Afrikában miért nem alakult ki fejlett mezőgazdaság és állattenyésztés?
Minek?
Egész évben terem minden, + a hideg ellen se kell védekezni. Minden életfeltétel megvan.
Persze ahol monokultúrát kényszerítenek, az más kérdés.
A szénhidrogén hajtotta traktor, meg a kombájn előtt egész Európában, így nálunk is az ember és az igavonó erejére volt a földművelés szorulva.
Nyáron itt is gyakori a nappali hőség, de a földművesek még sötétben elindultak a földekre kapálni, kaszálni és világosban hozzákezdtek a munkához. A reggeli hűvösben lehet tüsténkedni, de már késő délelőtt meg kellett állni, ezért elvonultak az árnyékba, a délidőt átszundikálták és a meleg intenzitásától függően csak délután kezdtek neki megint, amikor már nem égetett úgy a Nap tüze és dolgoztak sokszor késő estig.
Az ugye köztudomású, hogy mediterrán országokban nagy divat a szieszta, vagyis nappal a spanyolok nemigen láthatók, az utcákon csak szédelgő turisták bóklásznak a hőgutának kitéve, csak este kerülnek elő a hazaiak.
Trópuson viszont nincs hosszú reggeli, délelőtti hűvös időszak, meg hosszan tartó beesteledés, naplemente. Szinte percek alatt fent van reggel a Nap az égen és egyből forrón tüzel, de este is rendkívül rövid idő alatt a beköszönt a sötétség, szinte lezuhan a Nap az égről és a forróság után jön a gyors lehűlés.
A munkához világos kell, de ha az már megvan, akkor hőség is társul hozzá és nem akármilyen, úgy éget a Nap, hogy abba simán belehalhatnak a négerek is, ha huzamosabb időt, mondjuk egy órát tüsténkednének a tűző Napon.
Mindez az egészen északi és a legdélibb részén kívül érvényes majdnem egész Afrikára és ehhez még hozzájön, hogy nem sok vadállatot sikerült háziasítaniuk és olyan növényük sem nagyon volt, amire mezőgazdaságot lehetett volna alapítani, amíg Európába csak eljutottak szép számmal a máshol őshonos növények és állatok is már az ókor kezdetén az igásállatokkal egyetemben, amelyek erejére is lehetett támaszkodni.
Ahol viszont jobb a klíma Afrikában, ott mindig is volt valamilyen mezőgazdaság.
Olvasd el Jared Diamond Háborúk, Járványok, technikák c. könyvét, és megkapod (többek között erre is) a választ.
Afrika egy vízhiánnyal küzdő kontinens, a Szahara pedig egy természetes akadályt képezett a tudás áramlása előtt.
Afrika északi része nem volt elszigetelve, volt kapcsolatuk Európával, Ázsiával és ott ki is alakultak nagy kultúrák.
A Római Birodalom éléskamrája Egyiptom volt, úgy, hogy ott csak Nílus völgyében volt megfelelő környezet, de több ezer éves kultúra alakult ott ki, de a Szahara túlsó oldalán élőkkel minimális kapcsolatuk volt, az ott élőknek nem volt példa, maradtak törzsi szinten.
A lényeg viszont az, hogy kevés Afrikában a víz, ahol van, a trópusi övezet.
A gyarmatosítás után nem volt cél az afrikai társadalom modernizálása sőt... nézd meg Afrika térképét, az országhatárok egyenes vonalak.
Nem nemzetállamok alakultak ki, törzsek civakodnak még a 21 században is.
Polgárháborúk, katonai puccsok követik egymást, Afrika továbbra is gyarmat
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!