Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Elég sötét időket élünk?

Elég sötét időket élünk?

Figyelt kérdés

Másnak is ez a benyomása?

A tradicionális, elsősorban vallás által propagált értékek eltűnőfélben vannak és az embereken mintha eluralkodott volna a sötétség?

Nem spirituális értelemben kell ezt most venni hanem inkább úgy, hogy nagyot csökkent a morál, empátia, remény és növekedett az önzőség, rosszindulat, agresszió.


2023. dec. 25. 07:44
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
60%

Nem. Tényszerűen nem. Az egy dolog, hogy ezt érzed, de rosszul érzed. A statisztika megcáfol.


A vallás folyamatos visszaszorítása pedig az emberiség eddigi egyik legnagyobb sikere. Csak így tovább, mi!

2023. dec. 25. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
64%

Szerintem igen és nem.

Az Internet olyan hozzáférést ad a tudáshoz, ami még 40 éve is elképzelhetetlen volt.

Az ezotéria, oltásellenesség, konteók, laposföld és egyéb butaságok soha nem látott mértékben terjednek.

2023. dec. 25. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
88%

#2 Az ezó kifelé fut. Sokkal kevesebben hisznek benne, mint régen.


Az oltásellenesség és laposföld szintén nem jellemzőbb ma, mint régen, csak régen ők nem tudták nyíltan megosztani, te pedig nem tudtál olvasni róla. Az internet nem csak a pozitív, de negatív dolgokat is terjeszti.


A konteókat pedig nem szabad leírni. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mik is azok az összeesküvés-elméletek és hogy mi célt szolgálnak. Valakinek komondor ezt a szót és mi jut rögtön eszébe? Amit te is írtál: laposföld, oltásellenesség, tehát egyszóval a tudomány tagadása. De ez nem igaz. A laposföld és az oltásellenesség nem összeesküvés-elméletek, hanem delúziók, amit jól mutat az, hogy ezek hívői nem elméletként, hanem tényként kezelik ezeket a dolgokat. De a valódi összeesküvés-elméletek igenis fontosak egy társadalomban. Mint társadalom, kötelességünk megkérdőjelezni a valóságot, mert csak így fejlődhetünk. Sajnos sokan túlzásokba esnek, de amíg tudunk határt húzni elmélet és delúzió között, addig nincsen baj, sőt, addig a hatás pozitív.


Szóval még mindig ott járunk, hogy nem "sötétebb" a világ, mint régen. Illúzió. Klasszikus "régen minden jobb volt" illúzió, ami már milliárdszor meg lett cáfolva és magyarázva.

2023. dec. 25. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 2*Sü ***** válasza:
100%

> Elég sötét időket élünk?


Részben Nézőpont kérdése, hogy milyen aspektust vizsgálunk, részben meg viszonyítási alap kérdése, hogy melyik kort, melyik kultúrát, melyik társadalmi réteget vizsgáljuk. Ha mondjuk a XVIII–XIX. század sokkal vallásosabb Angliáját hasonlítjuk a maihoz, akkor azért inkább a mai kor tűnik „világosabbnak”.


> A tradicionális, elsősorban vallás által propagált értékek eltűnőfélben vannak


Részben igen. Egy tradíciók egy részéért – úgy általában és nem csak a vallási tradíciókat nézve – kár, mert tanulhatnák belőle, hasznos lenne az a tudás, amit anno tudtak, más része meg okkal és joggal kerül a feledés homályába. A tradíció nem az előző generációk tudásának, szokásainak a szolgai átvétele, hanem az előző generációk tudásának, szokásainak a saját képünkre, a saját korunkra faragása. A vallási tradíciók sajnos-e vagy sem, de ilyen szempontból nagyon rugalmatlanok, igaz az általuk felölet téma – pl. az etika – cserébe meg eléggé időtlen természetű gondolatokat fogalmaz meg.


