Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az orosz emberek miért hiszik...

Az orosz emberek miért hiszik azt, hogy csak nekik jár a birodalmi méret és a Kelet-Európa feletti uralom, és miért hiszik, hogy az ő biztonságpolitikai érdekeik előrébb valók náluk kisebb országokénál?

Figyelt kérdés

Geopolitikai témájú cikkek közhelye, hogy Oroszország folyamatosan igyekszik kitolni a határait keletre, mert adottságaiból adódóan ez jelenti számára a biztonságot. Mivel nincsenek nagy természetes akadályok, torlaszok a kelet-európai síkságon, ezért Oroszország számára a hatékony védekezést a minél hosszabb visszavonulási útvonal, a pufferzóna kitolása jelenti. Ezzel támasztja alá a mindenkori orosz vezetés a kelet-európai államok rovására történő terjeszkedést.


Én ezt értem, csak azt nem értem, hogy az oroszok miért nem fogják fel, hogy a lengyelek, balti nemzetek, csehek, románok stb. ugyanolyan nép, mint ők, és ugyanúgy megvannak a geostratégiai érdekeik, csak ők nem rendelkeznek akkora egóval, hogy felmerüljön bennük a más nemzetek kárára történő terjeszkedés gondolata. Oroszország történelmi tapasztalata, hogy nyugat felől támadás érheti, és csak a nagy méreteivel tud védekezni. De Lengyelország történelmi tapasztalata meg az, hogy kelet és nyugat között van, és akár az államiságát is megszűntetheti ez a két ország! Az ő "paranoiájuk" sokkal jogosabb lenne, de az oroszok mégis csak magukat képesek sajnálni meg a saját követeléseikre tudnak csak figyelni. Oroszország elvárja, hogy az egész világ tekintettel legyen az érdekeire, de Lengyelország érdekeire pl. miért ne legyen a világ tekintettel? Sokkal rosszabb helyzetben vannak, mint az oroszok, és sokkal törékenyebb is a helyzetük. Ennyi erővel ők is felépíthetnék a külpolitikájukat egy birodalmi gondolkodásra, hogy nekik kell felvonulási térnek Fehéroroszország, mert félnek az oroszoktól, és nem is lenne talán jogtalan. Litvánia is mondhatná, hogy egykor egész Kelet-Európa ura volt, kéri vissza a régi területeit, mert veszélyben érzi magát. A finnek is mondhatnák, hogy ők akarnak lenni az uráli nyelvcsaládba tartozó nyelveket beszélő népek protektorai és hogy ezért jogosan követelik az északnyugat-oroszországi területeket.


Miért viselkednek úgy az oroszok, mintha az ő geopolitikai érdekeik mindenki másénál fontosabbak lennének? Nem is ismerek még egy ilyen országot a világon, ami így gondolkodik, hogy feljogosítva érzi magát szomszédos országokba való belegázolásra csak azért, mert nem érzi magát eléggé védettnek. Talán Kína még ilyen. (Meg az USA is csinált undorító dolgokat, tudom, de most nem ez a téma). Ők ezt miért nem fogják fel, hogy mások is vannak rajtuk kívül, és ők ugyanúgy fontosnak tartják a nemzeti identitásuk sérthetetlenségét, mint ők? Miért hiszik, hogy nekik több "jár"?


2022. márc. 10. 12:10
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

És még valami... látom rajtad, hogy nagyon szíveden viseled az ukránokat, de igazából most a csapból is az ő sajnálatuk folyik. Hát, mielőtt erről bármit is írok, azt előre bocsátom, hogy én is elítélem a háborút, és minden áldozatot sajnálok, akivel a háború miatt történnek rossz dolgok. Nem az ártatlan emberek tehetnek arról, hogy egy-egy ország és a politikusok milyen érdekekek mentén politizálnak. Szóval, amit most fogok írni (és a fenti mondataim is), az a politikusokról szól, és nem az ukrán vagy az orosz emberekről.


Szóval te azt írod, hogy szegény ukránok, miért nem csatlakozhatnak a Nyugathoz, ha annyira szeretnének? Csakhogy orosz agresszió ide vagy oda, nézzük már meg azt, hogy milyen volt eddig az ukrán politika?


A válasz erre röviden az, hogy rendkívül gusztustalanul soviniszta, durván nacionalista, agresszív, provokatív és kompromisszum képtelen. Ennek pedig az ország kisebbségei elég durván megitták a levét.


