Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az általánosan elterjedt...

Az általánosan elterjedt magyar történelemfelfogásban miért próbálják folytonosnak beállítani a magyar államiságot?

Figyelt kérdés
Az én meglátásom szerint az "eredeti" honfoglaló magyarsághoz köthető Magyar Királyság 1526-ban megszűnt, az azt követő időszakban nem lenne érdemes semmiféle Nagy-Magyarországról, magyar államiságról vagy a honfoglaló magyarokhoz kötődésről beszélni. A 16. század nagy részében, illetve a 17. században csak egy birodalmak közötti ütközőzóna volt ez a terület, aminek következtében az 1526 előtti államiság alapjai megsemmisültek, a lakosság is nagy arányban kicserélődött, az etnikai viszonyok drasztikusan megváltoztak, ami kulturális változást is eredményezett. Az 1700-as évektől az osztrák Habsburgok által újjáépített tartomány gyakorlatilag nem tekinthető a középkori Magyar Királyság folytatásnak mint ahogy beállítják. Igazából csak a Habsburgok tartották fenn a folytonosság látszatát mert így volt jogi alapjuk a terület birtoklására, mivel a magyar királyi cím az övék volt. Azonban gyakorlatilag 150 évig csak egy elszigetelt, elmaradott, vegyes német-szláv lakosságú Habsburg tartomány volt. A mai magyar állam alapjait jórészt az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés után fektették le, a legtöbb város mai arculata is akkor került kialakításra, illetve akkor lettek mesterségesen elterjesztve ezek a nézetek hogy ezeréves Nagy-Magyarország létezett, meg Szent István alapította az államot, a mai magyarok Árpád honfoglalóinak leszármazottai stb. Csomó álmagyar szokás, hagyomány lett ehhez a szemlélethez hozzátársítva. A magyar nyelv is át lett alakítva, modernizálva és erőszakosan terjesztették a többi nemzetiség körében. Ez a szemlélet a mai napig megjelenik az oktatásban és a politikában is. Sajnos a mindennapokban is gyakran hallani ilyen sületlenségeket. Miért nem lehet felvilágosítani az embereket, hogy a mai magyaroknak semmi köze az ázsiai lovasnomád honfoglalókhoz, eleve nagyon kevesen voltak és a vérvonaluk hamar kiveszett, Nagy-Magyarország 1526-ban végleg megszűnt, nincs semmiféle ezeréves magyar állam, csak egy 18.-19. századi alapítású, fantazmagóriákon alapuló, mesterségesen elmagyarosított német-szláv keverék állam?
nov. 8. 17:03
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:
Nézd, kérdező. Az egy történettudományos tény, hogy a Magyar Királyság nem szűnt meg 1526-tal. És ebben a korban gyakorlatilag "átmentették" a középkori magyar királyság intézményeit a Habsburgok uralta területekre. Az ország török alóli felszabadulása után ezek a jogfolytonos intézmények visszakerültek a mai Magyarország területére, tehát van folytonosság a mai Magyarország és a középkori magyar állam között ez egyértelmű. Ezt pedig nem úgy kell elképzelni hogy a kettő ugyanaz, de a területi alapú közigazgatást, a törvénykezés alapjait a középkorban fektették le. Ha, elfogadnánk a nézeteidet az azt jelentené, hogy Lengyelországnak sincsen semmi köze a középkori elődjéhez(hiszen fölosztották), ahogy Franciaországnak sem, hiszen Franciaország a középkorban folyamatosan terjeszkedett északról a mai Dél-Franciaország területei felé, így a mai ország nagy része a kora középkorban nem is tartozott ténylegesen hozzá.
nov. 16. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim ***** válasza:

Az meg hogy a magyar nyelvet "erőszakosan" terjesztették nem fedi le a valóságot. Valóban volt magyarosítás, de csak körülbelül harminc évig tartott. Az meg hogy, azt állítod, hogy a magyarok gyakorlatilag kihaltak a török háborúk végére és helyükön egy német-szláv keverék tartomány jött létre, nem felel meg a valóságnak. Magyarok is maradtak bőven. A peremterületekről magyarok települtek az ország középső területeire, így maradt meg a magyar etnikai túlsúly a középső területeken. A magyarság nagyarányú növekedése a 19.században pedig, elsősorban a magyarság nagyobb természetes szaporulatával és a kivándorlással magyarázható, másodsorban a elmagyarosodással. És ez az elmagyarosodás is nagyrészt önkéntes volt és a városi lakosságot érintette leginkább. Ezzel nem akarom kisebbíteni annak a harminc évnek a nemzetiségek oldaláról tapasztalt elnyomását, de ténylegesen a nemzetiségek által lakott "tömbterületeken" kevesen magyarosodtak el. Itt van erről egy statisztika:


"1851 és 1910 között a magyarok száma jóval gyorsabban növekedett, mint az országban lakó többi népé, s számarányuk is szembeötlően javult: a magyar korona országaiban 36,5 %-ról 48,1 %-ra, a szűkebb Magyarországon (tehát Horvátország nélkül) pedig 42 %-ról 55 %-ra emelkedett. A hatvan év alatt az ország összlakossága 57 %-kal növekedett (13,2 millióról 20,8 millióra), de míg a magyarok száma hat évtized alatt több mint megkétszereződött (4,8 millióról 10,1 millióra), addig a nemmagyar lakosság csak 29 %-kal gyarapodott (8,4 millióról 10,8 millióra).


Az arányok eltolódásában szerepet játszott, hogy a magyarok természetes szaporodása gyorsabb ütemű volt, mint a többi népé együttvéve (ez elsősorban a kedvezőbb halálozási arányszámok következménye volt). Még nagyobb súllyal esett latba a kivándorlás: a másfél milliós kivándorlási veszteség háromnegyede a nemzeti kisebbségeket gyengítette. A magyarság 1850 és 1910 közötti 5,3 milliós gyarapodásából mintegy kétmillió fő lehetett az asszimiláció eredménye."


Tehát az 5,3 millió főből kétmillió azaz gyakorlatilag a harmada az ami elmagyarosított lakosság. A teljes akkori magyarságnak (kb. 10 millió fő) az egyötöde. Többségben voltak tehát a magyarok eleve is a mai Magyarország területén.


forrás: [link]

nov. 16. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 anonim ***** válasza:
Meg jól lenne ha kifejtenéd mik azok az álmagyar szokások.
nov. 19. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!