Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az általánosan elterjedt...

Az általánosan elterjedt magyar történelemfelfogásban miért próbálják folytonosnak beállítani a magyar államiságot?

Figyelt kérdés
Az én meglátásom szerint az "eredeti" honfoglaló magyarsághoz köthető Magyar Királyság 1526-ban megszűnt, az azt követő időszakban nem lenne érdemes semmiféle Nagy-Magyarországról, magyar államiságról vagy a honfoglaló magyarokhoz kötődésről beszélni. A 16. század nagy részében, illetve a 17. században csak egy birodalmak közötti ütközőzóna volt ez a terület, aminek következtében az 1526 előtti államiság alapjai megsemmisültek, a lakosság is nagy arányban kicserélődött, az etnikai viszonyok drasztikusan megváltoztak, ami kulturális változást is eredményezett. Az 1700-as évektől az osztrák Habsburgok által újjáépített tartomány gyakorlatilag nem tekinthető a középkori Magyar Királyság folytatásnak mint ahogy beállítják. Igazából csak a Habsburgok tartották fenn a folytonosság látszatát mert így volt jogi alapjuk a terület birtoklására, mivel a magyar királyi cím az övék volt. Azonban gyakorlatilag 150 évig csak egy elszigetelt, elmaradott, vegyes német-szláv lakosságú Habsburg tartomány volt. A mai magyar állam alapjait jórészt az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés után fektették le, a legtöbb város mai arculata is akkor került kialakításra, illetve akkor lettek mesterségesen elterjesztve ezek a nézetek hogy ezeréves Nagy-Magyarország létezett, meg Szent István alapította az államot, a mai magyarok Árpád honfoglalóinak leszármazottai stb. Csomó álmagyar szokás, hagyomány lett ehhez a szemlélethez hozzátársítva. A magyar nyelv is át lett alakítva, modernizálva és erőszakosan terjesztették a többi nemzetiség körében. Ez a szemlélet a mai napig megjelenik az oktatásban és a politikában is. Sajnos a mindennapokban is gyakran hallani ilyen sületlenségeket. Miért nem lehet felvilágosítani az embereket, hogy a mai magyaroknak semmi köze az ázsiai lovasnomád honfoglalókhoz, eleve nagyon kevesen voltak és a vérvonaluk hamar kiveszett, Nagy-Magyarország 1526-ban végleg megszűnt, nincs semmiféle ezeréves magyar állam, csak egy 18.-19. századi alapítású, fantazmagóriákon alapuló, mesterségesen elmagyarosított német-szláv keverék állam?
nov. 8. 17:03
1 2 3 4
 11/33 TappancsMancs ***** válasza:

Például Anglia sem szűnt meg a normann hódítással, viszont drasztikus változásokat hozott az ország politikai, társadalmi és kulturális életében. Az invázió után a normannok átvették a hatalmat Angliában és Vilmos királlyá koronáztatta magát.


A normann hódítás alapvetően változtatta meg Anglia politikai struktúráját, a normannok bevezették saját uralkodói rendszerüket, Vilmos szisztematikusan kifosztotta az angol földbirtokosokat, az ellenálló angolok földjeit elkobozták és a követők között osztották szét, szinte teljesen felszámolták az angol arisztokráciát.


Szóval például a normann hódítás után Anglia sem szűnt meg, hanem egy új, sajátos, normann uralkodás alatt álló királyság alakult ki Angliában, a normannok saját törvényeivel és nyelvével (anglo normann ófrancia). Akkor került be az angol nyelvbe sok francia eredetű szó, ami a mai napig jelen van.

nov. 9. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:

Összefoglalva reflektálva a válaszokban felhozott érvekre, ellenpéldákra:

A Magyar Királyság azért szűnt meg 1526-ban, mivel azt követően a területét elfoglalták, felosztották egymás között a környező országok (Oszmán Birodalom, Habsburg Birodalom, Erdélyi Fejedelemség). A fő hatalmi központokat pl. a székesfehérvári koronázóbazilikát elfoglalták, lerombolták, az uralkodói sírokat kifosztották, a budai királyi várat, a visegrádi palotát szintén elfoglalták, romba döntötték, a főbb katolikus egyházi központokat (Esztergom, Kalocsa) elfoglalták, a nagy bazilikákat mecsetté alakították, a városi magyar és német lakosságot elüldözték, elmenekültek, a helyükre balkáni, iszlám hitre áttért délszláv lakosság költözött, a hivatalnoki és katonai réteget is lecserélték az oszmán-törökök. A Balkánról érkezett tisztviselők, katonák, telepesek pedig egy teljesen új kultúrát, vallást, új szokásokat terjesztettek el. Egy teljesen más államról, adminisztrációról, kultúráról beszélünk jó 150 éven keresztül, nem egy átmeneti idegen megszállásról vagy egy uralkodói réteg cseréről.

nov. 9. 14:07
 13/33 TappancsMancs ***** válasza:

Gondolom olvastál valamit a neten és "annyira logikusan hangzott"... Nem kell mindent bekajálni a netről. És tényleg nem...


