Az általánosan elterjedt magyar történelemfelfogásban miért próbálják folytonosnak beállítani a magyar államiságot?
"Megint totálisan rossz példákat hozol fel.
Ugyanis Jugoszlávia, Csehszlovákia, Nagy-Romània sem az elitek, sem az intézmények, sem az államiság terén nem jelentett semmiféle folytonosságot az Osztrák-Magyar Monarchiával. A példáid teljesen fals és rossz analógiák."
Ha nem lenne világos, hangsúlyozom hogy a MAI MAGYARORSZÁGRÓL beszélek. A mai Magyarország területén pedig igenis volt államiság, intézményrendszer, elitek és lakosság cseréje is az oszmán-török hódítás után. Az hogy a mai Szlovákia és az Erdély területén mi volt, teljesen lényegtelen ebből a szempontból.
# 20
IDÉZLEK: "Tehát olyan területeken amelyek a mai Magyarországnak nem is részei? És ettől folytonos a mai Magyarország a középkori Magyar Királysággal."
Katasztrofális az érvelésed.
1.) Csúsztatsz. Ugyanis nem azt állítottam, hogy ettől folytonos.
2.) Erdély és a Felvidék jó 1000 évig a magyar állam területe volt, attól, hogy ma már nem az. Ahogy
Mexikó is attól még Spanyolország
része volt 300 évig, hogy ma nem az.
IDÉZLEK: "Gyakorlatilag be se tehette a lábát abba a városba, állíthatott bármit magáról. Akár Kubára is elmenekülhetett volna és tarthatta volna magáTt konstantinápolyi pátriárkának, attól még nem lett volna az."
Bocs, de az egri egyházmegye nagy része a Habsburgok Királyi Magyarországára esett. Attól, hogy Eger városa elesett, az egri püspök tényleges joghatóságot gyakorolt egyházmegyénk nagy részén.
Vagyis minden felhozott példád könnyen cáfolható.
# 21
IDÉZLEK: "
Ha nem lenne világos, hangsúlyozom hogy a MAI MAGYARORSZÁGRÓL beszélek. A mai Magyarország területén pedig igenis volt államiság, intézményrendszer, elitek és lakosság cseréje is az oszmán-török hódítás után. Az hogy a mai Szlovákia és az Erdély területén mi volt, teljesen lényegtelen ebből a szempontból."
Sajnos nemzetközi hírű, akadémikus történészek cáfolnak Téged.
Márpedig Te, már megbocsáss, egy Kosáry Domokoshoz, egy Szakály
Ferenchez, vagy Pálffy Gézához
képest csak egy címzetes senki vagy.
Azzal, hogy a magyar állam folytonosságát tagadod, komplett hülyeséget állítasz.
# 24
IDÉZLEK: "Elfogult magyar történészektől mit vársz, akiktől megvonják az állami támogatásokat ha nem a hivatalos politikai álláspontot képviselik?"
Csakhogy a nemzetközi mainstream történettudomány szintén sohasem kérdőjelezte meg a magyar állam folytonosságát 1526 után.
Ezzel csak azt árulod el, hogy fogalmad sincs a magyarországi és nemzetközi történetírásról, mert ostobaságot ostobaságra halmozol.
Érdekes módon olyan nemzetközi hírű, egyetemes jelentőségű történészek, mint a 20. században az egyik legnagyobbnak tartott Fernand Braudel sem kérdőjelezték meg a magyar állam folytonosságát.
Valahogy a brit, német, spanyol, olasz, stb. történetírás sem kérdőjelezi meg a magyar állam folytonosságát.
Tehát újra és újra meg vannak cáfolva a hagymázas nézeteid, amelyek nettó ostobaságok.
Kérdező, 1526-ban igaz, hogy az állami elit jelentős része elesett a mohácsi csatában, viszont a magyar állam intézményrendszere továbbra is fennállt és működött. Azaz középszinten működtek a nemesi vármegyék, felső szinten működött a rendi országgyűlés, sőt, nagyon is működött, mert sikerült már az 1526-os évben két királyt is választaniuk.
Nem értem, hogyan lehet amellett érvelni, hogy a magyar államiság megszűnt, amikor 1526 végétől két király is volt az országban, Szapolyai János szerinted minek a királya volt?
Amiket fentebb írsz, hogy széthordták a királysírokat, elfoglalták a székvárosokat stb., azok később következtek be, 1526-ban igaz, hogy az oszmánok feldúlták Budát, de ezután kivonultak, az ország középső része ezután a két király hatalmi játszmájának áldozatává vált.