~ ~ ~


Amúgy az 1. válaszolónak igaza van. Sokféle kutatás folyt a világban. Pl. hogyan alakul egy adott államban a hetente templomba járók aránya és a bebörtönzöttek aránya. Vagy hogyan alakul a túlvilágban hívők aránya és az erőszakos bűncselekmények aránya. Az ilyen kutatásoknak általában az lett az eredménye, hogy a vizsgált vallási aspektus és a vizsgált bűnözési adatok korrelálnak, azaz minél erősebb a vallás valahol, annál nagyobb a bűnözés.


Persze ez önmagában csak korreláció, nem mond semmit ok-okozati viszonyokról. Lehet észszerű pl. az a felvetés, hogy lehet, hogy egy olyan országban, ahol magas a bűnözés, nagyobb igény van az igazságosságra, így nagyobb a késztetés egy felsőbb (isteni) igazságszolgáltatás létezésében való hitre.


De akárhogy is, azért összességében mégis az a kép, hogy minél magasabb a jólét, annál kisebb a vallásosok aránya, és annál kisebb a bűnözési ráta is, meg annál magasabb a boldogsági index is.

2023. dec. 25. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
13%
Igen. A média széles körű elterjedésével sokkal könnyebb manipulálni az embereket. Azt hiszed, hogy demokrácia van, közben meg ugyanúgy az történik, amit a világot irányító, senki által meg nem választott vezetők akarnak, csak már el tudják hitetni veled, hogy ez jó.
2023. dec. 25. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
62%

A filmek, amiket világszerte szinte bárhol lehet nézni, egyre durvábbak és vadabbak. Az ember elsődleges érzékszerve a szem, mármint ezen érkezik be a legtöbb információ. A filmek telis teli vannak erkölcstelen (és negatív jellemű - azért írom zárójelben, mert van, akinek a szemszögéből ez két különböző dolog, de részemről határozottan 1 dolgot jelent) dolgok tömkelegével. Ez pedig akarva-akaratlanul hatással van azokra, akik nézik. És, hogy mennyire egyszerűen hozzáférhet szinte bárki az erkölcstelen filmek sokaságához? Ez ugye nyilvánvaló. 15-20 éve nem volt ennyire könnyen hozzáférhető. Számítógép se volt mindenkinek a zsebében - mert az okostelefon az valójában számítógép kicsinyített verziója. És azért ez a hasonlat alapja, mert ez volt előbb (15-20 éve).


Nem csupán a filmek, de a zenék is erős hatással vannak az emberre. Őrjöngenek a dübörgő zene hallgatására a koncerteken? Ezrek és tízezrek...

A tömegnek van egy hatása, tömegszuggessziónak nevezik. Amit mások és ahogyan csinálják, azt kell követni - ezt sugallja a tömegszuggesszió. A tömeg nem gondolkozik. És ez mindenkire hatással lehet.


Nem csak az őrjöngő koncerteket lehet említeni, hanem a fülhallgatókat, és manapság az iskolások körében annyira elterjedt csúcsminőségű (extrém drága, több tízezres vagy akár százezres) fejhallgatókat is. Ezzel a koncerteken lévő hangulathoz hasonlót lehet elérni. Minél hangosabb, annál nagyobb érzelmet vált ki. És milyen jellegű zenéket hallgatnak sokan? Miklel van tele? Szabad elemezni.


A képernyő határozottan magányosabbá teszi az embert.


Az online térben az emberek több mindent engednek meg maguknak, akár csak ezen az oldalon. Lélekbe ható gyilkoló szavakat használnak és mondatokat mondanak a másikra. Ez elsősorban az anonimitásnak az eredménye - legalábbis ezen az oldalon.


Az alkohol is nem csekély mértékű hatással van az emberre. Tényleg, 17 évesek hány százaléka nem megy bulikba és nem iszik heti rendszerességgel? 20%? És mik vannak a bulikban? Régen nem ez volt az arány...


És mi a helyzet a játékokkal? Mi mindent lehet a játékokban csinálni? Tessék meglátni, hogy mik vannak a játékokban, és hogy azok milyen hatással vannak az emberre!


