Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan szereztek harci tapaszt...

Hogyan szereztek harci tapasztalatot a nagy hadvezérek és uralkodók?

Figyelt kérdés
Ha a parancsnok a háttérből irányította a csatát, nem pedig a serege előtt helyezkedik el, ahogy a hülye hollywoodi filmekben ábrázolják, akkor hogyan harcolt valaha igazi harcban? A phalanxba, vagy lándzsasorokba nyilván nem állt be, hozzá pedig nem jutott el az ellenséges sereg. A filmekben ábrázolt 1v1 párviadalok pedig nem alakultak ki igazi csatákban.

2024. máj. 2. 09:49
1 2
 11/12 MDaniel98 ***** válasza:
83%
Több uralkodó is gyakran részt vett a csatákban, cászárrá koronázásáig még Napoleon is.
2024. máj. 3. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
83%

Iulianus Apostata római császár, aki egész fiatalkorában filozófiával foglalkozott és nem érdekelte a harcászat, azért lett uralkodó, mert fiatal korában legyőzte a germánokat, a lelkes katonái pedig császárrá kiáltották ki. A 300-as években a római harcmodor eléggé elsilányult, a hadseregre alig jutott pénz, a fegyelem lehanyatlott, a kiképzést elfelejtették, a római hadvezérek inkább a "kinek a kije" alapon kapták a pozíciót, nem a tudás alapján. Szépen lassan fel is adták a germániai erődöket, a germánok állandóan betörtek Galliába, általánossá vált a római defenzíva. Ekkor nevezte ki a császár Iulianust galliai főparancsnokká, aki a rokona volt, de semmilyen katonai képesítése nem volt, ahogy írtam, fiatal korában csak filozófiával és a korábbi pogány vallással foglalkozott.


Amikor rábízták a római haderőt, akkor elkezdett korábbi, nagy hadvezérek munkáit olvasni, illetve volt egy ókori római szerző, aki még a Római Birodalom fénykorában leírta a római harcászat és taktika fortélyait. Iulianus a csata közben ezt a kézikönyvet tartotta a kezében és kb. ez alapján irányította a katonáit. Egy csatában a kézikönyv segítségével legyőzött egy kétszeres túlerőben lévő germán sereget, ezzel lett népszerű, és ez miatt választotta a hadserege császárrá. De az is hozzátartozik ehhez, hogy Iulianus komolyan vette a feladatát, valóban törődött a katonával, lelkiismereti kérdést csinált abból, hogy jól szervezzen, legyen ellátás, a fegyelem legyen fenntartva stb. Míg a többi hadvezér a korban tényleg csak társadalmi pozíciónak tekintette ekkor már a hadvezérséget, és a lakomákat, befolyó jövedelmet, társadalmi előnyöket látták benne és nem a tényleges hadvezéri teendőket.


Tehát a saját korában Iulianus Apostata császárt a hozzáállása és a korábbi szerzők munkáinak olvasása tette nagy hadvezérré. Ezekkel az akkori mezőnyből nem volt nehéz kiemelkedni.

2024. máj. 4. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!