Miért származik annyi sok rossz filozófiai és politikai gondolat Franciaországból és Németországból?
A különféle ideológiák mindig valami ellen jönnek létre. A kommunizmus (bolsevizmus) egyébként orosz találmány, és a cári elnyomás ellen jött létre.
Más kérdés, hogy eddig az ideológiák mindig ugyanarra a sorsra jutottak; kitermelték a maguk vezetőit, akik aztán pont ugyanúgy viselkedtek, mind azok, akik helyére be lettek ültetve.
Gyanítom, nem az eredeti forrásanyagot tanulmányoztad, hanem a konkrét politikai állapotokat próbáltad innen onnan összevadászni.
El kell hogy keserítselek: Lenin műveiben például teljesen mást olvashatsz, mint amit Sztálin alatt megtapasztaltál. Mégis mindenütt Lenin-Marx-Engels nevében tették amit tettek. Marx például mindenekelőtt a tőke természetével foglalkozott.
Amúgy érdemes észre venni, a demokrácia nem egyenlőséget, hanem a nép uralmát (megismétlem, uralmát) jelenti. Az más kérdés, hogy kisajátítják egy kis csoport uralmára, vagy a fél világ ez alatt az egyenlőséget érti.
Az említett filozófiai gondolatok elveket fogalmaznak meg, amit más emberek politikává gyúrnak, és mire végeznek vele, köze sincs az eredetihez. És akkor a nevében elkövetett gyakorlatról még szó se esett.
Ha azon elvek és gondolatok némelyike mentén működne a világ, akkor itt valóban a kánaán lenne. De itt inkább a szaharai sivárságra hajaz a dolog.
Mi a jó és mi a rossz az viszonylagos, nézőpont kérdése.
Aztán mi bajod van a szabadság, egyenlőség testvériséggel, vagy a felvilágosodással?
Végül elárulom, hogy a kommunizmus egy állati jó dolog lett volna, ha sikerül megvalósítani.
Azt hiszem ezen a szinten ennyi elég is, talán még sok is a kérdésed alapján ítélve.
Nem lehet ezt a két országra leszűkíteni. Olaszország például kimaradt. Amúgy a kérdésed valójában a hatalom kiterjesztésből következik és ezért szűkíted erre a két országra (részben). Meg a történelem általános ismeretei is valójában néhány dolgot ismételgetnek kiemelve azt nevezve "A történelem"-nek. Idemásolok egy idézetet, de természetesen egyáltalán nem a könyvet ajánlanám vele, hanem csak az elgondolkodtató tartalmát. Ráismerhetsz a nagyon leszűkített történelmi koncepciókra belőle. Eleve ez a hitler-náci-fasiszta témakör nem jelenti a történelmet magát és inkább csak szájkataéra való populáris gumicsont a történelem helyett.
Peter Frankopan: Miért kell gondolkodnunk a globális középkorról?
"A középkori történelem szinonimájává vált Nyugat-Európa tanulmányozásával. Ez a cikk azzal érvel, hogy fontos a földrajzi fókusz kiszélesítése a középkor egészének jobb megértése érdekében, és ezzel szemben a múlt eurocentrikus nézeteivel szemben, amelyek uralták és formálták a múlt nézeteit. A mai mélyreható globális változások idején érdemes elgondolkodni azon, hogyan és miért szorultak árnyékba más régiók és kultúrák, és miért szükséges ezeket most új megvilágításba helyezni."
Valamint jó válaszokat kaptál hozzá az előbbiekben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!