Mi a véleményed a pszichológiáról?
Tudomány? Áltudomány? Hasznos dolog vagy csupán egy olyan eszköz, amivel egy vitapartnert le lehet szerelni (csak azért mondod ezt, mert ilyen olyan zavarod van, ezért nem veszlek komolyan stb.)?
Mit gondoltok róla?
Egy nagyon praktikus tudomány. Részletesen kidolgozott módszereket tartalmaz a legtöbb pszichés betegség kezelésére, illetve a személyiség fejlesztésére.
Másrészt: [link]
Sztem tudomány, főleg most, hogy a technológia kezd eljutni olyan szintre, hogy a korábban mérhetetlennek hit téziseket már el lehet kezdeni boncolgatni. Amúgy a fizika és a matematika csak akkor tűnik egzaktnak, amíg el nem kezdesz beszélgetni valakivel, aki elméleti fizikával foglalkozik. Volt szerencsém egy villamosmérnök haverommal erről diskurálni, és meglepődtem, amikor azt mondta, hogy pl. az elektron egy absztrakció, sok elmélet pl. vektornak tekinti. És hogy a fizikai modelljeink nagyon nagy és nagyon kis számok mellett nem működnek úgy, ahogy az elvárható lenne.
Miután a pszichológia is modellekkel igyekszik leírni a valóságot, aminek a valósághoz való illeszkedését később statisztikai modellel igyekszik magyarázni, amit aztán nem restek a kutatók megcáfolni. Ez már tudomány. Olvastam kutatásokról készült eredeti tanulmányokat. Nem tudom, kinek volt szerencséje eredeti tanulmányhoz, de köszönő viszonyban sincsenek azokkal a populáris könyvekkel, amiket a boltokban kapni pszichológia témában. Ég és föld az, amit a szaklapok közölnek (és most nem a Pszichológia c. újságra gondolok, hanem pl.a Magyar Pszichológiai Szemlére), és az, amivel mi az életünkben találkozunk.
A tesztek szerkesztésének is utánanéztem. Háát. Az minden, csak nem szubjektív. Még a Rorschachnak is van kiértékelési kézikönyve, és elég durva, ami azt illeti. Az, amit ismerek, 700 oldalas. Igaza lehet annak az ismerősömnek, aki egyszer a Rorschachról azt mondta, hogy csak akkor szubjektív, ha a kiértékelő szakmailag nem elég felkészült. Az ixelgetős tesztek pedig ennyi szubjektivitást sem engednek meg a kiértékelőnek. A tesztszerkesztőnek pláne, ha tisztes munkát szeretne végezni.
A beszélgetésekről pedig annyit, hogy akit tényleg érdekel a biológia és az elme kapcsolata, szerezzen be egy tankönyvet (akit a tudományosság kérdésköre érdekel, az mindenképpen tankönyvet vegyen sztem.) pl. neuropszichológia témában. Vettem a fáradtságot, és kiolvastam egyet a Medicina kiadótól. Hááát. Mondjuk úgy, hogy a beszélgetések vagy feladatok ezek alapján nem tűnnek áltudományosnak vagy misztikusnak, mint azt oly sokat hallottam ^^.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!