Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha a nyugatiak összefogtak...

Ha a nyugatiak összefogtak volna Kelet-Európa lakosai ellen és leigázták volna őket, akkor ma egész Európa olyan lenne, mint Kanada?

Figyelt kérdés

nov. 3. 08:47
 1/9 MDaniel98 ***** válasza:
73%
Hozzánk inkább Keletről szeretnek jönni, de voltunk már a Habsburgok uralma alatt, aztán az is, hog végződött...
nov. 3. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Pontosítok: még a nagy fr. felfedezések előtt.
nov. 3. 09:07
 3/9 anonim ***** válasza:
78%
A nyugat sosem fogott össze, állandóan háborúztak egymással. Felosztották az érdekszférákat erősebb kutya b*szik alapon. Az utóbbi 100 évben azért fogtak össze, mert mindig lett egy közös ellenség: a század elején Németország, utána a Szovjetunió, most Oroszország és Kína.
nov. 3. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
61%
Oroszországot, pontosabban a tatárok által uralt területeket nem tudták volna elfoglalni, odáig viszont eljuthatott volna egy egységes és virágkorát élő nyugat-európai császárság. Még Bizánc is mehetett volna, a törökökkel viszont nem bírtak volna.
nov. 3. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
74%
Mátyás koráig bezárólag esélyük sem lett volna. Az Árpád-házi királyok rendszeresen, de akár Zsigmond vagy Nagy Lajos nem egyszer verte el a nyugati seregeket, Mátyás pedig Csehországot, Bécset is elfoglalta. Szóval a nyugat nem volt olyan erős.
nov. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
19%
A globalizálódott nyugatias modernitás a halál kultúrája. Ez az elmúlt ~250 évben a turbófokozata annak a természetellenes tőkés és profitelvű emberi műkődésnek, amit sajnos normálisnak és kívánatosnak gondolunk. Már a holocén óta számtalan példa van arra, hogy lokális civilizációk összeomlottak a túlhasználat miatt. Amikor a szerzési, birtoklási, raktározási ösztön és emberi alkotóképesség átlép a szükségleteken, akkor minden látszólagos ellenére a hanyatló fázisba lép. Amikor egy helyi kultúrából civilizáció lesz, az már a hanyatlás fázisa. Egyetlen fenntartható emberi működés létezik, ami a tájterhelés nélküli tájhasználat, tájalakítás. Még azt is szeretném jelezni, hogy nem a mára sivataggá tett termékeny félholdnak nevezett terület az emberi kultúra bölcsője.
nov. 3. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szóval azt kérdezed, hogy a nagy földrajzi felfedezések előtt a nyugatiak összefogtak volna Kelet-Európa ellen...


Nos.


1. Nyugat-Európa nem volt egységes, éppen ezért egymás ellen háborúztak. De olyannyira nem volt egységes, hogy magának Franciaországnak is több száz évbe telt egyesülnie, vagyis a királyi hatalomnak megerősödnie a feudális anarchiában. A Német-Római Birodalom esetén pedig éppen fordítva, a kezdetben erős császári hatalom folyamatosan gyengült, a birodalmat alkotó fejedelemségek pedig erősödtek...


2. Éppen ebből a feudális jellegből következik, hogy politikailag Európa nem hogy nem tudott egyesülni még regionális szinten sem, azt belegondolni, hogy expanziót hajtsanak végre a középkorban, eléggé arra vall, hogy nincsenek ismereteid arról, milyen lehetett akkoriban Európa...

Egyébként nyugat-keleti irányú expanzív törekvések voltak a korban, pl. a keresztes hadjáratok, de ott is éppen azt látjuk, hogy a feudális viszonyokat exportálták a Közel-Keletre, és az ottani államocskák sem voltak egységesek, sok esetben egymás ellen zsörtölődtek. A keresztes hadjáratok közé tartozik, amikor Velence elfoglalta Bizáncot (tehát vehetjük nyugat-keleti expanziónak), de ott is azt látjuk, hogy a Bizánci Birodalom sok apró nyugatias feudális államocskára esett szét a Balkánon, amelyek harcoltak egymással...


