Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerint István hatalom éhes...

Szerint István hatalom éhes volt, és magyar ellenes?

Figyelt kérdés
Ha úgy vesszük megölte az ősmagyarságot, akik nem támogatták, a hatalom elérése céljából, tehát szerintem egyáltalán nem becsülendő uralkodó, vélemények ?!

2013. aug. 26. 02:09
1 2 3 4 5 6
 21/55 anonim ***** válasza:

"Nem azt mondom, hogy vegyük fel a régi vallást, csak ne vesszen oda..."


Sajnos nem hinném, hogy bármilyen részletes forrásunk lenne az ősmagyar hitvilágra vonatkozóan (homályos utalásokat tartalmazó népdaloktól és ilyenektől most eltekintek, mert azok nem tesznek eleget ennek a feltételnek). Onnantól kezdve pedig, hogy ők nem írták le, vagy valaki romlandó anyagra írta le, ez bukó.

Lehet, hogy a honfoglaló magyarok "pogányok" voltak, de Magyarország történelmi szerepe folytán keresztény. Nem tartom valószínűnek, hogy ez változzon a közeljövőben.

2013. aug. 26. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/55 anonim ***** válasza:
Nos a mi esetünkben pont hiba az egyház hatalompolitikáját felhozni, ugyanis már István elnyerte a szabad püspökválasztás jogát, azaz a pápának semmi beleszólása nem volt a magyar keresztény életbe, pláne azután, hogy 1030-ban István szétverte II. Konrád, a a pápa német-római papucsuralkodójának seregét. Az Árpád-ház kihalásakor tett még egy kísérletet az aktuális pápa, egy általa választott személyt akart a trónra ültetni, ezért a budai nemesség száműzte a pápát Budáról, nem jelenhetett volna meg a városban... :)
2013. aug. 27. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/55 A kérdező kommentje:

Kb egyetlen kivétel.. ezt követően a pápák és az egyház körülbelül 800 éven keresztül megválasztotta, hogy melyik országnak ki legyen az uralkodója, és hogy háborúban ki kivel szövetkezhessen, és ki ellen támadhasson ! :D

Körülbelül az egyház húzogatta a bábokon a szálakat foylamatosan, úgy háborúztak az államok ahoz az egyház húzgálta a szálakat. (persze isten üdvéért). Mennyire gyűlölöm az egyházat.. fel sem tudjátok fogni...

2013. aug. 27. 11:01
 24/55 anonim ***** válasza:
31%

Magyarországon konkrétan kinek a megválasztásába szólt bele a pápa vagy egyház? Mikor több trónkövetelő volt, akkor is boldogan megkoronáztak akárkit. Istvánnál is csak annyi szerepük volt, hogy ők küldték az első koronát. Az egyház két fajta háborút okozhatott: ha valakit kitagadtak, illetve ha keresztes háborút indítottak. Másba nem nagyon volt beleszólásuk. A vallásháborúk idején se mondta a pápa senkinek, hogy öld meg a szomszéd református állam uralkodóját. Egyszerűen csak jó ok volt a háborúzgatásra a vallás, mert így nem kellet komolyabb indokot keresni.

Nem tudom ki volt a történelemtanárod, vagy hogy hova jártál iskolába (már ha jártál), de elég torz elképzelésed van saját hazád múltjáról, ami jórészt hamis közhelyeken alapszik.

2013. aug. 27. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/55 A kérdező kommentje:
Haggyuk már... volt hogy az egyház nem volt hajlandó koronát adni egy királynak, ha csak nem vált vallást, sőt... mindenben az egyháznak a keze van benne.
2013. aug. 27. 11:21
 26/55 anonim ***** válasza:

24-es jól írta, elég torz képed van a történelemről. Talán a középkor elején a pápai állam komoly hatalommal bírt több állammal szemben, de ez nem sokára szertefoszlott, talán a Német-római birodalomra tudott hatással lenni. Csakhogy nálunk maradjunk, a török ellen egyedül a pápa szervezett segítséget, de pl. a Francia királyság és a Velencei köztársaság a török udvart pénzelte, támogatta. Akkor, hogy is működik a Te elved?

Természetesen az egyház blokkolta egyes tudományok fejlődését, de Te egészen torz képet alkotsz róla, azért ne felejtsd el, hogy egy szegény jobbágyként kizárólag akkor tanulhattál, ha az egyház keze alá vett és ő taníttatott ki...

2013. aug. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/55 anonim ***** válasza:

Totálisan rosszul látod. Már írtam, az egyház nem irányító, hanem ESZKÖZ a királyi családok kezében. Pont, hogy az uralkodócsaládok irányították az egyházat, nem pedig fordítva.


