Globális erőforrásaink tetemesek. Csak azt nem tehetjük meg, amit nem akarunk. Eljön e az idő, mikor nemzeti, vallási, s egyéb ostoba nézeteinket félredobva, egy nemzet, egy nép leszünk, s felvirágoztatjuk ezt a bolygót mindenki örömére?
Az attól függ, melyik erőforrásra gondolsz, mert ilyen felhasználás mellett korántsem tetemes.
A legostobább nézetek, amiket sürgősen félre kellene dobni, hogy felvirágoztassuk a bolygót, azok a rövidtávú haszon lesése, valamint a környezet kárára történő nyerészkedés. Szerintem ez a kettő sokkal többet árt a Földnek, mint bármilyen nemzeti vagy vallási nézet.
Az általad körülírt világképet nevezik utópiának.
Pár ezer éve is erről álmodott egy-két filozófus és azóta sem kerültünk hozzá közelebb. A technológiai fejlődés közelebb sodrott minket a kihaláshoz, mint a tökéletes világhoz.
Ha időpontot kéne mondanom: soha.
Tudom, hogy minek nevezik.
De, ha nem akarunk gyilkos, marakodó majmok maradni, valamit tennünk kéne.
Ezt a világot egyes emberek viszik előre, pénzt koldulva ötleteikre a gazdag befektetőktől.
Valahogy másképpen kéne, de nem így, az biztos.
Éppen ez a baj kérdező: hogy a gazdag befektetők szabják meg az irányvonalat, mégpedig a saját érdekeik mentén. Nem azt nézik (tisztelet a kivételnek), hogy mi a jó az emberiségnek, hanem azt, hogy nekik mi a jó. Ami persze még az ő életükben busás hasznos hoz, de lehetőleg már inkább holnap.
Amíg ez a felállás marad, a pénzhatalmi rendszer és a növekedő gazdaság túsza az emberiség, jogtalan elvárás a környezetvédelem és a tiszta energia feltalálása. Egyszerűen ezekhez nincs elég mozgástér. Csak arra van lehetőség, hogy bizonyos keretek között a környezetvédők kiharcolják a legkisebb mértékű károkozást. Ez pedig édeskevés hosszútávon.
A nemzeti nézőpont arra készteti az embert, hogy évszázadokban, vagy egyes nemzeteknél évezredekben gondolkodjon.
A vallási nézőpont arra készteti az embert, hogy az öröklétben gondolkodjon.
Ha ezeket elveszed, marad az egyén, a maga 70-90 évével, a pillanat sietsége, az önzés.
Az emberiség a "felvilágosodás" óta pont ebbe az irányba mozog. Siettessük?
Évezrednyi sértett gyűlölködés, és a túlvilági öröklét adventje alkalmatlan mixtúra a személyiség, és társadalom fejlődéséhez.
Fura kettősség az ifjak rövid élet feletti kesergése, és önnön haláluk bizonyosságának tagadása.
Az élet rövidségének mindennapi sulykolása egyik rákfenéje a modern embernek.
Vedd el, ami kell, és fuss. De nincs hová.
Valami más cél kellene.
A reinkarnáció elfogadása például alapvetően elősegítené e dolgot, mert amit beszennyezel ma, azt is te fogod holnap megenni.
Sokan azt hiszik, hogy maximalizálják a lehetőségeiket más kárára, aztán dobbantanak innen. Hát ez nagy tévedés.
"De, ha nem akarunk gyilkos, marakodó majmok maradni, valamit tennünk kéne."
Kicsit kisarkítva, de sajnos azok vagyunk. Az emberi mivoltunk része az állati eredetünk, az ősi ösztöneink mozgatnak minket. Ezek vagyunk, akár tetszik, akár nem. Évmilliók óta ezek az ösztönök segítettek fennmaradni, és pár ezer év alatt ez nem fog változni.
Csillagászati értelemben viszonylag hamar öntudatra ébredt az univerzum anyaga, s értelme egyre gyorsuló iramban fejlődik.
Csak arra lennék kíváncsi, ez az öntudatra ébredt csillag anyag, mely már önnön eredetét kutatja, s szülő univerzuma felfedezésével, jogos öröksége birtokba vételével kacérkodik, vajon eléri e célját, vagy még előbb elpusztítja önmagát.
Úgy gondolom, az "anyag" célja a túlélés.
Hogy szükség esetén elhagyhassa pusztulásra ítélt otthonát, melyet napja bekövetkező halála, galaxisok ütközése, s még számtalan esemény fenyeget.
Úgy érzem a fejlett szerveződésű anyag igénye, hogy Ő, vagy "másolatai" ne kerüljenek vissza az Univerzum kikerülhetetlennek látszó körforgásának alap szintjeire.
Hogy mire ez a cél? Fogalmam sincs.
De, egy ilyen cél eléréséhez lenne elengedhetetlen első lépés földi életformánk megváltoztatása.
Húú, nagy veretes, ólomüveg stílusod van, de nézzük a tartalmát:
"vajon eléri e célját, vagy még előbb elpusztítja önmagát.
Úgy gondolom, az "anyag" célja a túlélés. "
A túlélés, mint célt, eddig elérte, ha öntudat alatt az élő anyagra gondolsz.
Amúgy az anyagnak nincs célja. Ha jobban belegondolsz, az anyag nem azért szerveződött ilyen szintre, mert valami célt akar elérni, hanem mert nem volt más választása.
" a fejlett szerveződésű anyag igénye"
Megszemélyesítesz dolgokat, de ennek inkább a művészetek kategóriában lenne a helye. :)
" elengedhetetlen első lépés földi életformánk megváltoztatása"
Erre írtam, hogy akkor már talán nem is emberek lennénk. Akár egy új mesterséges intelligenciát is létrehozhatnánk, hogy békés és gondoskodó legyen a Földdel, de akkor az emberiségnek vége. Az élővilágnak nincs szüksége ilyen gondoskodásra, köszöni megvan, és alapvetően egyensúlyra "törekszik". A mi emberi törekvéseink teljesen mellékesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!