hiszen ez az, ami bevételként realizálódni tud. De azért fontos megkülönböztetni a tényleges kereslettől, aminek egy részéből nem realizálható bevétel.
Létezik.
"hajlandó fizetni (azaz akar és tud is)" - itt a lényeg. A kereslet az, aki hajlandó, azaz akar fizetni az adott jószágért. A fizetőképes kereslet az, aki tud is.
Amit még fontos tudni, hogy a kereslet és a kínálat legtöbbször egy tól-ig ablakban találkozik (szemben azzal, amit a Marshall-kereszt sugall, ami jó szemléltető, de egyszerűsíti az igazságot). Ha te egy Opelt kínálsz, aki csóró, nem fogja tudni megvenni, aki meg nagyon gazdag, annak nem kell a sz--os Opeled, Ferrarit vesz. Másik oldalról, ha egy üveg sört kínálsz 3000 Ft-ért, nem fogják megvenni, mert milyen drága, ha meg 30 Ft-ért adod, szintén nem veszik meg, mert "biztos sz--".
Az a fizető képes kereslet aki nem csak akar és tud is fizetni a dologért hanem meg is teszi.
Én is tudok fizetni mű bránerért de nem akarok.
Akarok ferrárit de nem tudok érte fizetni.
Tud(nék)ok és akarok is szoba festésért fizetni,de megtudom csináli én is.
Viszont szemcsit nem tudok csinálni de akarok ujjat úgyhogy fizetek érte. És ezért én fizető képes kereslet vagyok.
Először is, szeretném megköszönni a válaszokat. Másodszor még mindig nem hiszem, hogy helytálló ez a kifejezés :D
Reagálva a válaszaitokra:
2*Sü
Az űrutazás és a ferrari esetében is nem nevezhető keresletnek az, ha nem képes érte fizetni. Maximum szükségletnek, vagy pontosabban igénynek. Tehát helytálló kifejezés az, hogy fizetőképes szükséglet, az viszont már nem igazán, hogy fizetőképes kereslet. A cégek azért lépnek be egy-egy piacra, mert az adott piacon van kereslet a termék iránt. Emiatt lenne hülyeség azt feltételezni, hogy a piac tele van csóró emberekkel, akik nem képesek fizetni érte.
Talintulli
Pontosan, tehát az opelre kereslet ezek alapján csak az középjövedelmi osztályban lesz. Nem nevezhető keresletnek semmiféleképpen a csórók illetve a full gazdagok szemszögéből a dolog.
A sörös példád esetében is hasonló az eset. Egyáltalán nincs kereslet. Igazából nem is értem, hogy mit akartál ezekkel a példákkal bizonyítani :D
# 5 válaszadó
Hülyeség amit írtál. Az első két esetben nincs keresleted, a másodikban van. Ezzel semmit sem bizonyítottál…
mustafa33
Az megint más, de igaz XD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!