Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményetek a techno-evo...

Mi a véleményetek a techno-evolúció társadalomra, egyénekre, természeti környezetre gyakorolt hatásairól? Elsősorban a szórakoztató elektronikára gondolok.

Figyelt kérdés
Mennyire jó az, hogy működőképes mobilokat dobálnak az emberek a szemétbe egy aktuális újabbért, aminek pl. a funkciói 50-80%-ban kihasználatlanok maradnak, mennyire szükséges a netet a zsebekben hurcolni, mikor otthon is van, mennyi értelme lehet a személyiségi jogokkal, személyes adatokkal való visszaélésekkel dobálózni, miközben nyilvánvaló inkorrekt adatkezelést alkalmazó közösségi oldalakra regisztrálnak az emberek? Mennyire vannak tisztában az emberek a PC-k, TV-k, mobiltöltők, játékkonzolok tápegységeinek, vagy akár a wifi és egyéb nagyfrekvenciás eszközök szervezetre gyakorolt hatásaival?

2014. júl. 9. 11:11
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
Dehogynem, a gyorsaság mellett olcsó is, de igazán nem is ez a fő kérdés, hanem a túlzások. Bár a fb-hoz hozzátenném, hogy ugyanazt tudom produkálni egy egyszerű mail-lel is, csak ott nincs "magamutogatás", nincs profilkép, csak szöveg, link meg kép..na de egy találkozó szervezéshez minek kell egy ilyen felület? Sokan jöttek már azzal, hogy a fb. előtt milyen nehéz volt szervezkedni, mintha előtte nem létezett volna a mail, vagy akár később az iwiw. Azért milyen érdekes ez is, hogy miért hagyták el az iwiwet? Évekig jó volt, most meg úgy megvesztek ezért a kék hülyeségért, mintha spanyolviasz lenne..pedig előtte is létezett, ha jól emlékszek...na jó, ez tényleg csak kitérő volt, nem nagyon akarok a fő kérdéstől eltérni, tehát, mint említetted, a túlzások. Szerintem túlzásokba estek elég sokan, ez a kényszeres nyomkodásban, meg a magamutogatásban nyilvánul meg. Nagyon nem tartom jónak.
2014. júl. 10. 20:26
 12/22 TappancsMancs ***** válasza:
Szerintem ezekből van pár ami jogosabb kérdéseket is felvet és van ami rugalmatlanság inkább. Az nekem azért furcsa hogy ha valaki fent van fb-on azt ne lehetne megtalálni, gondolom kérdező saját neveden vagy fent és saját képpel és nem valami rajzfilmfigura nicken. Ezt én megnézném azért hogy ugyan mitől ne találhattak volna meg. Jó mondjuk vannak gyakoribb és ritkább nevek és ezt ennyiből azért nem tudjuk eldönteni. Még ezzel együtt is hogy nem találtak fb-on az email és telefon szerintem is rendben van ugyanúgy mint a fb. Lehet ezeket a dolgokat mindent használni kérdés ki hogyan és mire használja. Nem egy eset volt már hogy a fb megosztás életet mentett, vagy volt olyan is hogy valaki mobilon kért segítséget a bajban. Az elektro szmog meg sokrétű téma, valószínűleg eltelik némi idő mire ez legalább alapvetően tisztázódik. A szaklapok részeb támpontot adnak ebben részben meg pont hogy nem a lobby érdekek miatt. Nagyon sok szakcikk eleve úgy születik, hogy több féle szűrésem is átmegy mire megjelenik. Bonyolult azért ez.
2014. júl. 12. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Nem vagyok fb-on, egyszer egy rövid időre regisztráltam egy üzleti ügy miatt, amiből nem is lett semmi, plusz szembesültem az inkorrekt adatkezeléssel is, szóval mindenféle hercehurca után letöröltem magam. Utána ahogy telt az idő, felbukkantak cikkek, videók a fb. hátteréről, és igazán nem is a cikkeken döbbentem le, hanem azon, hogy mindenféle visszhang nélkül használták tovább az emberek..és a nagy kérdés ugye, hogy miért is nem volt jó közösségi oldalnak a hotdog, vagy az iwiw..ja, csak nem a birkaszellem, meg az egy bolond százat elve alapján? Bár, ahogy írtad, az alapján azért árnyaltabb a dolog, de én úgy saccolom, hogy a közösség nagyobb százaléka divatból meg csordaösztönből osztotta meg az életét a neten. És ide tartozik a fb, és az iwiw is. Például ugyan hány külföldön élő, évtizedek óta nem látott ismerősét akarná megtalálni valamely közösségi oldalon egy 11 éves kislány? Mennyi ilyen volt már iwiwen is..viszont az is igaz, hogy lehetett akár életmentő is bizonyos esetben, ahogy a mobil is lehet életmentő, nem is ezzel van bajom, hanem összességében az eszetlenséggel, ahogyan a többség ezeket az eszközöket használja.

