Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A török-kori népességcsökkenés...

A török-kori népességcsökkenésnek mik a szükséges következményei?

Figyelt kérdés

Miért mondják, hogy a nemzetiségek betelepülése szükségszerű volt? Miért nem volt népességrobbanás az Alföldön?


Úgy kellett lennie, ahogyan történt?


okt. 3. 15:17
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
6 szavazat
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%

Azt ne felejtsd el, hogy a kor a feudalizmus kora. Az etnikai hovatartozás a korban teljesen más jelentőséggel bírt, mint a felvilágosodás, a romantikus nacionalizmus, a nemzetállami folyamatok kialakulása után. Nem lehet a feudális középkort a mai értékítéleteink, ismereteink, alvárásaink alapján vizsgálni.

Az nem Magyarország volt, hanem Magyar Királyság. A nemzet fogalma nem a magyar etnikumú lakosokat jelentette, hanem a natio Hungarica tagjait, akik kizárólag a nemesek voltak. Létezett etnikai alapon egymáshoz viszonyuló közösség, de az semmilyen módon nem viszonyult a politikai közösséghez, ellentétben napjainkkal.

Tehát, lehetett egy etnikailag litván-lengyel-francia a MAGYAR király, akinek MAGYAR főnemese lehetett etnikailag román, akinek MAGYAR jobbágyai lehettek szlovák, ruszin, román etnikumhoz tartozók. Nem azért voltak magyarok, mert etnikailag magyarok voltak, hanem mert a magyar király alattvalói voltak.

A király Szent István koronájának birtokában mondhatta magát magyar királynak, és minden alattvalója a magyar király alattvalója volt, etnikai hovatartozására tekintet nélkül. Tehát a magyar nemzet tagjai ekkoriban kizárólag az etnikailag ezer színben pompázó magyar nemesség voltak (Hungarus), az meg, hogy milyen nyelven beszéltek a jobbágyok, igazából nem számított.

Ezért amikor elnéptelenedett területeket be kellett telepíteni, akkor azzal telepítettek, ami volt. Egy középkori földbirtokost nem érdekelte, hogy milyen etnikum műveli a földjeit, csak jöjjön és vállalja a jobbágyi kötelmeket és hasznokat. Nekik akkor eszükbe sem jutott, hogy majd egyszer jön egy kor, ahol az etnikai közösségek politikai közösséget is együtt akarnak alkotni, a jobbágyok majd polgárok lesznek polgárjogokkal, sőt a nemzet tagjaivá válnak és majd lesz egy komoly pl. román tömeg, aki annakidején a magyar király alattvalójának, egy magyar főnemes jobbágyának vándoroltak be Erdélybe majd egyszer csak etnikai alapú nemzetállamot fognak létrehozni ott ahol éppen vannak.

okt. 3. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

Sehol nem volt 100%-os a pusztulás! Mire elkezdődtek a betelepítések, jócskán regenerálódhatott volna a népesség. Valahogy nem stimmel ez a dolog!

Mária Terézia 1740 után uralkodott.

okt. 3. 16:07
 3/26 anonim ***** válasza:
100%
Két generációval a török kiverése után. Ennyi idő alatt semmi sem regenerálódik. Ráadásul a földbirtokviszonyok sem voltak egyértelműek egy jó darabig. Betelepítő sem volt, nemhogy betelepülő. Az sem igaz, hogy a török előtt a jobbágyság színmagyar volt. Mai világunkból akarsz levezetni egy olyan világot, aminek semmi köze nincs a mai világunkhoz
okt. 3. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

Ennyi idő alatt semmi sem regenerálódik.


A háborúk után baby-boom van.

okt. 3. 16:20
 5/26 anonim ***** válasza:
100%
Megint a 20. századból indulsz ki
okt. 3. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:
HNogyhogy?
okt. 3. 16:24
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Bőven van még mit olvasnod
okt. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:

A kérdésre, ha válaszolnál...


A népesség regenerálódása, baby-boom háborúk után..

okt. 3. 16:30
 9/26 anonim ***** válasza:
100%
De válaszoltam. Az állításod a 20. századtól értelmezhető, azelőtt nem. Mint minden amatőr, te is abból indulsz ki, hogy a világ mindig olyan volt, amilyennek te ma látod. Ahhoz, hogy milyen tényezők miatt és hogyan változott a népesség a középkori Európában, arról nagyon sokat kell még olvasnod. Nosza
okt. 3. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:
Ha nem válaszolsz, ajánlj olvasnivalót! Mert nagyon értesz hozzá!
okt. 3. 16:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!