Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A török-kori népességcsökkenés...

A török-kori népességcsökkenésnek mik a szükséges következményei?

Figyelt kérdés

Miért mondják, hogy a nemzetiségek betelepülése szükségszerű volt? Miért nem volt népességrobbanás az Alföldön?


Úgy kellett lennie, ahogyan történt?


okt. 3. 15:17
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
85%
Úgy látom kezdheted a fölső polccal, az A betűnél.
okt. 3. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 Telelő Teve ***** válasza:
88%
A baby-boomhoz egészséges, nemzőképes férfiak és nők kellenek. Viszont a törökök módszeresen elhordták a fiatal férfiakat a vilajetekből, s a Rákóczi szabadságharcban is meghaltak sokan vagy elmenekültek. A török kor végével népességnövekedés egyébként így is volt, csak annyira alacsony bázisról indult, hogy sok-sok generációba telt volna, míg benépesedik az Alföld.
okt. 3. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
okt. 3. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
okt. 3. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 TappancsMancs ***** válasza:
1-es zöldeztem, de ez mégsem igaz: "Az nem Magyarország volt, hanem Magyar Királyság." A név a kezdetektől "Magyarország"!
okt. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 TappancsMancs ***** válasza:

Szent László magyar király (vagy I. László) (1040-1095) úgy írja a törvényében, hogy "Magyarország".



"Szent László Király Dekrétomainak Harmadik Könyve

1. Fejezet a századosokról és tizedesekről"


"3. § Azután járjon a király követe faluról falura és tudakozzék a faluk népétől; és valahol tolvajt tudnak, jelentsék meg. Azt is tegye hirré, mikép egész Magyarország fejedelmei esküvel fogadták, hogy a tolvajnak nem kedveznek, sem el nem rejtik azt. Ők is hasonlóképen cselekedjenek."


[link]

okt. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 TappancsMancs ***** válasza:

A "Magyar Törvénytár" - "Corpus Juris Hungarici" eredeti latin és magyar kétnyelvű kiadásában Szent László Király Dekrétomainak Harmadik Könyve.


Itt a jobb oldal, jobb hasáb, alsó bekezdésében: § 3.


Ungariae - Magyarország


A teljes törvénycikk:

"Deinde nuncius regis de villa in vilianm vadat, sciscitando a viilanis : et ubi furem sciunt, monstrent. Notum etiam faciant, totius Ungariae prineipes sacramentum fecisse, quod neque furi parcent, neque celent ipsum. Ipsi quoque similiter faciant."


[link]

okt. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 TappancsMancs ***** válasza:

És amúgy érthető, ha kizárólag Magyar Királyságként beszélünk róla és ez is használatban volt latinul. Én is simán írok Magyar Királyságot is.


Az etnikumokkal meg kevesebbet problémáztak akkoriban az tény. Az etnikum meg nagyjából a saját etnikumú uralkodókat akarta, bár ez igaz volt a horvátokra is és ránk a magyarokra is. De némiképp lazább volt a hozzáállás is. A későbbi vegyesházi uralkodókat nem igazán kedvelte a nép, a nemesség egy része pedig megosztott volt ebben.


A betelepítés gyorsabb módja volt az ország népességének és gazdaságának visszaállítására, mint a természetes népességnövekedés. És a szomszédos területekről szívesen is jöttek és segítették őket, hogy gyorsan megvessék a lábukat.

okt. 3. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
okt. 4. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:

A nevezett törvények latinul íródtak. A benne szereplő Ungariae simán lehet a hivatalos (Regnum H)ungariae korabeli szokásos rövidített változata de valóban utalhat Magyarországra is. Viszont a Magyarország szó modernkori átirat, az ország szó az eredetiben nem szerepel. Nyelvészek szerint az ország szó nem is létezett akkor még a magyar nyelvben. Ennek ellenére, a koncepciót nem tartom lehetetlennek, úgyhogy részben igazat adok nektek. De a hivatalos megnevezés Regnum Hungariae volt, azaz Magyar Királyság.

"...az ország szónak kettős jelentése van. Egyrészt egy összefüggő földrajzi területre utal, másrészt pedig arra az intézményre, hatalomra, szervezetre, államra, ami azt – az ott élő emberek közbejöttével –

egységessé teszi. Vagyis a szó a területet és az ott tartósan élő nép felett gyakorolt, intézményesült hatalmat egyszerre jelenti. Az „ország” szavunk kb. hét-nyolcszáz éves..."

(Takács Péter: A magyar állam átnevezéséről, 2015/7 MTA Law Working Papers)

okt. 4. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!