A magyar királyi koronát miért nevezik Szent István koronájának, ha őt nem is azzal koronázták meg?
#3 A Biblia szerint minden és mindenki szent, akit/amit megkeresztelnek. Én is szent vagyok, pedig ateista, de nagyszüleim nyomására kiskoromban megkereszteltettek szüleim. Így én is szent vagyok. Így szent a Szent Korona is.
A történet szerint Szent István az akkori pápától kapta a koronáját, de ez nem a Szent Korona volt. Szent István koronáját örökölte Orseolo Péter is, azonban később felajánlotta (az egész országgal együtt) a német-római császárnak. A császár elméletileg Rómába küldte az ékszereket és a Szent Péter bazilikába kerültek, de nincsen róla bizonyíték, hogy ez tényleg meg is történt-e, vagy hogy mi lett a sorsa a koronának.
A Szent Korona pedig I. Géza királynak volt a koronája, ő volt az első azzal koronázott király, legalábbis a történészek szerint.
Ok, ezeket az elméleteket amúgy én is olvastam. István király koronája és lándzsája Rómába került, ott aztán valamikor elveszett.
I. András és fia Salamon állítólag nem kapták vissza István király koronáját a pápától. Ezért valószínűleg a bizánci eredetű Monomakhosz koronát használhatták, amit aztán Salamon rejtett el Nyitra környékén miután Géza és László legyőzték és menekülnie kellett (Pozsony várába zárkózott be).
A ma is látható koronát, vagyis annak alsó részét pedig I. Géza kapta a bizánci császártól vagy a bizánci felesége hozta Magyarországra. A felső részt pedig ehhez szegecselték hozzá később, Könyves Kálmán uralkodása alatt.
Az mondjuk jó kérdés miért ragaszkodtak annyira egy nem túl magas minőségű bizánci női koronához, hogy azt szegecselték, fúrták, faragták, ötvösszakértők szerint az összeillesztés minősége jócskán hagy kívánnivalót maga után. Valamiért csak fontos volt, ha nem akarták eldobni mint kacatot, aztán visszakérni a pápától az eredetit vagy csináltatni valami jobb minőségűt. Nem tiszta nekem ez az egész elmélet.
# 8
IDÉZLEK: "Nekem ez a meghökkentő, hogy egy ilyen koronát használtak egy európai középhatalom uralkodói. Egy nem is kiemelkedő minőségű bizánci női diadém, összeeszkábálva egy olyan aranypánttal amit valamilyen másik tárgyról szedtek le. Utóbbira szóba jöhet Szent István hermája, de vannak egyéb feltevések pl. kódex díszes borítója vagy bizánci egyházban használt eszköz. Nekem olyan érzést kelt mintha egy kincstárból mindenféle kacatot összeeszkábált volna valaki koronának."
Talán meg kellene nézni a fennmaradt legrégebbi európai koronákat.
A Szent Római Birodalom (Német-római Császárság) császári koronája:
Lombard vaskorona: [link]
Cseh Szent Vencel korona:
Ezek sem kvalitásosabb ötvösművészi alkotások, mint a magyar Szent Korona.
A német-római császári korona sok szempontból gyengébb művészi-esztétikai kivitelezésű, mint a magyar Szent Korona.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!