Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy-hogy a Közel-Keleten...

Hogy-hogy a Közel-Keleten jelentek meg az első civilizációk? Lehetséges, hogy máshol több száz, vagy ezer évvel előbb megjelent egy ugyanilyen fejlett civilizáció, mint a Sumér, csak nem fedeztük még fel?

Figyelt kérdés
ma 15:17
 1/10 VándorSeregély ***** válasza:
100%
Pontos dátum nincs a megalapulásukról, de a legősibb civilizációk Mezopotámia, Egyiptom, India, Kína voltak, illetve valamivel később, de Amerikában is ott voltak az Olmek és Caral. Mi főleg az első kettőről tanulunk csak az iskolában, mert ezek azok, amik hatással voltak a mi környékünk ősi történelmére, de ugye ettől még a többi is kialakult Ázsiában illetve Amerikában.
ma 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Kialakultak máshol is ezt én tudom, de a Sumér civilizációt tartják a legrégebbinek, nem csak azért, mert nekünk európaiaknak hozzájuk van a legtöbb közünk. A kérdés az, hogy lehet más földrészen egy másik civilizáció akár 1000 évvel is megelőzte a Sumérokat?
ma 15:51
 3/10 anonim ***** válasza:
88%
Nem, nem fordulhat elő ilyen, mivel annak olyan masszív nyoma maradt volna, amiről már nagyon régen tudnánk.
ma 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:

Könnyen lehet. Új és új kutatások azok mindig vannak. A majákra is az új dátumunk ie. 2600. Az érdekes inkább az, hogy nagyjából egy időben világszerte jelentek meg a nagy civilizációk, az amerikai kontinenstől Ázsiáig. És kérdés a fokozatos átmenetek kérdése, mert vannak ie.5-10 ezer éves lelőhelyek is, bár az egyiptomi piramisok nyilván kimagaslóbbak és látványosabbak.



Nature


"Radiokarbon kronológia a korai maja megszálláshoz Cuellóban, Belize-ben"

"Absztrakt

A belize-i Cuello őskori maja lelőhelyén végzett ásatásokból származó radiokarbon dátumok a naptári években Kr.e. 2600 körüli megszállást jeleznek, mintegy 1700 évvel megelőzve a Yucatán-félsziget eddigi legkorábbi ismert megszállását, és azt mutatják, hogy az ülő kerámiát használó közösségek a Mayamerica korai vidékein is előfordulhatnak."

2025. február doi: 10.1038/260579a0

[link]

ma 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:

Sumer - ie. 3500 - 1600

(Irak, Közel-Kelet)


Elam - ie. 3200 - ie. 540

(Irán, Közel-Kelet)


Egyiptom - ie. 3150 - ie. 332

(Egyiptom, Északkelet-Afrika)


Kükladikus görög civilizáció - ie.3100 - ie.1050

(Görög Kükládok szigetei, Európa)


Indus-völgyi civilizáció - ie. 3300 - ie. 1300

(Pakisztán, India, Ázsia)


Longshan kultúra - ie. 3200 - ie. 1850

(Kína, Ázsia)


Caral Supe civilizáció - ie. 3500 - ie. 1800

(Peru, Dél-Amerika)


Maja civilizáció - ie. 2600 - isz. 1697

(Mexikó, Guatemala, Belize, El Salvador, Honduras, Közép-Amerika)

ma 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:
Akkor nem fordulhatna elő ilyen, ha az egész Földet felástuk volna úgy 10 méter mélységben.
ma 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#6


Lehet meg fog lepni, de kb az egész földet felástuk már annyira hogy egy ilyen civilizáció feltűnjön

ma 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:

(jav bocs* a 4-esben más dátumot írtam (legkorábbi*))


Egy példa kérdező, hogy hogyan folytatódnak az időben visszafelé a civilizációk.


Indus-völgyi civilizáció ie.3300-ie.1300. Viszont...

Az Indus-völgyi civilizáció közvetlen folytatása volt a Mehrgarh civilizációnak.