A másik témában meg sok olyat hallottam, hogy "nem bizonyított, bizonyítsam be, stb.", de erre azt mondhatnám, hogy ugyan nézzük már meg az ólmozott benzint, a pszichiátriai gyógyszereket, vagy a devizakölcsönöket? Persze, hogy rendben van az összes, reklámot láttunk mindegyikről, most meg nézzünk csak körül.. Azért pl. a benzinről csináltak egy nagyon jó dokumentumfilmet, youtube-on fent van, a marketingtől az évek alatt felgyülemlett ólommérgezésekig. Egy korábbi hozzászólásban mondták, hogy linkeljek be olyat, ami arról szól, hogy károsak lehetnek ezek a nagyfrekis eszközök, de közben kitértek, hogy de erről meg arról az oldalról való cikket nem fogadnak el..na most, ez furcsa logika, én nem is igazán szoktam ilyenbe belemenni, sőt, még az egyes cikkeket is óvatosan kezelem, mindkét oldalról, és inkább megpróbálom megtapasztalni, már amit tudok. Ez kezdve a gyógynövényektől a futócipőkön át a búzászsák emelgetéssel kondizásig mindenre érvényes. Az a baj, hogy sokan készpénznek veszik azt, amit elmesélnek nekik, és úgy beszélnek róla, mintha megtapasztalták volna. Tipikus esete a mainstream média félrevezetése. Mikor mindenki náci meg az Árpád-sáv fasiszta, a magyarok antiszemiták, stb. Az a baj, hogy ellenvélemény mindig lesz valahol, és az emberek döntő többsége valamerre húzni fog. Én inkább azt mondom, "mondják, de nem tudom", amíg esetleg meg nem tapasztalom, vagy épp az ellenkezőjét...

Esetleg valami vélemény a környezeti hatásokról is(mobiltemető, stb)?

2014. júl. 13. 12:51
 14/22 anonim ***** válasza:

"hogy ugyan nézzük már meg az ólmozott benzint"

Az ólmozott benzinnél a tudósok régóta tudták, hogy az ólom mérgező - és ezt folyamatosan hangoztatták is:

[link]

[link]

csak a motorizált társadalomnak szüksége volt a kopogásmentességre és a nagyobb teljesítményre.


Közel 40-50 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a tudósok által hangoztatott mérgezéses tünetek bebizonyítsák a társadalom számára hogy ez nem játék.


Az "elektorszmoggal" kissé más a helyzet: itt a konzumer készülékek általában olyan kicsi, nem ionizáló sugárzást bocsájtanak ki, hogy annak nagyon kicsi a környezetre kifejtett hatása. Rövid távon biztosan, hosszú távon meg valószínű - bár ez utóbbihoz hosszú, költséges (nagy egyedszám, pláne kontrolcsoporttal végezve, egymástól függetlenül reprodukálva) kísérletek szükségesek. Ennek ellenére a tudományos világ bár óvatosságra int, de nem pánikoltat.