Nézd meg kérlek az alábbi videót:


https://www.youtube.com/watch?v=qanyvEaGsbE&ab_channel=tibsim


Amit ez a szar ukrán nő elmond, az minden, csak nem európai, de még civilizáltnak sem nevezhető. És azt ugye tudod, hogy az ukrán nyelvtörvény tiltja minden nemzeti kisebbségnek (köztük a magyarnak), hogy anyanyelvükön tanuljanak? Az anyanyelven való tanulás az minden civilizált országban biztosítva kell, hogy legyen a kisebbségeknek, ez minden civilizált országban elvárható, nem hogy egy olyan országban, ami az EU és a NATO tagja akar lenni. Ukrajnában viszont nem lehet más nyelven tanulni az iskolákban, csak ukránul. És ez csak a jéghegy csúcsa, emellett is ezer módon szívatják a kisebbségeiket, erőszakosan ukránosítanak, és gyakoriak a kisebbségeik elleni fizikai atrocitások is. Szóval lehet itt a facebook profilképre most divatból ukrán zászlókat kitenni, divatból sírni-ríni miattuk, de majd megnézem ezeket a divathülyéket akkor, amikor majd feltárják Luhanszkban és Donyeckban az ukránok által elkövetett népirtások tömegsírjait, én ugyanis simán kinézem belőlük, hogy a kelet-ukrajnai oroszokat halomra öldösték.


Igazából az orosz és az ukrán között semmi különbség nincsen, csak annyi, hogy az egyik ország nagyobb, mint a másik, vagyis az egyik kisebb kutya, a másik nagyobb. De az ukrán a magánál kisebbel is ugyanúgy bánik, ahogy vele bánik most a nagyobb kutya, vagyis az orosz. A lényeg, hogy egyik nép sem európai az én szememben, abban a civilizált értelemben, amit mi megszoktunk. Az európai ember számára az, hogy meghallgassuk a másikat, kompromisszumra törekedjünk, figyelembe vegyük egy vitában a másik fél érdekeit - ez teljesen normális, a kultúr viselkedés alapja. Az ukránban és az oroszban ennek viszont nem nagyon van nyoma.


Tudom, hogy most persze sajnálni kell őket, de ezt azért nem kellene elfelejteni. Nyugaton és az USA-ban azért lett most nagy divat ukrán zászlókat lengetni, mert ők nem ismerik őket közelebbről.

2022. márc. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 MDaniel98 ***** válasza:
A nagyhatalmakat ritkán érdeklik más népek érdekei, különösen igaz ez, ha az adott nagyhatalmak vélt vagy valós érdekszférájába tartozol.
2022. márc. 14. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim válasza:

11-es.

Hihetetlenül felnagyítasz mindent. Én Kárpátaljai vagyok és tudom, hogy mi van ott. Közel sem az amit állítasz. Először is amit írsz az nagyon egyoldalúan és gyűlölködően hangzik. Meg kellene nézned az ukránok oldalát is. Szerintem Magyarországi lehetsz, azért nem tudsz semmit és azért is általánosítasz. Mindjárt erre még kitérek.

Csak azt szeretném mondani, hogy én amit észre vettem Magyarországon az az, hogy a magyarokba van egyfajta ukrán gyűlölet, hozzá teszem (nem jogosan) mert pont hogy a hiteltelen kamu hírekből, orosz és magyar propagandából illetve a rengeteg ukránokról szóló hazugságból indulnak ki az emberek, amit Pistike talált ki a kis kocsmába. Ez az alap a magyar ember véleményét teljesen eltorzítja egy rossz irányba. Amiből még több gyűlölet születik a végtelenségig és ezt a gyűlöletet híresztelik is a közmédiába, élőben és mindenféle platformon. Amit az ukránok sem tudnak szó nélkül hagyni. Így jogosan háborodnak fel ők is. Tehát belecsöppenünk egy végtelen gyűlölettel és ellenségeskedéssel teli fogaskerékbe. Ami valljuk be nem fest túl szép jövőképet.

Például amit Toroczkai László (és mellette még jó páran) csinál-(nak) már egy jó ideje az interneten, az eléggé gyerekes. Folyamatosan provokálja az ukránokat és csodálkozik, hogy őt megfenyegetik az ukránok. Persze, hogy megfenyegetik, mert nem elég hogy megtámadták őket az oroszok de még a szomszédos ország is ellene van a kamu híreivel, propagandáival. Eleve László elvtársnak a vérében van a gyűlölet az ukránok felé, az oroszok seggét pedig fényesre nyalja. Elég vicces ez a logika egy párt vezetőjétől xd. Úgy, hogy mindenki tudja, hogy az oroszok mit csináltak Magyarországon nem is egyszer, de ő ennek ellenére állítja az elfogult badarságait az ukránokról, a tőle megszokott( és nem csak tőle megszokott) általánosítással.


Visszatérve az állításaidra:

"gusztustalanul soviniszta"

Az ukránok nem soviniszták. Lehet, hogy van egy csekély részük amelyik az, de szerintem ez minden országban jelen van. Hozzá tenném, ez egyáltalán nem mutatkozik meg a valóéletben.


"durván nacionalista"

Ez megint nem igaz. Ukrajnában semmivel nincsen nagyobb nacionalizmus mint más országban ( kivéve a több mint két éve tartó háborús helyzetet, mert most van egy fokozott nacionalizmus, de ez teljesen érthető és természetes).


