Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » „Ha elég nagy hazugságot...

„Ha elég nagy hazugságot mondasz, és folyamatosan ismételgeted, az emberek előbb-utóbb elhiszik”. Ennek mik lehetnek a szociológiai/ pszichógiai okai?

Figyelt kérdés

„Ha elég nagy hazugságot mondasz, és folyamatosan ismételgeted, az emberek előbb-utóbb elhiszik”. Ismert, gyakran idézett két világháború közti idézet, amit ma gyakran használnak politikai oldalak egymással szemben. Én most politikamentesen kérdezném, hogy ebben milyen tudományos okok gyökereznek, ami ezt igazzá teszi?


A XX.sz elején minden USA hotelszobának tartozéka volt egy Biblia. Nagyon erőteljes volt a keresztény egyház szerepe. Sokat hallották az Úr tanításait mégsem hitte el senki, hogy ami abban szerepel, hogy voltak Óriások, teremtés vagy hogy a Föld lapos lenne, pedig szinte folyamatosan ismételgették. Ugyanúgy ez más vallásoknál is látszik. Nagyon erőteljes vallás, ideológia hatott a társadalomra és napjainkban mégis a legtöbben ateisták vagy tudományos materialisták, akik szerint az anyag az Úr. A politikában eszerint működik. Miért? Ha én ezerszer hallom, hogy a Föld lapos nem fogom elhinni. Vagy mégis?



tegnap 16:45
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Miért hatnak a reklámok? Ha folyton ránk tolnak valamit, egyszerűen kifárasztásos alapon működik a dolog, és amolyan lelki önvédelemből feladjuk a kritikát, szembenállást. Max legyintünk, hogy hülyeség, és megyünk tovább. De aki hisz benne, azzal már nem állok le vitatkozni.
tegnap 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%

Azzal a kiegészítéssel még igaz is, hogy "... és az embereknek nem áll rendelkezésére az adott állításról más tájékozódási lehetőség".

A Goebelsi propaganda közel teljes sikeréhez az is kell, hogy azt senki ne tudja cáfolni szélesebb tömegek előtt. Azaz kell hozzá a sajtó teljes leuralása is. Ma már az internet világában ez még egy diktatúrában is nehéz. Akkoriban nem volt az.

Ha minden hír forrás az uralmad alatt van, és a látszólag egymástól független újságok, információ források mint ugyanazt mondják, akkor könnyű elhinni a hírt az embereknek. Elvégre abban a tudatban vannak, hogy a hír több irányból is meg lett erősítve.

tegnap 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
90%

Semmi tudományos dolog nem áll a hátterében, mert szimplán ez így egyáltalán nem igaz.


#2 jól leírta a lényeget: amikor valaki ezt az elvet politikai célokra használja, akkor nem az fogja elhozni az eredményt, hogy valamit sokat ismételgetnek, mert az csak az első lépés. A második lépés az, hogy ellehetetlenítik az állítások megcáfolását és az állítások igazságtartalmára irányuló információkat. És még ebben az esetben sem feltétlenül igaz az, hogy az emberek elhiszik az állítást, hanem csak azt, hogy nem tudnak a propaganda ellen felépíteni egy eltérő álláspontot, hiszen nincsen információjuk, ami alapján feltudnának. A fidesz bemeséli marika néninek, hogy az egész világ ellene van és csak Orbán tudja megmenteni. Honnan tudna marika néni rájönni, hogy hazudnak neki? Az internethez nem ért, a tévé 90%-ban a fidesz szennyét köpködi, aki pedig mást mond, az nyilván annak a csoportnak a tagja, amelyik rosszat akar neki és amelyiktől Orbán fogja őt megvédeni. Nem azért hiszi ezt el, mert Orbán folyamatosan ezt ismételgette neki, hanem mert nincs megbízható forrása, amiből megtudhatná a valóságot.

tegnap 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
53%

Nem nehéz egy diktatúrában. Lásd Irán, korábban Kína, Észak Korea.


A kérdésre: az emberi agynak sokféle szempontot kell egyidejűleg teljesíteni. Az agy egy rendkívül bonyolult hálózat, amely nem úgy működik, mint egy számítógép, hanem asszociatívan. Ez azt jelenti, amint hallunk egy információt, az agy azonnal keres hozzá egy korábbi tapasztalatot. Ha az kellemes, akkor az információ is az, elfogadjuk. Ha nem, akkor elutasítjuk (elfelejtjük). Ezt nevezik az agy gyors működésének. Ezzel lehet hamar tájékozódni, életveszély ellen gyorsan reagálni (reflex). De nem lehet széles tudásra, jó képességekre szert tenni, ami idővel káros. Ezért az agy képes lassú munkára is, ezt analizálásnak, elemzésnek nevezzük. Azonban ez a képesség igényel néhány dolgot. Elsőnek azt, kiskorunkban arra neveljenek, hogy a tanulás, ismeretgyűjtés jó dolog. Ekkor szeretni fogjuk az iskolát, és sok tudásra teszünk szert, van miben elemezni, továbbá szeretjük ezt a tevékenységet, mert sok sikert tud hozni. Idővel fontosnak fogjuk tartani.