És, ha csupán ezen tényezőket veszed figyelembe az ezt megelőző korhoz hasonlítva, akkor nem nehéz a szörnyülködéssel felhagyni.


Az erkölcstelen szó alatt nem azt értem, amit a legtöbben. Az erkölcstelen szó egy magától értetődő szónak kellene lennie, ám nem bontom ki, hogy mit is értek ezen szó alatt, mert akkor ellenkezők tömegének a hozzászólása érkezne azzal az üzenettel, hogy nincs igazam. Tömeg - észre veszitek?

2023. dec. 25. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
70%

#5 Mert régen nem tudták? Régen nem volt korrupció? Régen nem volt manipuláció? Hagyjuk már ezt a süket dumát. Igen, a világ ma is szar, ezt nem vitatja senki. De a kérdés az volt, hogy ma szarabb-e, mint régen. NEM! TÉNYSZERŰEN NEM! Fényévekkel jobbak az életkörülményeink, mint régen. Fényévekkel szabadabban élünk, mint régen. Fényévekkel kényelmesebb az életünk, mint régen.


Ez egy akkora ellentmondás amúgy az idősebb generáció részéről. A két legtöbbet emlegetett dolog általuk:


1. Régen jobb volt.

2. A mai fiatalok lusták/haszontalanok/stb.


A második részben igaz, valóban lustább már az én generációm (Y vagy millenial) is, mint a boomer generáció, a Z-ről nem is beszélve. De ez a két állítás üti egymást. A fiatalok azért lustábbak, mert sokkal könnyebb az életük és nincsenek hozzászokva, hogy mindenért harcolni, küzdeni kell. Tehát a fenti két állítás egymást megcáfolja. Nem lehet egyszerre szarabb az élet és gyengébb a fiatalság. Azt szokták mondani, hogy a világ egyik állandó körforgása az, miszerint:


1. A nehéz idők kemény embereket nevelnek

2. A kemény emberek könnyű életet teremtenek

3. A könnyű élet gyenge embereket nevelnek

4. A gyenge emberek nehéz időket teremtenek


A gyenge emberek feltétele a jó élet. Nem létezhet egyszerre gyenge ember és szar élet. Ennyit az állandó "régen jobb volt" hisztiről. Tényszerűen nem igaz, nem volt régen jobb.


Jelenleg a 3. és 4. pont között vagyunk átmenetben. A jó idők már megteremtették a gyenge embereket, amik majd nehéz időket szülnek, de az még NINCS ITT! Az még csak egy után fog jönni. Ez, amiben most élünk, az puszta tömény kényelem. Akármilyen szarnak is tűnik, fényévekkel jobb, mint ami régen volt. Ha már most is jaj de szar lenne az életünk, akkor a legfiatalabb generáción már látszódnának az erősödés jelei, de jelenleg még pont az ellenkezőjét látjuk, mert könnyű az élet.


Fogadjátok el, hogy a múlt szarabb volt. A jövő is lesz olyan szar, mint a múlt volt, de jelenleg, most, itt, ebben a pillanatban, baromi jó dolgunk van. Ennél könnyebb, szabadabb, biztonságosabb, stabilabb élete SOHA a történelem során nem volt az embereknek, mint ma van.

2023. dec. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

6


Vitathatatlan a szenny (filmek, zenék, játékok stb) negatív hatása az emberi lélekre, erkölcsre. Az agresszió, erőszak, züllés, szexualitás valamiért jobban vonzza az embereket (sokkoló, intenzív effektus) ezért erre az aspektusra játszva a filmgyártók, zenei producerek, játékfejlesztők ezekből nagy mennyiséget és egyre növekvő mennyiséget használnak, hogy a konkurenciát maguk alá gyűrjék. Értelemszerűen egyre sokkolóbb tartalmakat használnak, hogy megnyerjék a züllés versenyt és ezáltal a vásárlókat, a vásárlók ingerküszöbe pedig egyre növekszik, egyre extrémebb tartalmak kellenek már ugyanahhoz a hatáshoz.

