Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Melyik volt az első ideológia...

Melyik volt az első ideológia amit kipróbáltak az embereken a társadalmon?

Figyelt kérdés

tegnap 14:30
 1/2 MDaniel98 ***** válasza:
83%
A vallási és törzsi hiedelmek.
tegnap 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A kérdés feltevésed egyoldalú és csak a felét tartalmazza a kifejezésnek (ezért félrevezető is a számodra).


Az "ideológia" az nem csak másokra kényszerített nézeteket jelent, mint ahogy a kérdésben fogalmazod és utalsz rá, hanem az "ideológia" az csak annyi, hogy "eszmerendszer".

Különféle eszmerendszerek valójában mindig is voltak és vannak és a kérdésbeli másokra kényszerítés ezeknek egy sajátos esete és leginkább politikai értelemben értik.


Eszmerendszereik mindig voltak és vannak az embereknek részben társadalmilag, közöségileg, kulturálisan, szokásokban, a társadalom értékeiben, a filozófiákban, politikában, erkölcsökben, vallásokban és bármilyen ismeretek összességében fellelhetőek eszmerendszerek és ez alapvetően azt jelenti, hogy az embereknek vannak nézeteik. A politika tudományban sem igazán körvonalazott a fogalom és igazából "rá lehet mondani" arra amire valaki akarja és olyan értelemben amiben akarja. Amúgy csak nézetrendszert jelent.


Negatív értelemben - és itt az is lényeges, hogy használják negatív értelemben is, de alapvetően nem negatív értelmű kifejezés - és negatív értelemben arra mondják, amelyik politikát "utálni kell". Az lehet Marx, Lenin, lehet a kapitalizmus vagy a kommunizmus is egyaránt, de konkrét pártrendszer is, az USA-ban a demokrata párt vagy a republikánus párt is. Ez a "blackwashing", vagyis "befeketítés" eszközévé vált fogalom és a különféle negatív használatai miatt az emberek negatív jelentést tulajdonítanak a kifejezésnek.


Emiatt az emberek összekeverik a "propaganda" szóval és jelentésével, ami viszont valóban fedi a kérdésbeli értelmezésmódot.


A magyar nyelv értelmező szótára

"ideológia főnév

1. Egymással összefüggő eszmék, képzetek, fogalmak rendszere, amely a társadalmi tudat különféle formáiban, politikában, erkölcsben, tudományban, művészetben, vallásban fejeződik ki; a társadalmi lét tükröződése az emberek tudatában, a világnézet alkalmazása a társadalmi jelenségek felfogására, értékelésére."

[link]


Ideológia - en.wiki


"Az ideológia egy személynek vagy személyek csoportjának tulajdonított hiedelmek vagy értékek összessége , különösen olyan okokból, amelyek nem pusztán bizonyos tudásba vetett hitről szólnak, amelyekben "a gyakorlati elemek ugyanolyan hangsúlyosak, mint az elméletiek". Korábban elsősorban gazdasági , politikai vagy vallási elméletekre és politikákra alkalmazták , a Karl Marxig és Friedrich Engelsig visszanyúló hagyomány szerint az újabb használat főként elítélőként kezeli a kifejezést."

[link]


Ideológia - hu.wiki


"Az ideológia valamely osztály, politikai párt, vallás, irányzat vagy korszak által vallott eszmék, nézetek, fogalmak rendszere, amely a társadalmi tudat különböző formáiban (filozófiai, vallási, művészeti, politikai, erkölcsi nézetekben) jut kifejezésre és ennek alapján irányelveket állapít meg a társadalom működtetésére nézve.

A politológiai szakirodalomban nincs egységes álláspont arra nézve, hogy egy gondolati rendszer milyen kritériumok szerint nevezhető ideológiának, és mikortól filozófiának, vallásnak."

"A szó eredete /

Az ideológia szó eredetileg és szó szerint az ideák (gondolatok, eszmék, ötletek) rendszeres tanulmányozását, tanát jelentette (ld. lentebb)."

[link]


Propaganda - hu.wiki


"A propaganda az emberek befolyásolása azzal a bizonyos szándékkal, hogy az ítéletüket vagy cselekedetüket egy meghatározott irányba terelje. Olyan meggyőzési technikák összessége, hogy egy nézetet vagy ideológiát minden rendelkezésre álló eszközzel terjesszenek. A propaganda célja általában bizonyos nézetek vagy szándékosan hamis információk terjesztése a közvélemény manipulálása érdekében."

[link]


Propaganda - en.wiki


"A propaganda olyan kommunikáció, amelyet elsősorban arra használnak, hogy befolyásolják vagy rávegyék a közönséget egy napirend előmozdítására, amely lehet, hogy nem objektív, és lehet, hogy szelektíven mutat be tényeket egy bizonyos szintézis vagy felfogás ösztönzése érdekében, vagy terhelt nyelvezetet használ , hogy érzelmi, nem pedig racionális választ adjon a bemutatott információkra. A propagandát a legkülönfélébb kontextusokban találhatjuk meg.

A huszadik századtól kezdve az angol propaganda kifejezést manipulatív megközelítéssel társították, de a történelemben a propaganda semleges leíró kifejezés volt minden olyan anyagra, amely bizonyos véleményeket vagy ideológiákat hirdet."

[link]


Ugyanilyen homályos, sőt még homályosabb fogalom a "törzs" is, ami valójában a római törzsektől, a görög törzseken át használt az afrikai hadza törzsre is, de még a majákra és aztékokra is vetíthető (ezért történészek nem tartják megfelelőnek a használatát).


Többnyire ahol olyan kifejezéseket használnak, mint "ideológia" és/vagy "propaganda" ott erősen felmerül a negatív értelmezés manipulációja is és olyankor érdemesebb a lényeget nézni és akár rákérdezni a pontosabb és konkrét értelmezésre. Mivel az ilyen szavakkal, mint "propaganda" és "ideológia" gyakran a politikai támadás él, vagy ahol manipuláció, dezinformálás, rágalmazás és személyeskedő megbélyegzés és uszítás a cél.


És a kérdést idézve: "Melyik volt az első ideológia amit kipróbáltak az embereken a társadalmon?"

Ez a kérdés bár érthető és gyakori szóhasználat, de önmagában is egy konkrétan negatív és manipulatív értelmezésmódot takar. A "kipróbálás" egyértelműen mögöttes szándékú manipuláció és van rá valóban régi, ókori történelmi példa.


A latin "Divide et impera", vagyis "Oszd meg és uralkodj" már a Római Birodalomban megjelent, mint politikai taktika és részben a népesség, részben a politikai ellenfelek megosztására és ez által gyengítésére találták ki és alkalmazták. Tehát van ilyen ókori példánk, bár a politikai taktikát megtartották a történelem során és ismert példája XI. Lajos francia király (1423-1483) vagy a Habsburgok is. Nagyjából általánosan használták már az ókortól.

tegnap 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!