A kapitalizmus jó, rossz, vagy a kettő közötti van ez a rendszer?
Próbálom megérteni:
Tudom, hogy egyesek szidják, de akkor most hogyan lehet értékelni?
Az biztos, hogy egy római típusú rabszolga gazdaságnál vagy a marxista szocializmusnál mindenképp jobb.
A kapitalizmuson belül is vannak irányok. A 19. század vége felé előforduló vadkapitalizmus nem volt annyira jó dolog, viszont a mai jegybankok által többé-kevésbé szabályozott "light" kiadása szerintem vállalható.
Hát, kedves Kérdező, a kapitalista berendezkedésben elfoglalt helyed alapján lehet leginkább értékelni azt, hogy ez a berendezkedés jó-e vagy sem. Ha munkavállaló vagy, akkor kevésbé jó, mint ha tőkés. Nyilván ki a fene akar 8-12 órákat robotolni önszántából, közel értelmetlen és repetitív tevékenységsorral tölteni életének kétharmadát.
A jeleneg a Földön élő emberek tudatszintjéhez illeszkedik a jelenlegi gazd.-i berendezkedés. Ezen a fejlettségi szinten nem lehet sokkal többet kihozni belőlük. Persze ha van erőszakmentesen működőképessé tehető ötleted, indulhatsz a választásokon.
Az egyén számára persze léteznek szabadulási utak. Ezek egy része a lázadáson keresztül vezet, és igen, voltak hippik, akik a kapitalizmus ellen lázadtak.
Eddig a kapitalizmus a leghatékonyabban és legigazságosabban működő gazdasági rendszer.
Annyival azért kiegészítve, hogy léteznek úgynevezett természetes monopóliumok - mint például a legtöbb infrastruktúra - na ezeket nem igazán szabad privát kézbe adni, ezeket meg kell tartani állami kézben, állami feladatnak a fenntartásukat, működtetésüket.
13:50-es vagyok
Kedves 13:55-ös! Validáld, légy szíves, azt szempontrendszert, amely alapján állítod, hogy: "Eddig a kapitalizmus a leghatékonyabban és legigazságosabban működő gazdasági rendszer." Figyelünk rád.
#6
- nincsen kasztrendszer, szabadon választhatód a szakmádat, munkádat
- szabadon válthatsz munkát, munkahelyet
- szabadon vállalkozhatsz
- ...
Már ez a pár szempont nem volt igaz se a feudalizmusra, de még teljesen a szocinak nevezett átkosra se. Igen, aki gazdagnak születik, az könnyen az is marad. Ez minden régi rendszerre is igaz volt. Viszont a társadalmi mobilitás messze a legnagyobb a kapitalizmusban, ahol bárki saját tehetségét kihasználva vállalkozhat és szabadon meggazdagodhat. Meggazdagodás persze azért keveseknek jön össze, de egy jó szintlépés onnan, ahonnan indultak azért sokaknak. Ahhoz egy középfokú hiányszakma igényes, dolgos művelése is elég lehet.
Köszi, kedves hetes.
A három próbálkozásod inkább nem, mint részben állja meg a helyét. A hatékonysághoz egy kicsi, az igazságossághoz semmi köze sincs a példáidnak. A mobilitáshoz, a szabad elvándorláshoz való jogot nem a kapitalizmus, ami gazd.-i berendezkedés adja, hanem a későközépkori rendi társadalmi pol.-i mechanizmus, ami politikai. Kasztrendszer pedig csak a trad. társadalmak egy elenyésző kisebbségében létezett, és azokban sem a gazd.-i berendezkedés, hanem a kívülről jött elnyomók pol.-i szándéka törölte el (ld. India-Nagy Britannia tört.-e). Talán még a vállalkozáshoz való jog a leginkább a kapitalizmussal összefüggő jelenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!