Szerintetek miért van az, hogy a román történészek álomvilágot konstruálnak a történeti valóság keresése helyett?
Rengeteg példát tudnék mondani:
Most a Hunyadi filmmel kapcsolatban is indulatok támadtak román részről.
De, mondhatnám az akadémikus román történészeket is. Egy-egy olyan szakértő van, mint Lucian Boia, akik korrekt szemmel próbálják nézni az eseményeket.
Persze, Magyarországon is vannak vadhajtások, de ez sohasem az akadémia álláspontja itthon, míg Bukarestben az akadémia elnöke tényként kezeli a 9.századi erdélyi román fejedelemségek létét, noha erre semmilyen bizonyíték nincs.
Szerintetek mi ennek az oka?
"Kéne germán és török hatás mutatkozzon a nyelvükben, mivel évszázadokig éltek ilyen népek a Kárpát-medencében."
Erdélyben semmiféle török vagy germán nép nem élt, el vagy tévedve. Olvastál valahol valamit, ami a turbómagyarok szerint alátámasztja a késő középkori román bevándorlás elméletét, aztán azt szajkózod, anélkül hogy valódi tudásod lenne a tárgyalt korszakról. Eleve a vándorláshoz kell valami motiváció, mint a magyarok esetén a besenyő támadás. A románok esetében ilyen ok nem feltételezhető, pont a legkeményvonalasabb római katolikus Anjou királyok idejére teszik az ilyen bugyuta elméletek az ortodox román bevándorlás egyik csúcspontját. Később meg az Unio Trium Nationum miatt lett volna értelmetlen az erdélyi bevándorlásuk, nem lehetett túl vonzó jogfosztott, elnyomott jobbágyként élni. Inkább az Erdélyből a Kárpátokon túlra kivándorlás volt jellemző. Azt nem is említem, biztos tudod, hogy abban az irányban amit felvázolsz, a migráció egyik legnagyobb akadálya a Dunán átkelés volt, nem véletlen hogy a keleti nomád népek is max. a mai Magyarország területe felől jutottak el a Balkánra, a a modern kor előtti történelem során igazából bármilyen nagyobb arányú mozgás, akár hadseregek átkelése, nagyon ritkán történt meg, még az amúgy logisztikailag profi Oszmán Birodalom is hűbéri státuszban hagyta a román fejedelemségeket pont emiatt mert hadseregek mozgatása abba az irányba kb lehetetlen volt...de szerinted a románok csak úgy átevickéltek a mai Bulgária irányából a Dunán, onnan meg az ígéret földjére Erdélybe, hogy kiszoríthassák a magyarokat...
#31
“A terület rövid időre a hunok birodalmának része lett, majd a gepidák alakítottak ki itt tartósabb királyságot. Tőlük avarok ragadták el Erdélyt. Az Avar Kaganátus bukása után szlávok telepedtek meg a térségben, az Erdély déli részén található fontos sólelőhelyek kiaknázására, védelmére pedig Omurtag bolgár kán létesített telepeket a magyar honfoglalók érkezése előtt.“
Forrás: [link]
A gepidák germánok, az avarok pedig török, vagy mongol nyelven beszéltek.
Ennyit arról, turbómagyar forrás lenne. A világon mindenhol germánnak tartják a gepidákat, akik itt királyságot alapítottak. Miért nincs a román nyelvben germán
jövevényszó akkor?
“Eleve a vándorláshoz kell valami motiváció, mint a magyarok esetén a besenyő támadás.“
Te semmit sem tudsz a tárgyalt korszakról. Eleve a románok transzhumáló állattartást folytattak. Ez azt jelenti, hogy ha az adott hegyi levegő kimerült akkor tovább vándoroltak. Idő után eljutottak a Kárpátokig, ahol a magyar királyok letelepítették őket, hogy kihasználják a katonai képességeiket a határvédelemben.
Ez az ok ami miatt vándoroltak. Meg persze a románok közismerten magas népszaporulata is hozzájárult az elvándorláshoz.
