Mi a tudomány jelenlegi álláspontja a hun-magyar rokonságról?

Figyelt kérdés

aug. 21. 02:02
1 2 3 4 5
 1/47 UlfOrmson ***** válasza:
69%

Az, hogy egy középkori toposz. Egyedül a nyugat-európai szerzők neveztek minket annak. Az összehasonlítás alapja az volt, hogy a hunok voltak az egyetlen lovas nép, amit ismertek, ha a magyarok ősei hajón közlekedtek volna, akkor feltehetően normann néven kerülünk be a forrásokba.

A magyar forrásokban is csak a 13. század utolsó harmadában jelenik meg a hun-magyar rokonság Kézai Simon Gesta Hunnorum et Hungarorum című gestája (középkori "történelmi regény", ami jócskán tartalmaz fikciós elemeket). A közhiedelemmel ellentétben Anonymus Gesta Hungarorumja csak az Árpád-házat eredezteti Attilától.

Nyelvészetileg sem tartható a hun eredeztetes, ugyanis a 3 szó (sztrava, medosz, kamon) és a nevek alapján (pl.: Attila, Ajbars, Mundzuk, Ruga) nem igazán lehet meghatározni a hun nyelvet.

Régészetileg nincs semmilyen hasonlóság sem figyelhető meg a temetési rítus an, sem a viseleti elemében, sem az edényművességben.

aug. 21. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
72%
Emellett meg kell jegyezni, hogy a tortenelemtudomany mint politika altal ellenorzott es fenntartott tudomany mindig igyekszik a kurzushoz idomulni. Ez most kulonosen igy van. Egy ujjon meg lehet szamolni a fuggetlen torteneszeket. Ő sem foglalkozik ezzel a temaval. Tudomanyos alapon nincs mirol beszelni, ennek ellenere a szupermegmondoemberek mindig tudjak a tutit, csak ala nem tudjak tamasztani.
aug. 21. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
2%

Nézz utánna, ha tényleg érdekel.

Annyi mindent összebeszélnek ezzel kapcsolatban, hogy neked kell kiválasztanod melyiket tartod hihetőnek.

aug. 21. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
66%
A genetikai kutatások alapján bizonyított a távoli rokonság.
aug. 21. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 anonim ***** válasza:
87%
Archogenetika szerint, Árpád magyarjanak(nem azonosak a mai magyarokkal) volt némi köze a hunokhoz de nem voltak egy az egyben a leszármazottaik.
aug. 21. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 TappancsMancs ***** válasza:
38%

Vannak akik azt szokták meg, hogy finnek vagyunk és már ez szétcáfolt és elavult lett. Vagy már van új ötlet, hogy, ha nem finn származásúak vagyunk, akkor Törökországból származunk és keverik a törököt (en: Turkish) a türkkel (en: Turkic) és lehet, hogy ezzel is eltelik húsz év mire rájönnek, mégsem vagyunk törökök. :)


És kb ez röviden a megszokás, rugalmatlanság, a mérlegelés szinte teljes hiánya és hitetlenkedés fölöslegesen, ahelyett, hogy tényleg követnék a témát. Vélhetően - legalábbis úgy tűnik - vannak akik abból űznek sportot, hogy a magyar történelmet lealacsonyítsák, holott nekünk sincs több szégyellnivaló a történelmünkben, mint másoknak. Sőt a másokat gyarmatosító nyugatnak van nagyobb történelmi szégyenfoltja. Minden esetre úgy tűnik, hogy vannak akik valami régi megszokásból dafke bármit cáfolni akarnak a magyar történelemben - bár annak amúgy semmi értelme nincs.


Bár én nem foglalkozom kiemelten a magyar történelemmel, de ami téves ahhoz szoktam hozzátenni itt valamit. Amúgy meg sajnos a téves tájékoztatások garmadája miatt még érthető is egyesek régi "cáfolós" vagy "hihetetlenkedős" vajon hogyan is lehet fogadtatása a témában, mert a témát nem tárgyalják elég átfogóan, alapvetően és forrás centrikusan sem. És ezek nélkül a neten jobbára csak vélemények keringenek.


