Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az általánosan elterjedt...

Az általánosan elterjedt magyar történelemfelfogásban miért próbálják folytonosnak beállítani a magyar államiságot?

Figyelt kérdés
Az én meglátásom szerint az "eredeti" honfoglaló magyarsághoz köthető Magyar Királyság 1526-ban megszűnt, az azt követő időszakban nem lenne érdemes semmiféle Nagy-Magyarországról, magyar államiságról vagy a honfoglaló magyarokhoz kötődésről beszélni. A 16. század nagy részében, illetve a 17. században csak egy birodalmak közötti ütközőzóna volt ez a terület, aminek következtében az 1526 előtti államiság alapjai megsemmisültek, a lakosság is nagy arányban kicserélődött, az etnikai viszonyok drasztikusan megváltoztak, ami kulturális változást is eredményezett. Az 1700-as évektől az osztrák Habsburgok által újjáépített tartomány gyakorlatilag nem tekinthető a középkori Magyar Királyság folytatásnak mint ahogy beállítják. Igazából csak a Habsburgok tartották fenn a folytonosság látszatát mert így volt jogi alapjuk a terület birtoklására, mivel a magyar királyi cím az övék volt. Azonban gyakorlatilag 150 évig csak egy elszigetelt, elmaradott, vegyes német-szláv lakosságú Habsburg tartomány volt. A mai magyar állam alapjait jórészt az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés után fektették le, a legtöbb város mai arculata is akkor került kialakításra, illetve akkor lettek mesterségesen elterjesztve ezek a nézetek hogy ezeréves Nagy-Magyarország létezett, meg Szent István alapította az államot, a mai magyarok Árpád honfoglalóinak leszármazottai stb. Csomó álmagyar szokás, hagyomány lett ehhez a szemlélethez hozzátársítva. A magyar nyelv is át lett alakítva, modernizálva és erőszakosan terjesztették a többi nemzetiség körében. Ez a szemlélet a mai napig megjelenik az oktatásban és a politikában is. Sajnos a mindennapokban is gyakran hallani ilyen sületlenségeket. Miért nem lehet felvilágosítani az embereket, hogy a mai magyaroknak semmi köze az ázsiai lovasnomád honfoglalókhoz, eleve nagyon kevesen voltak és a vérvonaluk hamar kiveszett, Nagy-Magyarország 1526-ban végleg megszűnt, nincs semmiféle ezeréves magyar állam, csak egy 18.-19. századi alapítású, fantazmagóriákon alapuló, mesterségesen elmagyarosított német-szláv keverék állam?
nov. 8. 17:03
1 2 3 4
 21/33 A kérdező kommentje:

"Megint totálisan rossz példákat hozol fel.

Ugyanis Jugoszlávia, Csehszlovákia, Nagy-Romània sem az elitek, sem az intézmények, sem az államiság terén nem jelentett semmiféle folytonosságot az Osztrák-Magyar Monarchiával. A példáid teljesen fals és rossz analógiák."


Ha nem lenne világos, hangsúlyozom hogy a MAI MAGYARORSZÁGRÓL beszélek. A mai Magyarország területén pedig igenis volt államiság, intézményrendszer, elitek és lakosság cseréje is az oszmán-török hódítás után. Az hogy a mai Szlovákia és az Erdély területén mi volt, teljesen lényegtelen ebből a szempontból.

nov. 9. 16:39
 22/33 kürasszír ***** válasza:
74%

# 20


IDÉZLEK: "Tehát olyan területeken amelyek a mai Magyarországnak nem is részei? És ettől folytonos a mai Magyarország a középkori Magyar Királysággal."


Katasztrofális az érvelésed.


1.) Csúsztatsz. Ugyanis nem azt állítottam, hogy ettől folytonos.


2.) Erdély és a Felvidék jó 1000 évig a magyar állam területe volt, attól, hogy ma már nem az. Ahogy

Mexikó is attól még Spanyolország

része volt 300 évig, hogy ma nem az.


IDÉZLEK: "Gyakorlatilag be se tehette a lábát abba a városba, állíthatott bármit magáról. Akár Kubára is elmenekülhetett volna és tarthatta volna magáTt konstantinápolyi pátriárkának, attól még nem lett volna az."


Bocs, de az egri egyházmegye nagy része a Habsburgok Királyi Magyarországára esett. Attól, hogy Eger városa elesett, az egri püspök tényleges joghatóságot gyakorolt egyházmegyénk nagy részén.


Vagyis minden felhozott példád könnyen cáfolható.

nov. 9. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 kürasszír ***** válasza:

# 21


IDÉZLEK: "

Ha nem lenne világos, hangsúlyozom hogy a MAI MAGYARORSZÁGRÓL beszélek. A mai Magyarország területén pedig igenis volt államiság, intézményrendszer, elitek és lakosság cseréje is az oszmán-török hódítás után. Az hogy a mai Szlovákia és az Erdély területén mi volt, teljesen lényegtelen ebből a szempontból."


