Egy jobbágyból válhatott nemes ?Volt rá egyáltalán esélye?
Nem volt túlságosan gyakori, már csak azért sem, mert az 1600-as évektől a földesúr ajánlása/beleegyezése is kellett ahhoz, hogy egy jobbágyot nemesítsenek, de nem is volt túl ritka ahhoz, hogy ne legyenek rá szabályok. A lenti oldalon bővebben olvashatsz róla:
Tegyük hozzá, hogy a nemes elég tág fogalom, a nemesek között is megvolt a hierarchia, rangsor, ahol lehetséges volt feljebb lépni, vagy lecsúszni.
A kisnemesek száma több tízezer fő is lehetett, őket is megillették a nemesi kiváltságok, legalább is azok egy része, és vitézségért, a királynak tett jó szolgálatért jobbágy is kaphatott kisnemesi kiváltságot.
Egy jobbágynak ez dicsőség, de a főnemesektől olyan távoli rang volt, hogy különösebben nem is jegyezték föl a kisnemesi családokat.
Pl Kinizsi Pál Mátyás idejében országbíró rangig jutott, de még a történészek sem találtak arra bizonyítékot, hogy kisnemesi családból származik, vagy jobbágyból lett a legsikeresebb, legrettegettebb hadvezér (Kinizsi egyetlen csatát sem vesztett).
A kisnemesek sokaságának valódi életszínvonala nem sokkal emelkedett a jobbágyoké fölé, de lényeges előjogaik voltak.
A kisnemességről szólva, fontos megemlíteni a székelyeket, és a hajdúkat - ők kollektíven birtokolták a nemesi kiváltságokat, az a közösséget illette meg, de egyénenként nem számítottak nemesnek (hacsak azt ki nem érdemelte az illető, vagy valamelyik őse)
A nemesi cím örökletes volt, akár több generáció alatt is lehetséges volt feljebb lépni, jobbágyból lehetett kisnemes, szerezhetett további rangot, vagyont... vagyon nélkül viszont nem volt esélye bent maradni a körben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!