Felosztották egymás között... nos igen volt olyan... olyan is (!). Idegen uralkodók váltották egymást, idegen uralkodók érkeztek és távoztak, majd végül mára visszaszereztük az önrendelkezésünket a folyamatos Magyarországunkon.



A Magyar Királyság területét felosztották egymás között például az oszmánok és a Habsburgok, de már távoztak és nincsenek itt. Az oszmánok és Habsburgok valahol a magyar államiság közepén voltak itt, el is lettek űzve. Az Erdélyi Fejedelemség az a Magyar Királyság egyik területét uralta, mint magyar uralkodóház és annak aztán semmi köze idegen hatalmakhoz és pont a magyar fennhatóságot mutatja - mivel hát magyar uralkodóház volt hatalmon.


A székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikát a törökök elfoglalták egy időre és már távoztak is azóta. Az sajnálatos, hogy az uralkodói sírokat kifosztották, de ettől azért nem szűntünk meg láthatóan, és nem szűnt meg tőle a magyar államunk, ez egy káreset volt. A visegrádi Királyi palotát és a Budavári Palotát is feldúlták a törökök és közben itt voltunk, és a törökök később azért csak "elmentek". És csináltak itt mecseteket (néhány tucatot), de ahogy elnézem van az országban vagy 4000 katolikus templom és még a többit nem is vettük. A teljes lakosság meg azért nem menekült el és nem is cserélődött ki. És láthatóan próbáltad úgy összeválogatni a 12-est, mintha aztán itt minden eltűnt, kicserélődött, távozott és mintha minden más lett volna.


- "Egy teljesen más államról, adminisztrációról, kultúráról beszélünk jó 150 éven keresztül, nem egy átmeneti idegen megszállásról vagy egy uralkodói réteg cseréről."


Nos jó, ha tudod, hogy 1000 éves jogfolytonosságunk van és nem csak történelmileg, hanem a magyar jog szerint is. És bizony, ha megnézted volna a 8-asban a kronológiát, akkor kiszámolhattad volna, hogy időben hogyan alakult a magyar és az idegen uralkodók időtartama. És bizony átmenetileg jöttek mentek itt idegen uralkodók és láthatóan nem maradtak itt.


Uralkodási idők:

- Magyar Törzsszövetség 🟥⬜🟩🇭🇺 - 145 év

- Árpád-házi Magyar Fejedelemség (Magyar Hercegség) 🟥⬜🟩🇭🇺 - 105 év

- Árpád-házi Magyar Királyság 🟥⬜🟩🇭🇺 - 301 év

(Kivétel Pietro Orseolo, - 5 év)


Magyar Királyság Vegyesházi uralkodói:

- Premysl-ház (cseh uralkodóház) - 4 év

- Wittelsbach-ház (német uralkodóház) - 2 év

- Anjou-ház (francia uralkodóház) - 87 év

- Luxemburgi-ház (német uralkodóház) - 50 év

- Habsburg-ház (német uralkodóház) - 20 év

- Jagelló-ház (litván-lengyel uralkodóház) - 4 év

- Hunyadi-ház (magyar uralkodóház) 🟥⬜🟩🇭🇺 - 32 év

- Jagelló-ház (litván uralkodóház) - 36 év

- Szapolyai-ház (erdélyi magyar uralkodóház) 🟥⬜🟩🇭🇺 - 45 év

- Habsburg-ház (német uralkodóház) - 254 év

- Habsburg-Lotaringiai-ház (spanyol-német Habsburg-ház) - 138 év



Magyar és nem magyar uralkodási idők összegzése:


-- MAGYAR: 623 év

Ebből a törzsszövetségtől az Árpád-ház végéig: 551 év

az Árpád-ház után már csak 77 év.

-- KÜLFÖLDI: 600 év

Ebből 412 év német uralom.


Ha csak a királyságtól nézzük, akkor:

-- MAGYAR: 373 év

-- KÜLFÖLDI: 600 év

nov. 9. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 A kérdező kommentje:
Gyakorlati szempontból semmi jelentősége hogy valami Bécsben vagy Prágában székelő császár magyar királynak nevezte magát abban a 150 évben is, amikor ténylegesen semmi köze nem volt a középkori Magyar Királyság területének 70%-ához. Abban a korban ez csak egy formalitás volt, ahogy a középkori magyar királyok is használtak mindenféle címeket olyan területekre amik nem is voltak uralmi területeik részei.
nov. 9. 16:02
 15/33 TappancsMancs ***** válasza:
Gondolom olvastál valami "bizonyítsuk be, hogy nincs magyar történelem" blogot... :) Ahol finnek vagyunk vagy ha nem finnek akkor törökök, és még az sem mert vegyesek vagyunk és nincsenek igazából népek sem a világban mert már mindenki vegyes és mindenki lecserélődött... ja és nem volt ókori Görögország sem... stb stb
nov. 9. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 kürasszír ***** válasza:

# 12


Javasolnám komoly történettudományis szakirodalom olvasását a témában, mert teljesen ellentétesek a nézeteid a jorszakkal foglalkozó történészek álláspontjával.


