Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ez a gondolat ma megállja a...

Ez a gondolat ma megállja a helyét,van benne igazság?

Figyelt kérdés
“Az emberi egyenlőség nemcsak hogy elérhetetlen eszmény, hanem egyben nem is kívánatos és káros eszmény is. Ha eltöröljük az egyenlőtlenségeket, a különbségeket és a tiszteletet, akkor az emberi törekvések legfontosabb ösztönzőjét is elnyomjuk. Ezáltal megszűnik az intenzív emberi aktivitások alapját adó gazdag társadalmi differenciáltság, a nemes versengés és az ambíció, amelyek mind a társadalmi fejlődés alapját jelentik.“

dec. 17. 19:07
1 2
 1/13 anonim válasza:
100%
Van benne igazság.
dec. 17. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 TappancsMancs ***** válasza:
75%

Egyenlőség miben és hogyan? Jogilag egyenlőség van úgy lényegében. Milyen más egyenlőség lehetne még? Aki letesz három diplomát az nyilván inkább lehet tanár, mint aki alap tanulmányoknak is híján van. Egy régi dolgozó is munka gyakorlat terén előrébb van, mint egy kezdő. És lehet még sorolni...


Vagyis nem állja meg a helyét. A félreértés benne az, hogy általánosan minden téren veti fel a kérdés az egyenlőséget, holott az életnek több területe van és más elbírálás alá esnek.


És nem tartozik oda, teljesen más a "különbségek" is, mert miféle különbségekről lenne szó? A "nincs férfi és nincs nő, mert ezek kitalációk" erőletettt badarsága értelmében? Különbségeket általánosan bármire értve nem lehet eltörölni, nem lehetséges, hiszen az egyik ember magasabb, mint egy másik és máris vannak különbségek. És más és más ételeket kedvelnek az emberek és az megint különbség.


A "tisztelet" is megint más és ne keverjük ezeket így össze.


A lényegi hiba benne a teljes általánosítás az egyenlőség esetén, ami értelmezhetetlen is amúgy. Egyenlőség miben? ...

dec. 17. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
28%
Nem hiszem, hogy a versengés jelenti a társadalmi fejlődés alapját. Ez már elavult. Ma az együttműködés a célravezető. Az se igaz, hogy a tisztelethez rangbeli különbség kell. Egyenrangúakat pont ugyanúgy, sőt jobban lehet tisztelni, mert a tisztelet a valódi érdemeiknek szól, nem az adottságaiknak.
dec. 17. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
75%
#3 Nevetséges primitív, ostoba elkézpelés. A versengés és az együttműködés nem zárja ki egymást. Például ha minden férfi verseng a nőkért, de nem jelenti azt, hogy az élet számos területén ne tudnának együttműködni.
dec. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Mind egy húsból és vérből vagyunk. Egyenlőnek születtünk és úgy is halunk meg.
dec. 17. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
25%
A legalulról szerveződő, természeti mintázatot követő hierarchikus rendre vonatkozóan abszolút megállja a helyét. A piramiselvűre nem. Sajnos manapság csak az utóbbi az uralkodó társadalmi berendezkedés világszerte, globálisan.
dec. 18. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
80%
Utolsó: erre mondjál már valami példát. Mire gondolsz mikor piramiselvről beszélsz? A világ nagy részén demokrácia van, tehát az elv az alulról építkezés. Az hogy ezt hogyan gyakorolják, az már más kérdés, de az elv stimmel.
dec. 18. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
72%

Az egyenlőséget nem kell keverni az egyformasággal.

A jogok egyenlőek (elvben), a képességek és a lehetőségek nem.

Van egy novella, ahol egyforma embereket faragnak esélysúlyokkal (viselni kell a túl erőseknek) és fülbe sugárzott zajjal (a túl értelmeseknek). Gondolom, ezt szeretnéd?

dec. 18. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 MDaniel98 ***** válasza:
Na igen, mivel nem születünk ugyanolyan képességekkel, ezért nem gondolnám, hogy a teljes egyenlőség egyáltalán megvalósítható.
dec. 18. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

7#

Ez a 4 évenkénti bohóckodás az önjelölt jelöltekkel ez a piramis elv. Tulajdonképpen nincs beleszólásunk az ügyekben. A piramis egy statikus szerkezet. Persze egyénileg feljebb lehet kerülni benne, meg lejjebb is lehet csúszni, de aki a tetejére vagy minél közelebb jut ahhoz, az nagyon nehezen esik ki, vagy lehet elmozdítani onnan.

Ezzel szemben ott van például a Tizedes rendszer. Mondjuk egy falunak nem Budapestről meg Brüsszelből hoznak idétlen szabályokat, hanem a falu önmagát is meg tudja szervezni.

dec. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!