Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért származik annyi sok...

Simon Petrikov kérdése:

Miért származik annyi sok rossz filozófiai és politikai gondolat Franciaországból és Németországból?

Figyelt kérdés
Ez a két ország adta a rossz filozófiai és politikai gondolatok többségét a világnak, amik közül sok miatt ma is problémák vannak (a francia forradalom, kommunizmus, szocializmus, a felvilágosodás rossz részeinek nagy része, fasizmus, nácizmus, stb.)

2022. szept. 28. 15:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%
Ők legalább próbáltak valamilyen gondolati struktúrákat kifejleszteni a társadalom számára, csak a kapzsi pszichopata nyomorékok mindig felhasználták a saját kifordult világnézetük bizonyítására.
2022. szept. 28. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
94%

A különféle ideológiák mindig valami ellen jönnek létre. A kommunizmus (bolsevizmus) egyébként orosz találmány, és a cári elnyomás ellen jött létre.

Más kérdés, hogy eddig az ideológiák mindig ugyanarra a sorsra jutottak; kitermelték a maguk vezetőit, akik aztán pont ugyanúgy viselkedtek, mind azok, akik helyére be lettek ültetve.

2022. szept. 28. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A nagy Levin ***** válasza:
100%
#2, a bolsevizmus igen, de a kommunizmus nem orosz találmány.
2022. szept. 28. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert kb. az összes modern filozófiai eszme ezekről a területekről származik.
2022. szept. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Gyanítom, nem az eredeti forrásanyagot tanulmányoztad, hanem a konkrét politikai állapotokat próbáltad innen onnan összevadászni.


El kell hogy keserítselek: Lenin műveiben például teljesen mást olvashatsz, mint amit Sztálin alatt megtapasztaltál. Mégis mindenütt Lenin-Marx-Engels nevében tették amit tettek. Marx például mindenekelőtt a tőke természetével foglalkozott.

Amúgy érdemes észre venni, a demokrácia nem egyenlőséget, hanem a nép uralmát (megismétlem, uralmát) jelenti. Az más kérdés, hogy kisajátítják egy kis csoport uralmára, vagy a fél világ ez alatt az egyenlőséget érti.


Az említett filozófiai gondolatok elveket fogalmaznak meg, amit más emberek politikává gyúrnak, és mire végeznek vele, köze sincs az eredetihez. És akkor a nevében elkövetett gyakorlatról még szó se esett.


Ha azon elvek és gondolatok némelyike mentén működne a világ, akkor itt valóban a kánaán lenne. De itt inkább a szaharai sivárságra hajaz a dolog.

2022. szept. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez igy eleg leegyszerusitetten van megfogalmazva, de arra raereztel, hogy a kontinentalis europai politikai filozofiakban nagyobb mertekben vannak jelen az allamkozpontu, az allam hangsulyozott szerepvallalasat hirdeto elkepzelesek, mint az angolszasz politikai filozofiakban, ahol a liberalis eszmek voltak dominansabbak. A kontinentalis Europan belul termeszetszeruleg Francia- es Nemetorszag kerult eloterbe, mivel ezek voltak a legerosebb, kulturalisan legjelentosebb orszagok. Ugyanakkor viszont az is teny, hogy a faji megkulonboztetes gondolata eppen az angolszasz teruleteken valt eloszor szeles koru jelensegge, es Hitler rogeszmes antiszemitizmusa a becsi osztrak politikai kornyezetben, nem pedig Nemetorszagban alakult ki.
2022. okt. 1. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
37%

Mi a jó és mi a rossz az viszonylagos, nézőpont kérdése.

Aztán mi bajod van a szabadság, egyenlőség testvériséggel, vagy a felvilágosodással?

Végül elárulom, hogy a kommunizmus egy állati jó dolog lett volna, ha sikerül megvalósítani.

Azt hiszem ezen a szinten ennyi elég is, talán még sok is a kérdésed alapján ítélve.

2022. okt. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
7/7: Igen, es a jo es a rossz neha nagyon paradox modon keveredik egymassal. Teszem azt, a francia forradalom eszmei a nepszuverenitasrol, torveny elotti egyenlosegrol, emberi jogokrol, nemzeti kozossegrol, stb. sokkal inkabb elore mutatoak es modernebb voltak, mint a mi akkori I. Ferencunk hivatalos ideologiaja az Isten kegyelmebol uralkodo, alkotmany es parlament nelkul kormanyzo csaszarrol. Ugyanakkor viszont Ferenc a Martinovics-osszeeskuves resztvevoi kozul osszesen hetet vegeztetett ki, a jakobinus diktatura tomegterrorjahoz kepest ez nevetsegesen csekely szam volt.
2022. okt. 1. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 NTBS ***** válasza:
100%
Itt élt a legtöbb gondolkodó.
2022. okt. 25. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nem lehet ezt a két országra leszűkíteni. Olaszország például kimaradt. Amúgy a kérdésed valójában a hatalom kiterjesztésből következik és ezért szűkíted erre a két országra (részben). Meg a történelem általános ismeretei is valójában néhány dolgot ismételgetnek kiemelve azt nevezve "A történelem"-nek. Idemásolok egy idézetet, de természetesen egyáltalán nem a könyvet ajánlanám vele, hanem csak az elgondolkodtató tartalmát. Ráismerhetsz a nagyon leszűkített történelmi koncepciókra belőle. Eleve ez a hitler-náci-fasiszta témakör nem jelenti a történelmet magát és inkább csak szájkataéra való populáris gumicsont a történelem helyett.


Peter Frankopan: Miért kell gondolkodnunk a globális középkorról?


"A középkori történelem szinonimájává vált Nyugat-Európa tanulmányozásával. Ez a cikk azzal érvel, hogy fontos a földrajzi fókusz kiszélesítése a középkor egészének jobb megértése érdekében, és ezzel szemben a múlt eurocentrikus nézeteivel szemben, amelyek uralták és formálták a múlt nézeteit. A mai mélyreható globális változások idején érdemes elgondolkodni azon, hogyan és miért szorultak árnyékba más régiók és kultúrák, és miért szükséges ezeket most új megvilágításba helyezni."


[link]


Valamint jó válaszokat kaptál hozzá az előbbiekben.

2023. jan. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!