"agresszív, provokatív és kompromisszum képtelen"

Ne nevettess. Te szerintem most az oroszokat jellemezted, rájuk ez teljesen illik. Az ukrán nép egy kedves és barátságos nép( annak ellenére, hogy hihetetlenül szomorú történelemmel rendelkeznek az undorító orkok miatt (ruszkik)). Senkit nem provokáltak!!! Nyitottak a kompromisszumra is, ellenben az oroszokkal, akiknek az jelenti a kompromisszumot, hogy "nekünk jár minden nektek meg semmi". Tehát a kompromisszum szó náluk nem létezik csak az erőszak és a diktatúra.


"És azt ugye tudod, hogy az ukrán nyelvtörvény tiltja minden nemzeti kisebbségnek (köztük a magyarnak), hogy anyanyelvükön tanuljanak? Az anyanyelven való tanulás az minden civilizált országban biztosítva kell, hogy legyen a kisebbségeknek, ez minden civilizált országban elvárható, nem hogy egy olyan országban, ami az EU és a NATO tagja akar lenni. Ukrajnában viszont nem lehet más nyelven tanulni az iskolákban, csak ukránul."

Fogom a hasam a nevetéstől. Ezt melyik magyar vagy orosz propagandából szedted? Kárpátalján én is magyar iskolába jártam 11 évig. Második nyelvként tanultuk az ukránt, harmadikként pedig az angolt. Van és volt is magyar oktatás mindenhol ahol kérik/kérték az intézetek/emberek. Most a háborús helyzet miatt nyilván nem úgy működik semmi mint azelőtt és van némi szigorítás, de ugyanúgy zajlik az oktatás mint eddig.


"És ez csak a jéghegy csúcsa, emellett is ezer módon szívatják a kisebbségeiket, erőszakosan ukránosítanak, és gyakoriak a kisebbségeik elleni fizikai atrocitások is."


Ez szintén nem igaz, voltak, vannak nézeteltérések de az nem csak az ukránok hibája, hanem a Kárpátalján élő népé is. De a problémát általában sikerül megoldani. Nem szívatnak minket semmivel. Nekik sem kell a felesleges feszültség. Erőszakosan nem ukránosítanak, csak normális módon, hogy mindenki tanulja meg az állam nyelvet, de sajnos nekem sem sikerült megtanulnom ukránul. Láthatod mennyire erőszakosak :) . Nem gyakoriak a kissebség elleni atrocitások sem. Ez mind "fake news" amit felsoroltál. Pláne meg ilyen mértékben. Voltak ukrán lázadások, de az sem ok nélkül történt. Ne kenjünk már mindent az ukránokra. Írom ezt úgy, hogy ízig vérig magyar vagyok :) .


"de majd megnézem ezeket a divathülyéket akkor, amikor majd feltárják Luhanszkban és Donyeckban az ukránok által elkövetett népirtások tömegsírjait, én ugyanis simán kinézem belőlük, hogy a kelet-ukrajnai oroszokat halomra öldösték."


Én nem nézem ki belőlük, hogy ilyet tettek volna. De gondolom azt te is tudod, hogy az oroszok mennyi ukrán és egyéb nemzetiségű embert öltek meg örömmel. Nem beszélve a Sztálin által elrendelt Mechanikus éhinség bevezetéséről Ukrajnában a Szovjetunió idejében. De te gondolj amit akarsz. Már úgy is megszoktam ezt a fajta nézetet itt Magyarországon, szóval már csak nevetek az ilyeneken.


"Igazából az orosz és az ukrán között semmi különbség nincsen, csak annyi, hogy az egyik ország nagyobb, mint a másik, vagyis az egyik kisebb kutya, a másik nagyobb. De az ukrán a magánál kisebbel is ugyanúgy bánik, ahogy vele bánik most a nagyobb kutya, vagyis az orosz. A lényeg, hogy egyik nép sem európai az én szememben, abban a civilizált értelemben, amit mi megszoktunk. Az európai ember számára az, hogy meghallgassuk a másikat, kompromisszumra törekedjünk, figyelembe vegyük egy vitában a másik fél érdekeit - ez teljesen normális, a kultúr viselkedés alapja. Az ukránban és az oroszban ennek viszont nem nagyon van nyoma."


Nem is gondolnád, hogy milyen hatalmas a különbség közöttük. Az orosz egy vándor nép. Szövetkeztek a mongolokkal politikai, területi és házassági téren is. Már akkor elkezdődött a nemzetközi házasság kora, amikor az oroszok átvándoroltak a Kijevi Ruszból a mostani Oroszország területére. Az ukránok is vándoroltak de nem gyökerestől mint az oroszok. Tehát a történelem és a nemzeti öntudat nem azt mutatja, hogy ők egy népség lennének.

ápr. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!