Sajnos nemzetközi hírű, akadémikus történészek cáfolnak Téged.


Márpedig Te, már megbocsáss, egy Kosáry Domokoshoz, egy Szakály

Ferenchez, vagy Pálffy Gézához

képest csak egy címzetes senki vagy.


Azzal, hogy a magyar állam folytonosságát tagadod, komplett hülyeséget állítasz.

nov. 9. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 A kérdező kommentje:
Elfogult magyar történészektől mit vársz, akiktől megvonják az állami támogatásokat ha nem a hivatalos politikai álláspontot képviselik?
nov. 9. 20:20
 25/33 kürasszír ***** válasza:

# 24


IDÉZLEK: "Elfogult magyar történészektől mit vársz, akiktől megvonják az állami támogatásokat ha nem a hivatalos politikai álláspontot képviselik?"


Csakhogy a nemzetközi mainstream történettudomány szintén sohasem kérdőjelezte meg a magyar állam folytonosságát 1526 után.


Ezzel csak azt árulod el, hogy fogalmad sincs a magyarországi és nemzetközi történetírásról, mert ostobaságot ostobaságra halmozol.


Érdekes módon olyan nemzetközi hírű, egyetemes jelentőségű történészek, mint a 20. században az egyik legnagyobbnak tartott Fernand Braudel sem kérdőjelezték meg a magyar állam folytonosságát.


Valahogy a brit, német, spanyol, olasz, stb. történetírás sem kérdőjelezi meg a magyar állam folytonosságát.


Tehát újra és újra meg vannak cáfolva a hagymázas nézeteid, amelyek nettó ostobaságok.

nov. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 A kérdező kommentje:
Továbbra is kevered a szezont a fazonnal és az elméleti, jogi (de jure) állami folytonosságról beszélsz, aminek fenntartása a Habsburg-dinasztia érdeke volt, a területi igényeik érvényesítése miatt. Nagyjából ahhoz lehetne hasonlítani, hogy Koszovó jogilag Szerbia része, de gyakorlatilag 25 éve egy önálló állam. A mai Magyarország területének jó része is csak "papíron" tartozott a Magyar Királysághoz a 16. század közepétől a 17. század végéig. Attól függetlenül egy teljesen más államalakulat, intézményrendszer, kultúra jött létre, a lakosság pedig jórészt kicserélődött. Az 1526 előtti állapotok megszűntek, nincs mit ezen tovább magyarázni. Az hogy a 18. - 19. században az oszmán-török lakosságot elűzték vagy keresztény hitre térítették, a mecseteket lerombolták vagy keresztény templommá alakították, a városokat újjáépítették (bár sokszor nem is az eredeti város helyén), meg németeket és szlávokat telepítettek be, akik később elmagyarosodtak, az nem jelent folytonosságot, csak egy korábban megszűnt állam újjászervezését.
nov. 9. 21:23
 27/33 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, 1526-ban igaz, hogy az állami elit jelentős része elesett a mohácsi csatában, viszont a magyar állam intézményrendszere továbbra is fennállt és működött. Azaz középszinten működtek a nemesi vármegyék, felső szinten működött a rendi országgyűlés, sőt, nagyon is működött, mert sikerült már az 1526-os évben két királyt is választaniuk.


Nem értem, hogyan lehet amellett érvelni, hogy a magyar államiság megszűnt, amikor 1526 végétől két király is volt az országban, Szapolyai János szerinted minek a királya volt?


Amiket fentebb írsz, hogy széthordták a királysírokat, elfoglalták a székvárosokat stb., azok később következtek be, 1526-ban igaz, hogy az oszmánok feldúlták Budát, de ezután kivonultak, az ország középső része ezután a két király hatalmi játszmájának áldozatává vált.


Amiről írsz, inkább 1541 után következett be, ettől fogva annektálta a török a birodalmába az ország középső részeit, amelyet egyre bővített. De még ennek ellenére is, hogy pl. elfoglalták Esztergomot, továbbra is működött az esztergomi érsekség, és a többi püspökség is, aminek a középkori székvárosát elfoglalták. Vagyis ki voltak nevezve ezek a tisztségek, létezett esztergomi érsek, egri püspök (miután elfoglalták Egert) stb. A rendi állam működése nem ahhoz kötődött, hogy mely középkori központokat foglalták el, az intézményrendszert kell nézni, és ennek működése nem szakadt meg. Pl. a magyar országgyűlés átkerült Pozsonyba, vagyis attól függetlenül, hogy az ország középső részét elfoglalták, még működött a magyar állam.