Valahol érthetőnek tartom azt is, hogy a mai modern korban egy európai állam a távoli Ázsibáól származna...? És ez nem hangzik elég európaian és modernül és érthető a szokatlansága ezeknek. Ettől még így van. Sőt Európában az ókorban és ókor előtt nagy mértékben ázsiai kultúrkör élt, például használták a jin-jang szimbólumot kerámiákon és mivel ezekről kevés szó esik ezért szokatlan és kétkedve fogadják egyesek, akik a megszokottságokat szeretik jobban. Szóval a reakciók érthetőek is valahol...


Közben a genetika, a régészet és történelem kutatás és nyelvészet is a sztyeppei származást erősíti meg. És már nem is az egyszeri bevándorlásnál tartunk kérdező, hanem három egymást követő migrációnál.

.................



Genetikai elemzés publikációja - 2022.

Science Direct


"A hunok, avarok és a honfoglaló magyarok genetikai eredete"


"Kiemelések

• 265 új ősi genom segít feltárni a vándorlási időszak populációinak eredetét

• Genetikai folytonosság mutatható ki a Xiongnus és az európai hunok között

• Az európai avarok nagy valószínűséggel Mongóliából származtak, és rokonságban álltak a hunokkal

• A honfoglaló magyarok ugor felmenőkkel rendelkeztek, majd később szarmatákkal és hunokkal keveredtek"


"Összegzés


A hunok, avarok és a honfoglaló magyarok népvándorlás kori nomád törzsszövetségek voltak, amelyek három egymást követő hullámban érkeztek a Kárpát-medencébe az V. és a 9. század között . A történelmi adatok alapján úgy gondolják, hogy ezek a csoportok mindegyike Ázsiából érkezett , bár pontos eredetük és kapcsolatuk más ókori és modern populációkkal vitatott. A közelmúltban több száz ősi genomot elemeztek Közép-Ázsiából , Mongóliából és Kínából, amelyekből a fent említett csoportok feltételezett forráspopulációit kívántuk azonosítani. Ebben a tanulmányban 9 hun, 143 avar és 113 magyar honfoglalás kori mintát szekvenáltunk, és három törzspopulációt azonosítottunk, amelyek mindegyik korszakból olyan bevándorlókat képviselnek, akiknek nincs közelmúltbeli európai felmenőjük . Eredményeink azt mutatják, hogy mind a hunok, mind az avarok „bevándorló magja” valószínűleg a mai Mongóliából származik, és eredetük Xiongnusra (ázsiai hunokra) vezethető vissza, amint azt több történész is feltételezi. Másrészt a honfoglaló magyarok „bevándorló magja” a manzik, a korai szarmaták és a késői Xiongnus leszármazottai egy korábbi keverékéből származott. Azt is kimutattuk, hogy a bronzkorban egy közös „proto-ugor” génállomány jelent meg a mezsovszkaja és a nganaszanok keveredéséből, amely genetikai és nyelvi adatokat támaszt alá. Ezen túlmenően számos avar és magyar honfoglalás kori genetikai kiugró adatban találtunk közös hun eredetű származást, ami genetikai kapcsolatra utal ezen egymást követő nomád csoportok között. A bevándorlók törzscsoportjain kívül megállapítottuk, hogy az egyes időszakokból származó egyének többsége helyi lakos volt, akiknek „bennszülött európai” felmenői voltak."


"Mind a hunok, mind az avarok többnemzetiségű birodalmat alapítottak Kelet-Európában, amelynek központja a Kárpát-medence volt. A hunok megjelenését az európai írott forrásokban i.sz. 370 körül megelőzte Xiongnus eltűnése a kínai forrásokból. Hasonlóképpen, az avarok megjelenése Európában a hatodik században nagyjából korrelál a Rourán Birodalom összeomlásával."


"Ennek érdekében teljes genomelemzést végeztünk a Kárpát-medencéből származó európai hun, avar és honfoglalás kori egyedeken, hogy megvilágítsuk e csoportok régóta vitatott eredetét. 271 ősi mintánk többsége (

Adatok S1

A) az Alföldről, az eurázsiai sztyepp legnyugatibb nyúlványáról gyűjtötték , amely kedvező környezetet biztosított a nomád csoportok érkező hullámainak."


"Az európai hunok Xiongnu felmenői voltak ...

A hunok és avarok rokon felmenőkkel rendelkeztek ...

A honfoglalók ugor, szarmata és hun felmenőkkel rendelkeztek ..."


