Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az általánosan elterjedt...

Az általánosan elterjedt magyar történelemfelfogásban miért próbálják folytonosnak beállítani a magyar államiságot?

Figyelt kérdés
Az én meglátásom szerint az "eredeti" honfoglaló magyarsághoz köthető Magyar Királyság 1526-ban megszűnt, az azt követő időszakban nem lenne érdemes semmiféle Nagy-Magyarországról, magyar államiságról vagy a honfoglaló magyarokhoz kötődésről beszélni. A 16. század nagy részében, illetve a 17. században csak egy birodalmak közötti ütközőzóna volt ez a terület, aminek következtében az 1526 előtti államiság alapjai megsemmisültek, a lakosság is nagy arányban kicserélődött, az etnikai viszonyok drasztikusan megváltoztak, ami kulturális változást is eredményezett. Az 1700-as évektől az osztrák Habsburgok által újjáépített tartomány gyakorlatilag nem tekinthető a középkori Magyar Királyság folytatásnak mint ahogy beállítják. Igazából csak a Habsburgok tartották fenn a folytonosság látszatát mert így volt jogi alapjuk a terület birtoklására, mivel a magyar királyi cím az övék volt. Azonban gyakorlatilag 150 évig csak egy elszigetelt, elmaradott, vegyes német-szláv lakosságú Habsburg tartomány volt. A mai magyar állam alapjait jórészt az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés után fektették le, a legtöbb város mai arculata is akkor került kialakításra, illetve akkor lettek mesterségesen elterjesztve ezek a nézetek hogy ezeréves Nagy-Magyarország létezett, meg Szent István alapította az államot, a mai magyarok Árpád honfoglalóinak leszármazottai stb. Csomó álmagyar szokás, hagyomány lett ehhez a szemlélethez hozzátársítva. A magyar nyelv is át lett alakítva, modernizálva és erőszakosan terjesztették a többi nemzetiség körében. Ez a szemlélet a mai napig megjelenik az oktatásban és a politikában is. Sajnos a mindennapokban is gyakran hallani ilyen sületlenségeket. Miért nem lehet felvilágosítani az embereket, hogy a mai magyaroknak semmi köze az ázsiai lovasnomád honfoglalókhoz, eleve nagyon kevesen voltak és a vérvonaluk hamar kiveszett, Nagy-Magyarország 1526-ban végleg megszűnt, nincs semmiféle ezeréves magyar állam, csak egy 18.-19. századi alapítású, fantazmagóriákon alapuló, mesterségesen elmagyarosított német-szláv keverék állam?
nov. 8. 17:03
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
83%

A reformkor felvilágosult-nacionalista alapvetései alapozták meg a mai nyelvet és államot, lehet szeretni és nem szeretni.


Volt egy másik felvilágosult irányzat is, Berzeviczy Gergelyé, ami csak a szociális és gazdasági kérdésekre irányult, és emellett a "hungarus tudatot" és a latin nyelv használatát meg akarta őrizni.


De nem ez lett domináns.

nov. 8. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
84%
Számít?
nov. 8. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
94%
Mert az folytonos volt. Igaz, nem volt független a Magyar Királyság, de továbbra is jogfolytonos volt.
nov. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
86%
Oké, szerinted 1526-ban a magyar államiság megszűnt. Kijelenteni bárki ki tud akármit. Az a baj ezzel, hogy ha visszakérdeznék, hogy mi alapján állítod ezt, arra nem tudnál válaszolni. Pedig az összes további hablatyolásod ebből a tételmondatból indul ki.
nov. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 TappancsMancs ***** válasza:
73%
Lengyelország és Franciaország megszállása a náci Németország által sem szűntette meg a két országot.
nov. 9. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
85%
Ezalapján a ~3000 éves Kína csak a II. Világháború vége óta létezik, India úgyszintén. A legrébbi Nílusmenti civilizációnak pedig annyira sincs közük az arabokhoz, mint nekünk az úgynevezett honfoglaló népcsoporthoz. Az első válaszoló gazdasági és szociális felvetésére reagálnék. A Kárpát-medencében voltak az első tájgazdálkodó kulturközösségek, csak nem csináltak látszólagos pompát, meg antik, említésre "méltó" sivatagosítást, pusztulatot. A szociális részét illetve meg a természeti mintákat való követés. Legalulról szerveződve, valóban a legalkalmasabbak kerülnek vezető pozíciókba és az ezzel járó felelősséggel(nem a mai piramis elv, nem az önjelölt jelöltek) Később az Istváni, kegyetlen kompromisszum is még megkövetelte a mértékletességet. II. András aztán ezt meg is próbálta megerősíteni.
nov. 9. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
100%
A kérdező arra gondol, hogy Nagy-Magyarország multi kulturális volt és lényegében igaza is van. Nem tisztán magyarok lakták, hanem rengeteg kisebbségi térség volt kialakítva. Ráadásul az embereket ezekbe a térségekbe beköltöztették, külföldről.
nov. 9. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 TappancsMancs ***** válasza:
58%

