A szó, amit keresel az az ősiség törvénye. Az ősiség törvénye alapján az elsőszülött gyereket több jog illeti, mint a többit. Ha sok volt a gyerek és azoknak is sok gyereke volt, akkor elég gyorsan eljutottak odáig, hogy a nemesi címen kívül semmi nem jutott az örökösnek és dolgozni kezdtek vagy alacsonyabb hivatalt vállaltak vagy valami ilyesmi. Az ilyen vagyon nélküli nemeseket hívták kisnemesnek.
2022. jan. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
2/12 anonim válasza:
Nemes volt ugyanúgy de 165 cm alatti.
2022. jan. 15. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
3/12 anonim válasza:
Nem hogy a grófok, de még a bárók szintjére sem. Ugyanis a gróf magasabb rang mint a báró. Gróftól magasabb rang a herceg.
Olyan hivatalosan, hogy kisnemes nem volt. Ez inkább egy jelző. Voltak főnemesek, hercegek, grófok. Középnemesek báró. És a kisnemesek akik egyszerűen csak a nemes előtagot használták.
Nemesi címet adományozással lehetett szerezni. De meg is lehetett venni.
2022. jan. 15. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
4/12 anonim válasza:
A gróf már főnemes, magasabbszint.
A kisnemesi címet lehetett háborús elismerésként kapni.
2022. jan. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
5/12 anonim válasza:
Igen, nemes volt.
De nem egészen igaz rá minden, amit a történelem órákon tanultunk (amennyiben az egytelkes és az armalista nemesre gondolunk).
Földesura nem volt, tehát jobbágyi szolgáltatásokra nem volt köteles, de állami adót és vármegyének hozzájárulást fizetett.
A török háborúk végéig katonai érdemekkel, utána meg vették.
2022. jan. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
6/12 A nagy Levin válasza:
Bizonyára rémlik történelem-, vagy irodalomóráról a "hétszilvafás nemes" kifejezés. Ők voltak a kisnemesek. Minimális birtokkal, ezáltal minimális bevétellel és hatalommal rendelkeztek, de járt nekik a megszólítás, illetve a nemesi előjogokat is élvezhették, de többségük társadalmilag nem sokkal volt a jobbágyok felett. Ilyen címet lehetett örökölni, valamint bizonyos szolgálatokért cserébe, illetve bizonyos hivatalok betöltéséért kapni.
2022. jan. 16. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
7/12 anonim válasza:
A kisnemesek a feudalizmus ideje alatt a nemességnek egy nagy létszámú csoportját alkották. A középnemességtől paraszti vagy iparos életmódjuk miatt különböznek, a jobbágyságtól előjogaik különböztetik meg őket. Végső soron egy nagy létszámú, sokszínű nemes rendű népesség összefoglaló neve. Eredetük az Árpád-kori vármegyerendszerben dolgozó, és szolgálatot teljesítő népekhez és a határmenti őrfalvakhoz nyúlik vissza. Egyéni nemesítésük különböztette meg őket a kollektíven, területhez kötve nemesített hajdúktól és székelyektől. 1715-ig az ország legfontosabb katonai elemét adták. Telkük bármily kicsiny is volt, nemesi birtoknak számított, így az ezzel járó magán- és büntetőjogi védelemben részesült. Megillette őket a nemzetesúr megszólítás, a jobbágyoktól eltérően nemzettudatuk erős volt, számon tartották őseiket, azok fő cselekedeteit. A 18. 19. században nagy részük tudott írni, olvasni. A jobbágyfelszabadítás után egy részük dzsentrivé vált, másik részük paraszti sorba került.
2022. jan. 16. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
8/12 anonim válasza:
7-nél kissé keverednek a kis- és a középnemesekre jellemző vonások.
A dzsentri jellemzően a középnemességből kerül ki, akinek van elmulatható birtoka. A kisnemesre nem nagyon volt jellemző az írni-olvasni tudás, családfát is inkább a birtokos nemesek tartották számon. A kisnemesnek max. az a telek volt a sajátja, amin élt, vagy az sem, hanem valamelyik nagybirtokos nemestől bérelt telken lakott. A személyes katonáskodást adó fizetésével váltották ki (18-19. sz. fordulója), valamint hozzá kellett járulniuk a vármegye költségeihez, így rájuk az adómentesség sztereotípiája sem vonatkozott, legalább is nem úgy, ahogy a köztudatban él. A kisnemesre a jobbágyfelszabadítás nem nagyon hatott, folytatta paraszti vagy kézműves, esetleg értelmiségi életmódját.
2022. jan. 16. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
9/12 anonim válasza:
A kisnemes egy olyan nemes volt, akinek nem volt akkora birtoka, hogy munka nélkül meg tudjon belőle élni. Ha volt birtoka, akkor azt a család megművelte, paraszti életmódot folytatott. Ha nem volt birtoka, akkor úgy élt, mint egy polgár.
Egy kereskedőnek akkor volt nagyon előnyös a cím, ha ipari termékeket exportált Magyarországról, mert magas vámot kellett volna fizetni, de neki azt nem kellet, mert nemes volt.
2022. jan. 16. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
10/12 MDaniel98 válasza:
A "kis"nemes is nemes volt, nemesi címet pedig elsősorban adományozással lehetett szerezni, amit akkor kaphattál meg, ha kiemelkedő szolgálatot teljesítettél az uralkodónak, vagy gazdag kereskedő voltál és "megvetted" magadnak a címet, főleg azért, hogy ne kelljen adót fizetned.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!