Megkísérlem, eljön az idő amikor már pedofil tartalmakat fognak követelni, a beleegyezési korhatárt lecsökkentik 12 vagy akár 10 évre stb. Ha a trendet nézzük ez simán eljöhet.

Az ember meg megkérdőjelezi majd az erkölcsi normák hasznát azon az elven, hogy ha jól esik akkor ki baj lenne vele? Meg a természetben is amúgy is az erősebb szaporodik így mi a baj azzal ha az emberek között is ez az elv érvényesül.

Ugyanakkor a szavak jelentése is változik a kor előrehaladtával. Meglepően sokan nem értik már az erkölcs szó jelentését, legtöbben a képmutatással azonosítják, mert ugye legbelül mind ugyanolyan (ösztönöket követő) állatok vagyunk akkor mégis milyen erkölcsről papol bárki is?

2023. dec. 25. 10:48
 9/21 anonim ***** válasza:
21%

6-os vagyok.


Jól írod.


"Megkísérlem, eljön az idő amikor már pedofil tartalmakat fognak követelni, a beleegyezési korhatárt lecsökkentik 12 vagy akár 10 évre stb. Ha a trendet nézzük ez simán eljöhet." - Egyrészről egyetértek, hogy eljön (de inkább eljöhet) ez az idő a már általam és áltlad leírt tényezők és folyamatok miatt. Másrészről viszont aggályaim vannak efelől. És ezek az aggályok leginkább az utóbbi 1-2 évben születtek, amikor meg kellett lássam, hogy a dolgok (azaz az erkölcsi romlás - minden téren: homoszexualitás terjedésétől kezdve a politikusok álnok dolgain keresztül mindenen át) nem olyan gyorsasággal és léptékkel haladnak, mint azt elképzeltem. Azért mindent nem tehetnek meg a különböző mozgalmak vezetői és terjesztői, ezáltal nem is haladhatnak olyan tempóban, ahogyan elgondolják vagy ahogyan mi gondoljuk. Egy-egy földrengés vagy árvíz vagy bármi katasztrófa lassít((hat))ja a folyamatokat, illetve egy új élvezeti tárgy megjelenése más irányba terelheti az addig erőteljesen burjánzó erkölcstelenséget. Hosszasan lehetne elemezni a gyorsító és lassító tényezőket, de a folyamatok nem olyan gyorsasággal mennek végbe, ahogyan várni lehet. [Bocsánat, egészen idáig inkább olyas valamire válaszoltam ezzel, ami ennek a folyamatnak a gyorsaságára vonatkozik...]

Tehát azért nem tartom valószínűnek, hogy eljön ez az idő, mert az ilyen erőteljes erkölcstelenségek más területekre is kihatnak. Tehát nem egyszerűen meglapulva kívánnának "10-12" évesekkel szexelni, hanem az agresszió sok irányába is nyitottak lesznek. Ha pedig mind a 10-12 évesekkel való szex, mind pedig az agresszió után vágyakoznak, akkor lehet, hogy némelyekben közülük inkább a gyilkos, vérezngő, bosszúálló stb. hajlam lesz erősebb, mint a pedofilitás. Így pedig átterelődhet – akár csak lokális – háborúba is ez a fajta erkölcstelen nyitottság.

De tény, hogy előfordulhatnak olyan városok – és meggyőződésem szerint elő is fognak fordulni –, ahol az utcákon legális lesz a szex és a fajtalankodás. A görögöknél például legálisak voltak az orgiák. Azóta visszább lett véve ez a dolog, azonban most ismét kezd kinyílni. De innen már nem lesz visszaút, mert annyira sok irányból ki van nyitva sz erkölcstelenség. Csak idő kérdése.

2023. dec. 25. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Pontosítanom kell: A görögöknél például legálisak voltak az orgiák. - de nem az utcákon (legalábbis arról nem tudok, hogy ott is legálisak lettek-e volna).
2023. dec. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!