“ a késő középkori román bevándorlás elméletét“
Látom, hogy nem fogod föl, hogy a 12-13.század nem késő középkor a magyar történelemben.
“Inkább az Erdélyből a Kárpátokon túlra kivándorlás volt jellemző“
Pont, hogy nem. A kora újkorban a regáti területekről a jobb életfeltételek miatt vándorolt sok román Erdélybe. Előtte is vándoroltak, de ez egy nagy löketet adott.
De, látom, hogy a véleményed szerint az előbb belinkelt cikk szerzője, Kristó Gyula is turbómagyar. Pedig ő a magyar történettudomány nemzetközileg is elismert, meghatározó alakja.
“Azt nem is említem, biztos tudod, hogy abban az irányban amit felvázolsz, a migráció egyik legnagyobb akadálya a Dunán átkelés volt, nem véletlen hogy a keleti nomád népek is max. a mai Magyarország területe felől jutottak el a Balkánra, a a modern kor előtti történelem során igazából bármilyen nagyobb arányú mozgás, akár hadseregek átkelése nagyon ritkán történt meg, még az amúgy logisztikailag profi Oszmán Birodalom is hűbéri státuszban hagyta a román fejedelemségeket pont emiatt mert hadseregek mozgatása abba az irányba kb lehetetlen volt.”
Látom, hogy a térképet sem ismered. Ha, a nomádok Magyarországon keresztül jutottak a Balkánra, akkor is át kellett keljenek a Dunán, mivel az átfolyik a Kárpát-medencén. De, az az állítás sem igaz, hogy csak itt keltek át:
A bolgártörökök, a mai moldva-havasalföld útvonalon keresztül úszattak át a Dunán.
“de szerinted a románok csak úgy átevickéltek a mai Bulgária irányából a Dunán, onnan meg az ígéret földjére Erdélybe, hogy kiszoríthassák a magyarokat...“
Nem azért jöttek, hogy kiszorítsanak minket, ez csak egy következmény.
"A terület rövid időre a hunok birodalmának része lett, majd a gepidák alakítottak ki itt tartósabb királyságot. Tőlük avarok ragadták el Erdélyt. Az Avar Kaganátus bukása után szlávok telepedtek meg a térségben"
Szövegértés: tehát csak a szlávok telepedtek le, a többi nép esetén csak arról van szó hogy a birodalmuk része volt
"Te semmit sem tudsz a tárgyalt korszakról. Eleve a románok transzhumáló állattartást folytattak. Ez azt jelenti, hogy ha az adott hegyi levegő kimerült akkor tovább vándoroltak. Idő után eljutottak a Kárpátokig, ahol a magyar királyok letelepítették őket, hogy kihasználják a katonai képességeiket a határvédelemben"
Transzhumáló állattartást folytattak a hegyekben, aztán csak úgy százezres tömegben mászkáltak államok között? És olyan jó katonákká váltak pásztorkodás közben, hogy a magyar királyoknak is megtetszettek? És közben államot alapítottak egy alföld közepén?
"Látom, hogy a térképet sem ismered. Ha, a nomádok Magyarországon keresztül jutottak a Balkánra, akkor is át kellett keljenek a Dunán, mivel az átfolyik a Kárpát-medencén"
Tehát ha mondjuk Ukrajna felől jövet Szegednél megy át valaki Szerbiába, akkor átkelt a Dunán?
#33
“Szövegértés: tehát csak a szlávok telepedtek le, a többi nép esetén csak arról van szó hogy a birodalmuk része volt“
vs.
“majd a gepidák alakítottak ki itt TARTÓSABB királyságot.“
Az avar birodalom központja a Kárpát medence volt és èvszázadokig fennált.
A kaganátus bukása előtt is éltek itt népek, akikkel a te dáko-román elméleted szerint érintkezniük kellett volna a románoknak.