Ezzel ellentétben a new age-mozgalmak a félelmekre építenek; akik mindenféle áltudományos maszlaggal körített ezoterikus handabandával akarják eladni rémisztgetős könyveiket/DVD-iket, elektroszmog-ellenes csodakenőcseiket, és egyéb portékáikat.

2014. júl. 13. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
A sugárzásokkal kapcsolatban nem hiszem, hogy pont elsődlegesen a daganatokra, vagy ilyen hasonló testi tünetekre kéne gondolni, hanem szerintem az idegrendszeri hatásokat kéne megvizsgálni. Például alvásnál, amit én is észrevettem. De mint írtam, egész véletlenül, eddig is évek óta aludtam a gép mellett, hála a szűk helynek, de eddig nem zavart, legalábbis azt gondoltam. Tehát nem szándékosan az alvás miatt kapcsolgatom, hanem hogy ne fogyasszon készenlétben..magyarul ilyen placebo-jellegű hatás kizárva. Ilyesmi jellegű sugárzásokra krémek, meg varázspálcikák nem hatnak, elég pofátlan marketinget csinálnak egyesek, bár ez a new age-elnevezés is a "keresztény" egyház démonizálásra használt gyűjtőszava, kb mint az, hogy pogány, neo-pogány, bálványimádó, stb. Már a kabbalát vagy a buddhizmust is new age-be sorolják egyesek, így hát teljes a zavar vallási téren is. Bár ennek van még egy csúcsa, a high-end audio világa, ahol 400 dolláros fagombokat árulnak, hogy az erősítőd jobban szóljon tőle..na abba mégnagyobb pénz van, mint a varázspálcikázásban.
2014. júl. 14. 13:40
 16/22 anonim ***** válasza:

"Tehát nem szándékosan az alvás miatt kapcsolgatom, hanem hogy ne fogyasszon készenlétben..magyarul ilyen placebo-jellegű hatás kizárva."

Nem zárhattad ki a placebo- (pontosabban nocebo - hisz káros hatásról: az alvásminőség szubjektív romlását tapasztaltad az elosztó bekapcsolásakor) hatást, mert TUDTAD, mikor van bekapcsolva és mikor van kikapcsolva az elosztó; így - ha csak tudat alatt is - szabályozhattad az alvásod minőségét.


Ezt csak úgy lehetne kivitelezni, ha a kísérlet résztvevői (mert többnek kell lenni a nagy egyedszám kritériuma miatt) nem tudnák hogy melyikük van kitéve sugárzásnak, és melyik nem. Sőt a kísérlet szervezői is utólag, az eredmények kielemzésekor szembesülnének vele (hogy ne befolyásolhassák a kísérlet résztvevőit).


Erőteljesen igaz az idegrendszeri hatások vizsgálatánál, ahol az egyszeri honpolgár, már attól is pánikól (sőt pszichológiai tüneteket mutat!), ha a társasház - amiben lakik - tetejére antenna kerül (függetlenül attól, hogy sugároz-e az antenna vagy sem); illetve sok egyéb más hatás is közrejátszhat.

2014. júl. 14. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

Az is lehetséges. Pont ezért kéne vizsgálni, de úgy nem igazán lehet bízni benne, mikor a többség ennyivel elintézi, hogy ez összeesküvés elmélet, placebó, fekete mágia, bebeszélés, stb. Bár az is jó lehetne, ha többen is kipróbálnák, már csak azért is, mert lehet, hogy a monitoruk nem 5 év után döglene be, hanem dupla, vagy tripla annyi időt is kibírna..pénzt meg környezetszennyezést spórolnának vele, mégha talán nem is igazolódna be a sugárzással kapcsolatos elmélet.

Kísérletezzetek nyugodtan:)

2014. júl. 14. 22:09
 18/22 anonim ***** válasza:

"Pont ezért kéne vizsgálni,"

Ezt teszik is jelenleg, pont a hosszú távú hatások kapcsán.