Amikor hallunk egy információt, a gyors agyunk dönt róla. Ha a lassú agyunk megszokta hogy dolgozzon, kézbe veszi ezt az infót és feldolgozza. Ha az infó hasznos, elraktározzuk, ekkor a lassú agy csak nagy megerősítést adott. Ám ha az infó hazug, sőt ártalmas volt, az elemzés ezt kideríti, innentől ugyanazt már a gyors agy is károsnak tartja, elveti. Ha viszont erre nincs lehetőség ismeret híján, akkor innentől téveszmék rabjai leszünk. Az ismerethiány származhat a gyermekkortól, de el is zárhatják előlünk, például falun ma csak kormányinformációhoz lehet hozzájutni, internetje nagyon kevés embernek van és sokan nem is értenek ehhez. Tehát esélyük sincs valós, igaz információhoz jutni, nincs mihez hasonlítani, utánajárni nemcsak nehéz, költséges is, veszélyes is.

A reklám és a mantra ezeknek az elemzésképtelen embereknek egyre erősíti a tévhitét, ezért megszokják (ez az agy takarékos munkája, hiszen nagyon sok az infó - nincs hatásosabb, mint bármivel, nem is feltétlenül hazugsággal kimeríteni az agyat, nem fog dolgozni, ezzel a cél elérve. USA-ban egyébként Trump ezzel nyert most is. Nem feltétlen hazudott, folyamatosan mondott bármit. Az agy nem bírta követni, kimerült, elfogadott mindent. A hivatásos hazudozók aztán tudták a dolgukat).

De van rosszabb. Tévhitet eloszlatni roppant nehéz, ám a megfelelő gyakoriság ezt átminősíti önazonossággá. Azaz az információ és mi magunk azonossá leszünk, a hamis hír már önmagunk vagyunk. Olyan ember pedig nincs, aki önmagát vetné el, inkább körömszakadtáig harcol, hiszen nem egy hír igazságát védi, hanem önmaga létét. Őt csak megölni lehet, véleményét megmásítani nem. Így lehet - nem rabszolgatársadalmat, egyenesen robottársadalmat létrehozni.

Én sem akarok politizálni. De afelé haladunk. És ilyen robotot az ember nem öl, hiszen ember. És ha ők vannak sokkal többen, az esély megszűnt.

tegnap 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Amit #4-es leírt, nagyrészt igaz, viszont egyszerűen képtelenség a propaganda minden összetevőjét tudatosan elemezni és ellenállni, tudat alatt is hatni fog. Ez nem azt jelenti, hogy pár év alatt kormányellenesből kormánypártivá válsz, ennek sokféle szintje és hatása lehet. Ha kőkemény ellenzéki vagy, akkor egész életedben utálni fogod őket, de például lehet, hogy átveszel ezt-azt a terminológiájukból,

idővel úgy-ahogy tolerálható nézeteltérésnek fogsz tartani olyasmit, amit korábban telibe gyűlöletkeltésnek tartottál volna, akár magadon sem veszel észre egy-egy apró gondolati kirohanást, kocsmai hőbörgéssé szelídül olyasmi, amiért korábban az utcára mentél volna tüntetni, stb. A reklámok is így működnek, nem az a cél, hogy rohanj egyből a termékért, hanem tudat alatt kialakul egy korábbinál pozitívabb megítélés, kicsit több súlyt adsz azoknak a vásárlási szempontoknak, amiket a reklám kitartóan nyomat, stb.

tegnap 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 T. Feri ***** válasza:
100%
A megfogalmazásodban az "elég nagy" jelzőnek nincs szerepe. Egy kis hazugságot is el lehet hitetni, ha jó a propagandája. Az emberek első sorban a forrás megbízhatóságát ellenőrzik, és nem az állítás igazságát, és ez utóbbi ellenőrzésére gyakran nincs is lehetőségük. De gyakran a forrás megbízhatóságát sem tudják megítélni, sőt még kizárni sem tudják a látókörükből. De minél több helyről, és többször hallják, akkor elfogadják.
tegnap 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Kína jelenleg is diktatúra. Kínában nincs szabad véleménynyilvánítás, nincs szigorúan védett magántulajdon (az állam mindenedet elveheti), nincs szabad választás, nem szabad a sajtó. Kínában bármikor elvihet a rendőrség szó nélkül, ha akarnak fejbe lőhetnek és a családodnak kiszámlázzák a lőszer árát. Ettől is lehet rosszabb: évekre átnevelő táborba zárnak és mikor kijössz egy zombi leszel életed végéig. Kínában, ha adósságod van nem utazhatsz gyorsvasúttal és nem ülhetsz repülőre. Kínában csak engedéllyel tarthatsz autót. Ha az állam szemében problémás vagy, akkor emailekkel fogják az összes ismerősödet bombázni, hogy egy pedofil perverz állat vagy stb stb.
ma 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!