“Transzhumáló állattartást folytattak a hegyekben, aztán csak úgy százezres tömegben mászkáltak államok között? És olyan jó katonákká váltak pásztorkodás közben, hogy a magyar királyoknak is megtetszettek? És közben államot alapítottak egy alföld közepén?“
Ez az állatartási forma nincs ellentétben azzal, hogy a románság nagy létszámú volt. Nem egyszerre jöttek be több százezren, ez nem olyan volt, mint a magyar honfoglalás, hogy hirtelen megjelenik egy új nép. A románok évszázadokon keresztül szivárogtak be.
Az, hogy a bizánci seregben jó katonák voltak a vlachok és, hogy később az erdélyi határokat védték, nem áll ellentétben ezzel az életmóddal.
A havasalföldi államot megelőző kis román fejedelemségek pedig magyar vazallusok voltak.
“Tehát ha mondjuk Ukrajna felől jövet Szegednél megy át valaki Szerbiába, akkor átkelt a Dunán“
Látom még mindig nem ismered a Kárpát-medence vízrajzát. Nem baj, ezen segíthetünk:
Ha átkelne egy sereg Szegednél és el akarna jutni a Balkánra, akkor is át kell kelljen a Dunán, mivel a Kárpát-medencét keresztül vágja és délről határolja.
#36
Tipikus szalmabáb érvelési hibát folytatsz. Nem, nem mosták át az agyam semmiféle turbómagyar elméletekkel, de úgy látom, hogy te csak hallomásból értesültél a történelemről. Hogy mi a szalmabáb: Egy szóval sem állítottam, hogy nem éltek a honfoglalás előtt emberek Erdélyben. Csakhogy semmi bizonyíték nincs, hogy románok voltak azok az emberek. Hoztam is linket a gepidákról és az avarokról. Van bizonyíték szlávokra, bolgárokra stb. Románokra egy szál
sincs, de ha tudsz nyugodtan prezentálj. Tudod, a történettudomány nem bemondáson alapul, hanem források, érvek ütköztetésén.
900-ban Erdély már a Magyar Nagyfejedelemség része volt.
Erdélyben addig avarok (székelyek) laktak. Avarok laktak a Dunától keletre is az egész Alföldön, minden belső területen, a Bolgár Birodalom fennhatósága alatt.
Szláv népek a peremvidékeken laktak: Kárpátalján (horvátok), a Felvidéken (horvátok, morvák), Dunántúlon (horvátok, morvák). A románok ősei még valahol a mai Bulgária területén voltak ekkor. A Déli-Kárpátok területén pedig vlachok éltek.
A Magyar Nagyfejedelemség és a királyság első évszázadaiban aztán a peremvidékeken nem élt senki, ott a gyepű volt. Lakatlan terület.
#38 Nagyon jól látod. Egy ponton pontosítanék:
A dél-kárpátokban a honfoglalás idején élő vlachokra nincs egyetlen korabeli forrás és régészeti lelet sem.
Pont a te érvelésed a szalmabáb...Erdélyről alig-alig vannak írásos források a 12. - 13. század előtti időből, amikor elkezdenek sokasodni a források, akkor már említik a románokat is.
Az avarok (zsuanzsuanok) meg egy türkök elől menekülő belső-ázsiai katonai elit voltak, akik Ázsiában elvesztették hatalmi pozíciójukat és kerestek maguknak egy területet ahol tovább uralkodhattak. Az a pár tízezer harcos nem tudta benépesíteni az Alföldet meg az Erdélyt, max pár helyőrséget hagytak ott, hogy biztosítsák a fennhatóságukat, ellenőrizzék a termelést, bányászatot, kereskedelmet. Ti teljes tévhitben éltek ezeknek az ázsiai nomádoknak a létszámát illetően, egyszerűen olyan kevesen voltak, hogy alig-alig kimutatható genetikai nyomot hagytak a Kárpát-medencében. A nagyobb létszámú népek a régióban a kelták, illírek, dákok, szlávok voltak. A mai magyar népesség döntő többsége is ezektől a népektől származik, pusztán nyelvcsere következménye hogy a magyar nyelv fennmaradt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!