Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Erdélyben miért alakult úgy,...

Erdélyben miért alakult úgy, hogy csak a két szélső részén vannak magyar többségű területek?

Figyelt kérdés

Ha Magyarországról utazik valaki Erdélybe akkor feltűnő, hogy a határhoz közeli részeken, Bihar, Szatmár megyében még sok magyar van, de utána egészen Marosvásárhely környékéig meg nagyon kevés. Székelyföld pedig ismét egy tömbmagyar vidék, de eléggé messze a határtól.

És tulajdonképpen Trianon előtt is ez volt a jellemző annyi különbséggel persze, hogy a városi polgárság nagyrészt magyar volt. Kolozsváron már évszázadokkal ezelőtt is írták, hogy a környező falvakban román többség volt még, ha a városban nem is nagyon voltak. Miért alakult ez így?



okt. 31. 13:51
 1/4 anonim ***** válasza:
79%

Ahhoz, hogy a területeket ne tudják visszacsatolni, a határhoz közeli nagyvárosokba románokat telepítettek be, hogy többségbe legyenek.


Így pedig kialakult az a helyzet, hogy a határhoz közel magas a románok aránya, míg Erdélyen belül csak lassú ütemben nőt.

okt. 31. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
92%
#1 Amikre a kérdező gondol területek, ott az elcsatolás előtt is sok volt a román.
okt. 31. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Bihar és Szatmár környékét Partiumnak nevezik, nem része Erdélynek mint történelmi régiónak, és földrajzilag is jól elkülöníthető Erdélytől. Ez a terület hagyományosan sűrűn lakott volt magyarok által, bár idővel megnőtt a románok aránya is.


A tulajdonképpeni Erdély belső részeit sosem lakták be sűrűn magyarok. Az olyan események mint a török és tatár támadások, vagy a román felkelések csak csökkentették a magyarok arányát és a románokkal szemben hamar kisebbségbe kerültek.


Erdély külső részein a Déli és Keleti-Kárpátokban meg soha nem is élt jelentős számú magyar. A magyarok általában valami okból nem szerették erdős magas hegységekbe települni. Ezeket a területeket már az Árpád korban szászokkal és oláhokkal népesítették be. Ilyen területek pl: Fogaras, Brassó, Beszterce, Hunyad stb. Székelyföld volt csak kivétel ezalól. Az Árpád-házi királyok az ország különböző részeiről(leginkább a Dunántúl nyugati részéről) oda telepítették a székelyeket, hogy ott egy tömbben élve védjék a határokat. A székelyek sűrűn belakták a területet ami azóta is magyar többségű.

okt. 31. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
A legutóbbi válaszhoz kiegészítésként: az életmódban is eltérések voltak a magyar és a román nép között, aminek sokszor társadalmi alapja is volt. A magyar nép főleg földműveléssel foglalkozott és mivel a történelemben egy jó ideig a föld és annak nagysága volt a társadalmi osztályok alapja. Értelemszerűen a földművelő népek síkvidéken éltek inkább. A románság főleg állattenyésztéssel foglalkozott Erdély és Partium területén, esetleg dolgoztak a magyar urak földjein, de nem nagyon tartoztak sokan a magasabb társadalmi rétegek közé.
nov. 14. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!