És még annyit ehhez a gondolatmenethez, hogy a 14-15. századra éppen befejeződtek már a keresztes hadjáratok, de ekkoriban Nyugat-Európában egy óriási háború dúlt (százéves háború) Anglia és Franciaország között, amelybe más nyugati államok is beavatkoztak, a Német-Római Birodalomban nagy probléma volt pl. a huszita kérdés stb. De ott van még a pápaságnak a nagy problémája (Avignoni pápaság), ami szintén politikai feszültségek forrása volt. A korszak vége felé a Német-Római Birodalom egyes területei függetlenedtek, a császár hatalma egyre csökkent stb. Egyáltalán nem mutatott semmi afelé, hogy Nyugat-Európában lett volna esély arra, hogy egy egységes keleti irányú expanziót hajtsanak végre.


3. A harmadik tényező, hogy az 1300-as évek végétől a kedvezőtlen éghajlati változások miatt csökkenttek a termőterületek, éhínségek pusztítottak, ami kéz a kézben járt a százéves háborúval.


4. De ami feltette az i-re a pontot, az a pestisjárvány volt. Mindezek következtében pont hogy a földrajzi felfedezések előtt közvetlenül Európa nyugati része éppen hogy tropára ment, a lakossága majdnem a felére esett vissza, emellett óriási gazdasági válság is volt, aminek mikéntjébe és okaiba most nem megyek bele.


A kedvezőtlen éghajlatnak, pestisjárványnak és a százéves háborúnak a 15. század közepén igaz, hogy vége lett, de ekkor más tényezők mutattak afelé, hogy Nyugat-Európa soha nem lesz egységes, éppen a Habsburgok megerősödése, és Európai hegemóniára törése, ami kiélezte az ellentéteket a franciákkal, tehát az 1500-as évek elejére már javában meghatározta a francia-Habsburg ellentét a kontinenst, hamarosan pedig elindul a reformáció stb.

nov. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Annyiban egységes volt, hogy szelídvíz országunknak alkalmazkodni kellett. Persze ahhoz már gyöngék voltak, hogy hadászati szempontból bekebelezzenek. Csak ugyebár "hajh de bűneink miatt" kelet felől ért a komoly támadás. A támadási felület pedig a város, a városias lét. Erre IV. Bélának miután megmenekült az volt a válasza, hogy kővárakat kell építeni. Rá 200 évre jött a puskaporos oszmán. Ez a városias létmód a problémafenntartó probléma megoldás tipikus esete. Említették itt a pestist, na hát ez ugyanaz, a városokban pusztított. Persze a mai modern városokban már ki van építve a probléma fenntartó rendszer, de a középkorba odalöttyintették az utcára. Ilyen koncentrációban fertőzésveszély, ahogy az ostoba paraszt csinálta úgy pedig nem. Sőt, a legrövidebb úton visszakerül oda a salakanyag ahol a helye van. Vitesse városáról láttam egy dokumentumfilmet, hogy a szennyvíztelepről bonyolult és költséges eljárásokkal próbálják visszanyerni a létfontosságú foszfort. Egyébként ezek is lesznek bajba, mert az tényleg egy sakktábla meg mélyföld hátukba a Rajnával, előttük meg a tengerrel. A magyar Alföld nem ilyen, legalábbis egy Veszpréminek tűnhet tengersíknak. Az egykori árterek 80%-a még manapság is különösebb gond nélkül visszaállitható.
nov. 4. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Tehát bizonyos értelemben a nyugatias modernitás meghódította az egész világot az elmúlt 600 évben. Leszámitva a maréknyi törzseket Amazóniában, Dél-nyugat Afrikában meg Óceániában. Van aki napi egy dollárért kobaltot váj, meg kávét szüretel, meg van aki 30 eurós órabérben nyakkendőt visel. A névleg kommunista(államkapitalista) Kína meg a legvadabb kapitalista ország a Földön. Egyébként a kommunizmus a kapitalizmusnak a torzszüleménye. Az előbbi az alapvető emberi működéssel megy szembe és államkapitaliizmus lesz belőle padlássöprésekkel stb. Az előbbi meg alapvetően a Földi ökoszisztémával megy szembe. A tőkés gondolkodásmód, a profitszemlélet nem egyeztethető a Földi élet alapvető működésével. A XIX. századtól nevezzük kapitalizmusnak, de már az első földi civilizációkra jellemző ez a fajta működés. Csak az elmúlt 600 évben Nyugat-Európa terjesztette el világszerte ezt a fertőt. Látszólagos pozitívumok mellet a következmények rendkívül súlyosan. Lehetne sorolni naphosszatt a talajdegradációtól kezdve az óceáni halott zónákig. Valahol jól-lét helyett látszólagos jólétet csinált, de a világ nagyobb részén nyomort és demográfiai poklot.
nov. 4. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!