A kisnemes is nemes volt?
Mivel benne van a nevében a "kis" szó, így nem tudom valójában mennyit is érhetett vagy jelenthetett ez a cím.
Hogyan lehetett ilyen címet szerezni?
Egy ilyen rangú személy nem ért a grófok szintjének közelébe?
"Mivel benne van a nevében a "kis" szó, így nem tudom valójában mennyit is érhetett vagy jelenthetett ez a cím."
Az alapvető nemesi kiváltságok a kisnemeseket is megillették, pl. nem kellett állami adókat, vámokat, illetékeket fizetniük, személyi szabadságukat bírói ítélet nélkül nem lehetett korlátozni stb. Tehát jogilag elvben ugyanaz illette meg őket, mint a középnemeseket vagy a főnemeseket. A különbség a birtokaik nagyságában, ebből fakadóan pedig a politikai és gazdasági befolyásukban van a nemesség másik két rétegétől.
"Hogyan lehetett ilyen címet szerezni?"
Úgy, hogy beleszülettél egy nemesi famíliába, illetve a király adományozott nemességet valamilyen szolgálat elismeréseképpen... Ilyenkor viszont földet is adományozott, vagy már vagyonos ember kapott ilyen címet, pl. egy vagyonos polgár vagy külföldi stb. A kisnemesség többsége deklasszált nemesi elem volt, sokaknak a sorsa nem volt nagyon irigylésre méltó, bár attól is függ ez az egész, hogy milyen korszakról beszélünk, ezért nem megyek bele ebbe.
"Egy ilyen rangú személy nem ért a grófok szintjének közelébe?"
Mint írtam, elvileg ugyanazok a nemesi kiváltságok illették meg őket, viszont egy főnemes általában fontos politikai és gazdasági funkciót töltött be, akár országrésznyi vagy megyényi területek felett is, saját udvartartása, akár hadereje volt stb. Ezekben az udvartartásokban a köznemesek vagy kisnemesek általában valamilyen szolgálatokat vállaltak, de ezt sem tudom specifikusabban kifejteni, mert attól is függ, hogy milyen korszakról beszélünk.
Tehát elvben egy főnemes és egy kisnemes ugyanabban a kiváltságos kategóriában volt, mert mindkettő nemes volt. Viszont társadalmi helyzetüket tekintve ég és föld volt a különbség. Igaz, egy kisnemes is vihette sokra, pl. az egyházi pályán vagy a 19. században értelmiségi/jogi/politikai pályán, mint pl. Kossuth. Bár ez ritka volt. A kisnemesség 99%-a valójában ingyenélő hétszilvafás nemes volt, tipikus "Pató Pál úr", akiket a nemesi közgyűléseken leitattak és tipikus kortesszavazóként használtak fel a szavazásokon (bár ez megint a 19. század). A világukról se tudtak. Rengeteg kisnemesnél még a parasztok is jobb módban éltek, vagy a városokban a kereskedő-iparos polgárok is.
Értem, köszönöm szépen a segítséget!
A felmenőimről tudom hogy kisnemesek voltak.
Az ükapámat több forrás is úgy emlegeti, hogy nemesi családból származott, szülei birtokosok voltak. A családfát a XVIII. század vége feléig ismerjük.
Ükapám az első világháborúban mint csendőr tizedes szolgált, majd a város főbírója lett. Emellett pedig gazdálkodtak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!