Az Erdélyi Fejedelemség is a középkori Erdélyi vajdaságra épült rá, ennek az államnak a felépítése, szervezete gyakorlatilag szinte ugyanaz volt mint a középkorban, az erdélyi három rend tovább működött, tovább működtek a szabad királyi városok, a nemesi vármegyék, a székely székek. Az igaz, hogy a középkori vajdaság területén kívül más magyarországi vármegyéket és vármegye-maradványokat is a fejedelemséghez csatoltak, tehát az államalakulat nem konkrétan egyezett meg a középkori vajdaság területével, annál nagyobb volt, de az intézményrendszere a középkori magyar állam folytatása volt.


Vagyis nemhogy nem szűnt meg a magyar államiság, hanem két állam is a folytatása lett, habár az erdélyi fejedelem elvben elismerte a magyar király főségét...


Amiket írsz, azok teljesen zagyvaságok, az, hogy lakosságcseréket emlegetsz, az ismeretek hiányára utal, szerintem inkább olvass a témában.


Az meg nem érv, hogy a történészek csak akkor kapnak állami támogatást, ha azt írják, amit a politika hallani akar. A rendszerváltás előtti történészek és a 2010 előtti történészek sem gondolták, hogy 1526-ban megszűnt a magyar államiság, a külföldi történészek sem gondolják ezt, sőt, a világon senki nem gondolja ezt rajtad kívül (és néhány turbórománon kívül, akik szerint mi Mongóliából származunk).

nov. 9. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 kürasszír ***** válasza:

# 26


Én keverem a szezont a fazonnal?


Amikor az egész nemzetközi és magyar történettudomány álláspontja az, amit én is képviselek?


IDÉZLEK: "Az 1526 előtti állapotok megszűntek, nincs mit ezen tovább magyarázni."


Nem szűntek meg, mert teljes kontinuitása, folytonossága van a magyar államiságnak az intézmények és az elitek szintjén a Habsburgok Királyi Magyarországában és az Erdélyi Fejedelemségben.


Az, hogy a Felvidék, amely a Habsburgok Királyi Magyarországa területének többségét kitette és az Erdélyi Fejedelemség területe ma már nem tartozik Magyarországhoz, AZ NEM SZÁMÍT.


Azért nem számít, mert a például Felvidék az államalapítástól ténylegesen 1918-ig MAGYARORSZÁG RÉSZE VOLT. FOLYAMATOSAN!!!!!!

nov. 9. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
Érdekes kérdés. A honfoglaló népcsoportot egy kegyetlen kompromisszum által már az Árpád-házi adminisztráció első felében, tulajdonképpen kiírtották. Génállományt tekintve csak nyomokban lehet felfedezni. Székelyföldön, Palócföldön, meg a Nagykunságból származó embereknél lehet látni, hogy közép Ázsiai őseik lehettek. Akit cigánynak néznek, de közben nem is azok. Persze világosabb színű embereknél is szembetűnő lehet. Lásd Vikidál Gyula. Tehát már maga a Honfoglaló népcsoport is egy egyvleg. Azt hiszem Kína a legrégebbi államszervezet a világon ami folytonosnak tekinthető. Utána meg Japán
nov. 10. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 A kérdező kommentje:

"Amikor az egész nemzetközi és magyar történettudomány álláspontja az, amit én is képviselek?

Nem szűntek meg, mert teljes kontinuitása, folytonossága van a magyar államiságnak az intézmények és az elitek szintjén a Habsburgok Királyi Magyarországában és az Erdélyi Fejedelemségben."


Továbbra is teljesen félremagyarázod a kérdést. A nemzetközi és magyar történettudomány álláspontja az, hogy jogilag (de jure) az 1526 előtti független Magyar Királyság a 16. - 17. század során is létezett a Habsburg Birodalom egyik országaként. Ezt én nem is vitatom, hogy az állami és egyházi intézményrendszer, a jogfolytonosság, ugyan korlátozott formában, jócskán csökkent hatáskörrel, egy idegen uralkodó uralma alatt, de fennmaradt. Azonban ez gyakorlatilag csak a mai Szlovákia területét, illetve a mai Magyarország területének csak egy kis nyugati és északi sávját érintette. És jöhetsz itt Trianonnal, ami több mint száz éve történt, attól a mai magyar állam területének, amiről a kérdésben is szó van, nincs köze semmiféle Habsburg Királyi Magyarországhoz és Erdélyi Fejedelemséghez. Az, hogy azokon a területeken 1918-ig fennállt valamiféle jogfolytonosság a középkori Magyar Királysággal, az pont nem tartozik ehhez a kérdéshez, ami a mai Magyarországról szól. És még egyszer leírom, többször nem fogom, mert már nagyon kezd unalmas lenni: A MAI MAGYAROSZÁG TERÜLETÉNEK NAGYOBB RÉSZÉN A MAGYAR ÁLLAMISÁG MEGSZŰNT 150 ÉVRE.

nov. 10. 10:36
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!