Amiről írsz, inkább 1541 után következett be, ettől fogva annektálta a török a birodalmába az ország középső részeit, amelyet egyre bővített. De még ennek ellenére is, hogy pl. elfoglalták Esztergomot, továbbra is működött az esztergomi érsekség, és a többi püspökség is, aminek a középkori székvárosát elfoglalták. Vagyis ki voltak nevezve ezek a tisztségek, létezett esztergomi érsek, egri püspök (miután elfoglalták Egert) stb. A rendi állam működése nem ahhoz kötődött, hogy mely középkori központokat foglalták el, az intézményrendszert kell nézni, és ennek működése nem szakadt meg. Pl. a magyar országgyűlés átkerült Pozsonyba, vagyis attól függetlenül, hogy az ország középső részét elfoglalták, még működött a magyar állam.
Az Erdélyi Fejedelemség is a középkori Erdélyi vajdaságra épült rá, ennek az államnak a felépítése, szervezete gyakorlatilag szinte ugyanaz volt mint a középkorban, az erdélyi három rend tovább működött, tovább működtek a szabad királyi városok, a nemesi vármegyék, a székely székek. Az igaz, hogy a középkori vajdaság területén kívül más magyarországi vármegyéket és vármegye-maradványokat is a fejedelemséghez csatoltak, tehát az államalakulat nem konkrétan egyezett meg a középkori vajdaság területével, annál nagyobb volt, de az intézményrendszere a középkori magyar állam folytatása volt.
Vagyis nemhogy nem szűnt meg a magyar államiság, hanem két állam is a folytatása lett, habár az erdélyi fejedelem elvben elismerte a magyar király főségét...
Amiket írsz, azok teljesen zagyvaságok, az, hogy lakosságcseréket emlegetsz, az ismeretek hiányára utal, szerintem inkább olvass a témában.
Az meg nem érv, hogy a történészek csak akkor kapnak állami támogatást, ha azt írják, amit a politika hallani akar. A rendszerváltás előtti történészek és a 2010 előtti történészek sem gondolták, hogy 1526-ban megszűnt a magyar államiság, a külföldi történészek sem gondolják ezt, sőt, a világon senki nem gondolja ezt rajtad kívül (és néhány turbórománon kívül, akik szerint mi Mongóliából származunk).
# 26
Én keverem a szezont a fazonnal?
Amikor az egész nemzetközi és magyar történettudomány álláspontja az, amit én is képviselek?
IDÉZLEK: "Az 1526 előtti állapotok megszűntek, nincs mit ezen tovább magyarázni."
Nem szűntek meg, mert teljes kontinuitása, folytonossága van a magyar államiságnak az intézmények és az elitek szintjén a Habsburgok Királyi Magyarországában és az Erdélyi Fejedelemségben.
Az, hogy a Felvidék, amely a Habsburgok Királyi Magyarországa területének többségét kitette és az Erdélyi Fejedelemség területe ma már nem tartozik Magyarországhoz, AZ NEM SZÁMÍT.
Azért nem számít, mert a például Felvidék az államalapítástól ténylegesen 1918-ig MAGYARORSZÁG RÉSZE VOLT. FOLYAMATOSAN!!!!!!
"Amikor az egész nemzetközi és magyar történettudomány álláspontja az, amit én is képviselek?
Nem szűntek meg, mert teljes kontinuitása, folytonossága van a magyar államiságnak az intézmények és az elitek szintjén a Habsburgok Királyi Magyarországában és az Erdélyi Fejedelemségben."
Továbbra is teljesen félremagyarázod a kérdést. A nemzetközi és magyar történettudomány álláspontja az, hogy jogilag (de jure) az 1526 előtti független Magyar Királyság a 16. - 17. század során is létezett a Habsburg Birodalom egyik országaként. Ezt én nem is vitatom, hogy az állami és egyházi intézményrendszer, a jogfolytonosság, ugyan korlátozott formában, jócskán csökkent hatáskörrel, egy idegen uralkodó uralma alatt, de fennmaradt. Azonban ez gyakorlatilag csak a mai Szlovákia területét, illetve a mai Magyarország területének csak egy kis nyugati és északi sávját érintette. És jöhetsz itt Trianonnal, ami több mint száz éve történt, attól a mai magyar állam területének, amiről a kérdésben is szó van, nincs köze semmiféle Habsburg Királyi Magyarországhoz és Erdélyi Fejedelemséghez. Az, hogy azokon a területeken 1918-ig fennállt valamiféle jogfolytonosság a középkori Magyar Királysággal, az pont nem tartozik ehhez a kérdéshez, ami a mai Magyarországról szól. És még egyszer leírom, többször nem fogom, mert már nagyon kezd unalmas lenni: A MAI MAGYAROSZÁG TERÜLETÉNEK NAGYOBB RÉSZÉN A MAGYAR ÁLLAMISÁG MEGSZŰNT 150 ÉVRE.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!