Az egyház a BUTA NÉP FELÉ egy kényszerítő eszköz, a fenyegetés, hogy a nem engedelmes alattvaló a pokol tüzén fog égni. Ez nagyobb visszatartó erő a középkori parasztnak, mint mikor kap 50 botütést. A feudális társadalomban megkapták a "tizedüket" az együttműködésért, később a modern társadalmakban pedig egyre gyengült az egyház hatalma, a xix. század óta gyakorlatilag csak jelképként üzemelnek, semmi valós hatalma nincs az egyházaknak. Ma már szó szerint a középkorban felhalmozott tőke és az adományok tartják csak fenn az egyházat.


Nagy bajban is van minden egyház, mert a 60-as évek után "kiment a divatból" a vallás, nincs adakozás, nagy a pénzhiány...

2013. aug. 27. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/55 anonim ***** válasza:

"volt hogy az egyház nem volt hajlandó koronát adni egy királynak, ha csak nem vált vallást"


S ezzel mi a baj? Teljesen logikus. Vagy szerinted az lenne a normális, ha olyannak ad koronát, aki nem is az ő vallását követi? :D Nem jótékonysági szervezet, hogy drága aranykoronát osztogasson mindenféle jöttmentnek. Ugyanakkor a koronázási szertartásnak nem volt feltétele pápai jóváhagyás, ha volt egy koronád (örökölted, kaptad, csináltattad, loptad) és szereztél valakit aki a fejedre teszi akkor már félsiker volt a dolog.


"mindenben az egyháznak a keze van benne."


Hozz fel konrét eseteket példaként, akkor tudunk érdemben vitázni. Így csak van egy demonizált egyházképed amit valaki beléd ültetett és nem vagy hajlandó másként elfogadni. Nem kell persze angyalként sem tekinteni az egyházra, de minden rossz atyjaként sem aposztrolfálhatod. A középkori Európa politikájába nem nagyon volt belszólásuk, a hétköznapi életben megjelentek, de azzal azt a kevés hatalmat amit gyakoroltak nem nagyon lehetett túl nagy befolyásra váltani.



De hogy az István szálhoz is visszatérjünk: mikor mi letelepedtünk, körülöttünk mindenki keresztény vallássú volt, joggal várhatta el Európa, hogy ne neki kelljen hozzánk igazodnia, hanem mi vegyük fel az ő szokásaikat és hitüket. Kicsit talán durva példa, de a szélsőségesen viselkedő cigányokat sem szereti senki és elvárjuk, hogy integrálódjanak a társadalomba.

2013. aug. 27. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/55 Wadmalac ***** válasza:

Anglikán egyház eredete ismerős? Azért nem volt mindenhol a Vatikáné az utolsó szó. :)

A középkorban/tól a katolikus egyház nem volt más, mint egy, a többi nemzeti uralkodónál nagyobb, de szétszórtabb és egyáltalán nem egységes alattvaló-körrel rendelkező erős, befolyásos, de nem mindenható politikai-gazdasági hatalom.

Maga az inkvizíció sem volt más, mint a hegemónia megtartására tett agresszív, pánikszerű kísérlet.

A katolikus egyház szerepe, ereje, hatalma sokszáz éve folyamatosan esik és végül megmarad annak ,aminek állítja magát, Isten hangjának a Biblia nevében. Ami aki akar, meghallgat és elhisz, aki nem akar, az nem.

Későn háborodsz fel ellene. Giordano Bruno idejében még akár igazad is lett volna.

Ma viszont legalább már nem sütnek meg a véleményedért.

:D

2013. aug. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/55 A kérdező kommentje:
Tényeket akartok ? Nem jut eszembe konkrét példa, mert minden uralkodó választást a pápa döntött el, egyik uralkodó akit kiátkoztak 3 napig könyörgött a pápának, hogy fogadja el a bocsánatkérését (mivel az egyház döntött mindenben szinte) . Az egyház embereket égetett meg, és bárkit mágjára vethetett, a félelem eszköze volt, az egyház szabta meg kinek ad koronát, ezért mindenki engedelmeskedett az egyháznak, továbbá a nagyobb államok a saját papjait/püspökeit küldte különböző országokba, szóval mindenben az egyház keze volt. Ha Istvánt vesszük alapul őt is kényszerítették, hogy építessen x mennyiségű tempolot (ha jól emlékszem 10 falunként 1 templomot) .
2013. aug. 27. 14:11
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!