A középkori Magyar Királyságban ha volt egy nemes, annak volt egy öccse meg egy lánya (fia nem) akkor halála esetén a lánygyermeke vagy a testvére örökölte a birtokát?
Bocsi, kicsit magyartalanul fogalmaztam az #1 válaszomban😅
Az adott nemes halála után kihasítják a birtokból az ún. leánynegyedet (amit a lánya örököl), a birtok többi része azé lesz, akit a halott nemes a végrendeletében megnevezett az örökösének (ha jól emlékszem)
Viszont ha a nemesnek van lánya és fia is, akkor is megkapja a lány a leánynegyedet (tehát nem a fivére(i) örököl(nek) mindent)
A középkori Magyarország egy több évszázadon keresztül fennálló alakulat volt, amiben és időben változtak a szabályok.
A konkrét helyzetben, ha az adott nemes nem rendelkezett külön végrendelettel, és a birtok fiági öröklés alapján ment tovább, valószínűleg az öccs örökölte volna a birtokot. Ha azonban valamilyen kivételes helyzet miatt a leánygyermek örökölt volna, akkor ez is előfordulhatott, de kevésbé volt jellemző.
A 14. századi Werbőczy István által összeállított Tripartitum törvénykönyv is rögzítette ezt az öröklési rendet, bár némileg enyhített a leányági öröklés lehetőségein.
A leánynegyed intézménye az Aranybullától állt fenn. A Werbőczy hármaskönyvben kapott végleges formát. A lényege az volt, hogy a lányok ne maradjanak vagyontalanok, ha meghal a felmenő, de azt se lehessen megcsinálni, hogy a teljes birtok hozomány lesz házasság esetén. Ezért 25%-ot biztosítottak, ami egy elfogadható kompromisszum volt.
Bár jól írják előzőek. A fenti verzió csak akkor igaz ha a nemes halálakor a lány még nem volt kiházasítva.
Ha kivolt házasítva akkor a házasságkor a másik Nemeshez már átvitt egy birtokrészt mint hozományt! ( Ebben egyébként tudtommal megeggyeztek a házasságkötéskor mennyi lesz a hozomány. Sőt ha valaki választhatott több lehetőség közül akkor anagyobb hozományú lányt választották ki a házasságra. ) A lényeg hogy egy már kiházasított lány az apja halálakor már nem kapott semmit, lévén már semmi köze nem volt "jogilag" az eredeti birtoktesthez, ellenben köze volt a saját férje birtoktestéhez a közös gyerekeik által.
Ilyen esetben a legközelebbi férfiági rokon örökölt mindent például az öccse az elhunytnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!