Mehrgarh civilizáció ie.7000-ie.2000.


Mehrgarh romjai. ie. 5500

[link]

[link]


És összevetve a sumerekkel. Sumer szokásos dátuma az ie.3500-1600. Viszont a legrégebbi sumer város Eridu városa ie. 5500.

[link]

ma 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
Nem fog meglepni, mert nem ástuk fel. Nincs is rá se elég pénz, se idő és szakember sincs hozzá elegendő. Általában bizonyos régiókra költenek többet és ott van több leletanyag is (értelemszerűen). Például a Közel-Keletre sokkal régebb óta és sokkal többet is költenek a keresztény-zsidó történelmi és vallási múlt miatt, mint Afrika közepére, ahova ugyan mennek a nyugati régészek, de a finanszírozás elmarad a Közel-Kelet mellett. Manapaság kezd ez már változni és sokat költ régészetre Kína és India is, de behozni nehéz lesz azért. Ahol több a régészeti kutatás és finanszírozás, onnan kerül elő több lelet és arról fog szólni a régészeti hírek is. Közben az afrikai helyi lapok cikkeznek az alulfinanszírozott és szegényes és szűkös afrikai régészetről és mutatnak a helyieknek hasznos beszámolókat. De csak az eddigiekből szemezgetnek inkább az amúgy afrikai régészetet igénylő helyiek számára.
ma 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:

National Geographic Magyarország


"Újra kell írni a történelem majákról szóló fejezetét?"

"A legújabb kutatások szerint a maja civilizáció sokkal kiterjedtebb és fejlettebb volt, mint eddig gondolták."

"...azonban a guatemalai esőerdő egy forradalmian újszerű, lézeres távérzékelő módszeren alapuló vizsgálata 60 ezernél is több, eddig ismeretlen ember alkotta objektumot tárt fel, köztük egész városokat, erődítményeket, farmokat és ezeket összekötő országutakat."

"Az eredményeket elemezve a tudósok arra a meglepő következtetésre jutottak, hogy a maja birodalom alföldi területein a korábban gondolt 1-2 millió helyett akár 20 millió ember is élhetett – azaz nagyjából fele annyi, mint a korabeli Európában."

[link]


National Geographic


"Exkluzív: A lézerszkennelések felfedik Maya "Megalopolist" a guatemalai dzsungel alatt

Az ókori városok hatalmas, egymással összefüggő hálózata milliókkal több embernek adott otthont, mint azt korábban gondolták."

"A maja régészet „nagy áttöréseként” üdvözölve a kutatók több mint 60 000 ház, palota, magaslati autópálya romjait és más, ember alkotta objektumokat azonosítottak, amelyek évszázadok óta rejtőztek Guatemala északi dzsungelei alatt."

"A projekt több mint 800 négyzetmérföldet (2100 négyzetkilométert) térképezett fel a guatemalai Petén régióban található Maya bioszféra-rezervátum területén, és a valaha volt legnagyobb régészeti kutatásokhoz beszerzett LiDAR adatkészletet állítja elő.

Az eredmények azt sugallják, hogy Közép-Amerika egy olyan fejlett civilizációt támogatott, amely mintegy 1200 évvel ezelőtti csúcspontján jobban hasonlítható volt az olyan kifinomult kultúrákhoz, mint az ókori Görögország vagy Kína, mint a szórványos és gyéren lakott városállamokhoz, amelyeket a földi kutatások már régóta javasoltak.

A LiDAR-felvételeken több száz, korábban ismeretlen építmény mellett magasított autópályák láthatók, amelyek városközpontokat és kőbányákat kötnek össze. A komplex öntöző- és teraszrendszerek támogatták az intenzív mezőgazdaságot, amely képes volt ellátni a munkások tömegeit, akik drámaian átalakították a tájat."

[link]


És a vizsgált 2100 km² egy nagyon kis terület, ami csak egy ~46 km-es négyzetnek felel meg! És meglepően új eredmények jöttek ki belőle.

ma 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!