Hiába pontozzuk le a tényeket, mivel Németország teljese területében megszállta Franciaországot és Lengyelországot és bizony mégsem szűntek meg.


Olyanok vannak kérdező, hogy felszabadulás, szabadságharc, dekolonizáció és effélék, viszont az uralt államokról és államalakulatokról nem beszélünk nem létezőként.


Ráadásul a dátumaid egyáltalán nem stimmelnek:

- "Az én meglátásom szerint az "eredeti" honfoglaló magyarsághoz köthető Magyar Királyság 1526-ban megszűnt,".


1526-ban került pont a magyar származású Szapolyai-ház a magyar trónra. Itt van egy rendes kronológia pótlásnak.


- Árpád-házi Magyar Fejedelemség (Magyar Hercegség) 895-1000 🟥⬜🟩🇭🇺

- Árpád-házi Magyar Királyság 1000-1301 (jogi néven már Magyarország) 🟥⬜🟩🇭🇺

(Kivétel nyilván a nem magyar Pietro Orseolo, regn: 1038-1041, 1044-1046).


Magyar Királyság Vegyesházi uralkodói:


- Premysl-ház 1301-1305 (cseh uralkodóház)

- Wittelsbach-ház 1305-1307 (német uralkodóház)

- Anjou-ház 1308-1395 (francia uralkodóház)

- Luxemburgi-ház 1387-1437 (német uralkodóház)

- Habsburg-ház 1437-1457 (német uralkodóház)

- Jagelló-ház 1440-1444 (litván-lengyel uralkodóház)

- Hunyadi-ház 1458-1490 (magyar uralkodóház) 🟥⬜🟩🇭🇺

- Jagelló-ház 1490-1526 (litván uralkodóház)

- Szapolyai-ház 1526-1571 (erdélyi magyar uralkodóház) 🟥⬜🟩🇭🇺

- Habsburg-ház 1526-1780 (német uralkodóház)

- Habsburg-Lotaringiai-ház 1780-1918 (spanyol-német Habsburg-ház)


- "Magyar Királyság 1526-ban megszűnt, az azt követő időszakban nem lenne érdemes semmiféle Nagy-Magyarországról, magyar államiságról vagy a honfoglaló magyarokhoz kötődésről beszélni."

Valamint a honfoglaló és a sztyeppei népektől származás az nem változik idegen uralkodóktól ugyebár. A származásunk maradt ugyanaz és ezeket nem keverném, nem azonosítanám.


Az etnikai összetétel az meg egész Európában keveredéseket mutat és ez így természetes amúgy és nem kell próbálni ráerőltetni valamiféle "náci fajtisztaság" célját és elképzelését. A modern genetika alapján még Hitler sem felelt meg a saját faji elképzeléseinek, mert a mai német férfiakban 6% a germán genom (nőkben több).

nov. 9. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 TappancsMancs ***** válasza:
70%

Az államiságnak meg ugyan más a középkori értelmezése, de egy terület uralkodójának a megváltozása az nem az akkori államiság megszűnését jelentette, hanem inkább annak a személynek a hatalomra jutását, aki a megszállást vezette.


A középkori hódítások vagy megszállások nem jártak automatikusan az állam megszűnésével is, hanem csak annak átalakulásával és (többnyire) ideiglenes uralmi változásával.

nov. 9. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
68%
Jól mondod kérdező, a "meglátásod szerint". Csakhogy többeknek más a "meglátása". Ráadásul igaz. Azt nem vitatom el tőled, hogy szabad bármit leegyszerűsíteni, bármit másképp látni. Csak tudd, ennek hangoztatása következményekkel jár a hangoztató ismereteit illetően. Nem direkt következményként, kell hozzá az illeszkedő stílus is.
nov. 9. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!