Az emberi faj miért ilyen nyomorék, hogy folyton háborúzik?
30
Igen, ez tulajdonképpen egy kényszerhelyzet amelyet egyrészt a köznép gyávasága garantál (mert 99% engedi az 1 % nyughatatlan megalománnak, hogy irányítsák) másrészt az erőtörvenyek diktálják, már ha van ilyen. A történelem azt bizonyította, hogy van, vagyis a kevesek rendelkeztek a többség sorsa felett, őket használták saját játszmáikra. Semmi szükség nem lett volna ezekre a vérontásokra sem túlélés, sem szaporodás szempontjából. Egyszerűen a császárok leülhettek volna egymással egyet sakkozni, borozni, és simán elkerülhették volna a mészárlást. De ezt ők élvezték. A hatalmat, a játszmákat, az irányítás, hódítást. És egy jó adag bűntudatmentesség is kellett.
Bármennyire is nem tetszik kérdező, a császárok nem ülhettek le borozgatni. Sem mást csinálni. És nem azért, mert esetleg nem akartak. A társadalmi viszonyok sokkal bonyolultabbak. Az emberi szokások jó rézéről ma is csak hipotézisek vannak. Igen, mondják, hogy szoftver és egyebek, de ez hasonlat nem túl szerencsés mert mindössze egyetlen tulajdonságban hasonlít, a többiben annál kevésbé.
Tudom, sokan szeretik leegyszerűsíteni a dolgokat, de e tekintetben nme lehet. Az állatokkal való hasonlítás annyiban áll meg, hogy sok genetikai kódolás ebben azonos (és persze sok meg nem), csak éppen az emberi tudat léte emiatt durván eltérő megoldásokat hoz.
Normális esetben, és ez a többség, az embert genetikája és kultúrája alkalmassá teszi ugyan a háborúra, azonban képes céljait enélkül is megoldani (sőt, néhányan enélkül nagyságrendekkel jobban az emberi faj és a természet épülésére). Sajnos azonban mindig vannak nem normális esetek. Sokféleképpen nevezik ezt, a lényeg, hogy ezen emberek céljai jellemzően általuk megvalósíthatatlanok, ezért manipulációval (kezdetben), erőszakkal, csalással és számos más eszközzel elérik, hogy háború robbanjon ki. A kezdeti célok a szimpla fizikai hatalom és jóllét voltak, mára azonban a fejlődés az emberi viszonyokat sokkal bonyolultabbá tette, így a célok is sokrétűbbek. A lényegük, hogy jobbára kivihetetlenek, az adott személy, csoport azonban úgy véli, a háborúval elérhető. Később kiderül, hogy úgy sem, da addigra már sok halott lesz.
Zárójelben, aktuális példaként: Putyin megtanulta, hogy a csel és a hatalom erőszakja szinte bármit elérhet. Némi kiterjesztéssel, ő nagy hatalmat szeretne. Ezt úgy lehet demonstrálni, hogy sok ember felett uralkodunk. Példa van előtte bőven, hazája történelme szerint is látott jobb napokat, úgy döntött, hatalmas országát növeli kicsit. Ha lett volna módod, ha annyira okos lennél, hogy minden vitát uralni tudnál, Putyint nem győzhetted volna meg egy pohár bor (üveg vodka) mellett. Ezen embereknek az is jellemzője, hogy nem meggyőzhetők, hiszen akkor a saját szemükben önmaguknál erősebb ember is akad (a meggyőző), ez pedig tűrhetetlen. A tévedésed abban van, hogy lehetséges a vita. Nem lehetséges. Számukra csak a harc lehetséges. Ő akkor áll le, ha azt fogja tapasztalni a saját bőrén, hogy lesz rosszabb alternatíva is számára. Ezt ma még nem hiszi. A vérontás tehát folytatódik.
És vannak nála eszeveszettebb hatalomvágyók is. Az őket ért összhatások (beleértve a genetikát is) egyfajta eredőjeként. Itt tehát nem az ember nyomorékságáról, nem előre lerendeltségről van szó, hanem egy folyamat jelen állapotáról. És hogy a folyamat merre folytatódik, abban mindenkinek lesz szerepe. Akár akarja akár nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!