"de úgy nem igazán lehet bízni benne"

Ez nem bizalom kérdése, hanem tudatos, megbizonyosodott tapasztalásé.


"mikor a többség ennyivel elintézi, hogy ez összeesküvés elmélet, placebó, fekete mágia, bebeszélés, stb"

Sajnos a többség könnyebben fogékony az össszeesküvés elméletekre, babonákra (ha még látszólag legyint is rá) - mivel:

* valamitől félni (pláne ha sugároz - teljesen mindegy, hogy az milyen frekvenciájú, ionizáló-e vagy sem), valamit gyűlölni kell (háttérhatalom; gyógyszerlobbi; olajlobbi; de egyébként úgyis mindennek az okai a... ...tudjuk-kik)

* valamit megtanulni, valaminek a szakirodalomban utánajárni fárasztó, nehéz, nem trendy, meg egyébként is az csak beskatulyáz - unortodox, az évek alatt felhalmozott tudással szemben álló téziseknek hinni (hisz azokat forradalmi lelkületű, nemzeti érzelmű, a rendszerrel szembemálló modern elmék, az új korok elhallgattatott prófétái találták ki, akik a szívcsakrájukon keresztül szubatomi rezgésekkel világosodtak meg) - hisz azok ráadásul azonnali személyre szabott megoldást/megfejtést is kínálnak a problémákra (nem olyasmit, hogy a populáció adott százalékára bizonyos valószínűséggel)

* az embereknek nincs idejük, energiájuk ellenőrizni a médiában hangzottakat (és hisznek is benne - "hisz a tévében mondta egy tudósnak látszó fazon, akkor biztos igaz a TV-shop ajánlat") és hajlamosak elfelejteni a természettudományos órákon tanultakat (mert amit nem idéznek fel gyakran, az bizony elfelejtődik) - és ezt ki is használják a csodaketyerék/-szerek forgalmazói


Félreértés ne essék nem elbagatellizálni akarom a dolgot, de amíg a tanultak szerint igen kicsi hatás érhet ebből minket, és erre a mérvadó tudományos szakirodalmakban is igazolást kapunk - mármint hogy a várható egészségügyi kockázat elenyészően alacsony - és ráadásul ellenvéleményt is csak komolytalan forrásból kapok (mint például, hogy azért ne melegítsem mikróban az ételt, mert az szétbontja az atomokat, meg megváltoztatja a molekulák rezgését), addig nem húzok alumíniumfólia-sisakot a fejemre és rohangálok fel-alá, hogy "mindmeghalunk!". ;)

2014. júl. 15. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

De hogy ne csak a sugárzásról beszéljek, felhozok egy másik témát is: mégpedig a technika és a társadalom fejlődésének különbségeit - pár példa (tisztelet a kívételnek):

* Sokan úgy vesznek/kezelnek számítógépet, hogy kezelésének alapvető dolgaival (akár azzal is, hogy hol kell bekapcsolni, hogyan kell alapvető műveleteket elvégezni rajta) nincsenek tisztában.

* Irreális elvárásokat táplálnak a berendezések, szolgáltatások iránt ("miért nem lehet a fővárostól 100 km-re egy istenháta mögötti tanyán folyamatos 1 Gbps-os Internetem 2000 Ft-os havidíjért?") - és ha nem kapják meg az elvárásaiknak megfelelő dolgot, magukból kivetkeznek

* A felgyorsult információáramlás miatt azt hiszik, hogy minden művelet csak pár kattintás és kész is - és ezt elvárják a szakemberektől

* A látszólagos anonimitás miatt sokan azt hiszik, bármi megtehető (azt hiszem megcsal a barátnőm -> feltöröm a Facebook profilját)

* Sokan azt hiszik, hogy az Interneten minden ingyenes

2014. júl. 15. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
Na, én pontosan erre mondom, hogy a technika fejlődik, de a társadalom nem fejlődik a technikához! Szerintem ez így nem jó..
2014. júl. 15. 05:27
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!