"A tanulmányban feltárt hunok, avarok és hódítók genomtörténete összeegyeztethető a történelmi, régészeti, antropológiai és nyelvi forrásokkal. Adataink azt mutatják, hogy az európai hunok és avarok katonai és társadalmi vezető rétegeinek legalább egy része valószínűleg az egykori Xiongnu Birodalom területéről, a mai Mongóliából származott, és mindkét csoport a korai hsziongnu ősökre vezethető vissza."


"Adataink alátámasztják a nyelvi modelleket, amelyek azt jósolták, hogy a hódítóknak és a manziknak közös korai története volt. Ezután a mansik észak felé vándoroltak, valószínűleg a vaskorban, és elszigetelten megőrizték bronzkori genomjukat. Ezzel szemben a hódítók a sztyeppe-erdő zónában maradtak, és keveredtek az iráni nyelvű korai szarmatákkal, amit az iráni kölcsönszavak magyar nyelvben való jelenléte is tanúsít. Ez a keveredés valószínűleg akkor történt, amikor a szarmaták hatalomra kerültek, és elkezdték integrálni szomszédos törzseiket, mielőtt elfoglalták volna a Pontikus-Kaszpi-tengeri sztyeppét."


[link]

DOI 10.1016/j.cub.2022.04.093

aug. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Nagyon röviden kérdező - nem csak hun felmenőink vannak, hanem más sztyeppei népek is. Az is igaz, hogy a szokásos 895-ös honfoglalási dátumunk biztosan nem első érkezés és régóta éltek itt a sztyeppvidékről bevándoroltak, és a hódítások kapcsán is megtelepedtek a hunok és avarok is és bár más népek is éltek itt, mint germánok, stb. Vagyis egyben igaz a valamelyest vegyes népesség is. Is!
aug. 21. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 sadam87 ***** válasza:
80%

#6/#7

"Vannak akik azt szokták meg, hogy finnek vagyunk és már ez szétcáfolt és elavult lett. "

Senki nem állította az, hogy finnek vagyunk. Viszont a finn-ugor nyelvcsaládhoz tartozunk, ez a nyelvészetben általánosan elfogadott. Ráadásul az általad idézett cikk pont azt mutatta ki, hogy jelentős (50%) a genetikai rokonság a finn-ugor népekkel (a manysikkal). Ezt ráadásul az általad idézett rész is leírja.

"És már nem is az egyszeri bevándorlásnál tartunk kérdező, hanem három egymást követő migrációnál."

Amiből egy volt a magyarok bevándorlása.

"Vagyis egyben igaz a valamelyest vegyes népesség is. Is!"

Miért is? Az általad idézett cikk alapján a honfoglaló magyarok is vegyes népességet alkottak.

aug. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 TappancsMancs ***** válasza:
38%
Olyan módon tárgyalták régen! Ez tény hogy úgy. És más kimondani és olyan módon hozni szóba, ami csúsztatás néven fut manapság. Ha a magyarok származásáról volt szó, akkor jöttek a finnugor témával... Becsapós retorika és nem érdemes a történelembe semmiben sem ilyen módon állni hozzá.
aug. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 TappancsMancs ***** válasza:
38%

Kérdező még egy kis adalék egy nagyobb időtávban...


Szkíták - en.wiki


"A szkíta királyság a ponti sztyeppén a legnagyobb kiterjedésében"

Ie. 500 és ie. 3 század között. Láthadot az időszámításunk előtti 6. századi, tehát ókori szkíta bevándorlást Magyarország területére.

[link]

"A szaka és a szkíta kultúrák genetikai felépítése"

[link]

( [link] )


Vagy még korábban az indoeruópai vándorlások esetén is a térképeken is láthatod, hogy már az ókorban a sztyeppei népek lényegében egész Európába való bevándorlása történt. És ezeket valahogy nem kapcsolják össze (és csak egy megszokott és sajnos beszűkült térbeli és időbeli perspektívából nézik), holott ez egy nagy ázsiai bevándorlás szakaszaiból állt. Vagyis

"Az indoeurópai szétszóródások sémája a Yamnaya- nyugat-sztyeppei pásztorok szülőföldjéről kb. ie 4000-1000 között"

[link]

( [link] )

aug. 21. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!