Lásd: Pálffy Géza kiváló művet a témában:

[link]


Vagy Kosáry Domokos: Újjáépítés és polgárosodás című művét.


Az állításaid cáfolata:


1.) A Magyar Királyság nem szűnt meg sem 1526-ban, sem 1541-ben.


Mert mind a Habsburgok Királyi Magyarországa, mind az Erdélyi Fejedelemség az 1526 előtti Magyar Királyság töretlen folytatása mind az államiság, mind intézmények, mind az elit terén.


2.) A Habsburgok fenntartották a Királyi Magyarországon az 1526 előtti magyar elit hatalmát, az 1526 előtti magyar intézményrendszert (országgyűlés, vármegyék, rendi monarchia, stb.). Vagyis a Habsburgok Királyi Magyarországa az 1526 előtti Magyar Királyság töretlen folytatódása mind át államiság, mind az intézmények, mind az elitek terén. Ugyanez igaz az Erdélyi Fejedelemségre is.


3.) Az általad felhozott példák is rosszak. Hiába került prldául török kézre a magyar egyházi központok egy része, ha a főpapok és az egyházi intézmények töretlenül folytatták tevékenységüket a Habsburg Királyi Magyarországra áttelepülve. Hiába esett el végül Eger, ha az egri püspök Jászóra áttelepülve töretlenül folytatta tevékenységét.


Összegezve:


Az álláspontod teljesen szembemegy a történettudományos kánonnal.


Így az álláspontod nem más, mint egy áltudományos fantáziaszülemény.

nov. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 A kérdező kommentje:
Pont hogy olyanokat olvastam, hallottam, amelyek a folytonosság mellett érvelnek, így van tanítva az iskolákban is. Szerintem meg ez badarság, nincs folytonosság. Ma sem beszélünk 12 részre szakadt Osztrák-Magyar Monarchiáról vagy 15 részre szakadt Szovjetunióról, ezek az államok megszűntek és kész, teljesen irreleváns az is hogy ha 100 év múlva újra létrejönne valamelyik államalakulat, akkor se lenne folytonosság.
nov. 9. 16:15
 18/33 kürasszír ***** válasza:
51%

# 17


Megint totálisan rossz példákat hozol fel.


Ugyanis Jugoszlávia, Csehszlovákia, Nagy-Romània sem az elitek, sem az intézmények, sem az államiság terén nem jelentett semmiféle folytonosságot az Osztrák-Magyar

Monarchiával.


A példáid teljesen fals és rossz analógiák.


A Habsburgok Királyi Magyarországa és az 1526 előtti Magyar Királyság között teljes, töretlen folytonossága áll fenn az államiságnak, az intézményeknek és a hatalmi eliteknek is.


Ellenben 1918 után Jugoszlávia,

Csehszlovákia és Nagy-Románia nem folytatása az államiság, az intézmények és az elitek terén az Osztrák-Magyar Monarchiának, hiszen teljes törés van az intézmények terén és teljes elitcserére, hatalmi elitvàltásra került sor az uralkodó osztály terén.

nov. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 kürasszír ***** válasza:
51%

# 18


A Habsburgok Királyi Magyarországa az 1526 előtti Magyar Királyság töretlen folytatásaként tekintett magára, és ez így is volt sz államiság, az intézmények és a hatalmi rendszer és az elitek terén.


Ellenben Csehszlovákia, Jugoszlávia és Nagy-Románia hivatalosan sem tekintette magát az Osztrák-Magyar Monarchia folytatásának, hanem éppen ők hirdették a teljes törést az àllamiság terén. Nem volt folytonosság az intézményrendszerben és teljesen lecserélték a Monarchia hatalmi elitjét is.

nov. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 A kérdező kommentje:

"Mert mind a Habsburgok Királyi Magyarországa, mind az Erdélyi Fejedelemség az 1526 előtti Magyar Királyság töretlen folytatása mind az államiság, mind intézmények, mind az elit terén"


"A Habsburgok fenntartották a Királyi Magyarországon az 1526 előtti magyar elit hatalmát, az 1526 előtti magyar intézményrendszert (országgyűlés, vármegyék, rendi monarchia, stb.). Vagyis a Habsburgok Királyi Magyarországa az 1526 előtti Magyar Királyság töretlen folytatódása mind át államiság, mind az intézmények, mind az elitek terén. Ugyanez igaz az Erdélyi Fejedelemségre is."


Tehát olyan területeken amelyek a mai Magyarországnak nem is részei? És ettől folytonos a mai Magyarország a középkori Magyar Királysággal?


"Az általad felhozott példák is rosszak. Hiába került prldául török kézre a magyar egyházi központok egy része, ha a főpapok és az egyházi intézmények töretlenül folytatták tevékenységüket a Habsburg Királyi Magyarországra áttelepülve. Hiába esett el végül Eger, ha az egri püspök Jászóra áttelepülve töretlenül folytatta tevékenységét."


Gyakorlatilag be se tehette a lábát abba a városba, állíthatott bármit magáról. Akár Kubára is elmenekülhetett volna és tarthatta volna magát konstantinápolyi pátriárkának, attól még nem lett volna az.

nov. 9. 16:35
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!