Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az orosz emberek miért hiszik...

Az orosz emberek miért hiszik azt, hogy csak nekik jár a birodalmi méret és a Kelet-Európa feletti uralom, és miért hiszik, hogy az ő biztonságpolitikai érdekeik előrébb valók náluk kisebb országokénál?

Figyelt kérdés

Geopolitikai témájú cikkek közhelye, hogy Oroszország folyamatosan igyekszik kitolni a határait keletre, mert adottságaiból adódóan ez jelenti számára a biztonságot. Mivel nincsenek nagy természetes akadályok, torlaszok a kelet-európai síkságon, ezért Oroszország számára a hatékony védekezést a minél hosszabb visszavonulási útvonal, a pufferzóna kitolása jelenti. Ezzel támasztja alá a mindenkori orosz vezetés a kelet-európai államok rovására történő terjeszkedést.


Én ezt értem, csak azt nem értem, hogy az oroszok miért nem fogják fel, hogy a lengyelek, balti nemzetek, csehek, románok stb. ugyanolyan nép, mint ők, és ugyanúgy megvannak a geostratégiai érdekeik, csak ők nem rendelkeznek akkora egóval, hogy felmerüljön bennük a más nemzetek kárára történő terjeszkedés gondolata. Oroszország történelmi tapasztalata, hogy nyugat felől támadás érheti, és csak a nagy méreteivel tud védekezni. De Lengyelország történelmi tapasztalata meg az, hogy kelet és nyugat között van, és akár az államiságát is megszűntetheti ez a két ország! Az ő "paranoiájuk" sokkal jogosabb lenne, de az oroszok mégis csak magukat képesek sajnálni meg a saját követeléseikre tudnak csak figyelni. Oroszország elvárja, hogy az egész világ tekintettel legyen az érdekeire, de Lengyelország érdekeire pl. miért ne legyen a világ tekintettel? Sokkal rosszabb helyzetben vannak, mint az oroszok, és sokkal törékenyebb is a helyzetük. Ennyi erővel ők is felépíthetnék a külpolitikájukat egy birodalmi gondolkodásra, hogy nekik kell felvonulási térnek Fehéroroszország, mert félnek az oroszoktól, és nem is lenne talán jogtalan. Litvánia is mondhatná, hogy egykor egész Kelet-Európa ura volt, kéri vissza a régi területeit, mert veszélyben érzi magát. A finnek is mondhatnák, hogy ők akarnak lenni az uráli nyelvcsaládba tartozó nyelveket beszélő népek protektorai és hogy ezért jogosan követelik az északnyugat-oroszországi területeket.


Miért viselkednek úgy az oroszok, mintha az ő geopolitikai érdekeik mindenki másénál fontosabbak lennének? Nem is ismerek még egy ilyen országot a világon, ami így gondolkodik, hogy feljogosítva érzi magát szomszédos országokba való belegázolásra csak azért, mert nem érzi magát eléggé védettnek. Talán Kína még ilyen. (Meg az USA is csinált undorító dolgokat, tudom, de most nem ez a téma). Ők ezt miért nem fogják fel, hogy mások is vannak rajtuk kívül, és ők ugyanúgy fontosnak tartják a nemzeti identitásuk sérthetetlenségét, mint ők? Miért hiszik, hogy nekik több "jár"?


2022. márc. 10. 12:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
56%

Ha ez ilyen egyértelmű lenne, akkor mért van az, hogy már évek óta háborúznak Ukrajnán belül?Az egyik ukrán a másik ukránt lövi.

És egyébként is mér akarja a Nyugat a határait kelet fele tolni? Mért kellett leváltani erővel az orosz barát ukrán kormányt? És mért kellett azt rebesgetni hogy Ukrajnát felveszik a Nato-ba? Ukrajnában nagyon sok orosz él, és az ukrán egy fajta testvér nép az oroszokkal. Te mit szólnál ha az ellenségeid leszerveznék hogy a barátaid, vagy testvéreid az ellenségeiddé váljanak?Hogy aki nemrég a barátod volt oda pusztító fegyvereket telepítenek ellened. Mit szólnál ha a testvéreidet, barátaidat ellened fordítanák?

A balti államokban, amik egykor egy ország volt az oroszokkal most a NATO hadgyakorlatozik, ellenséges repülők repülnek az Orosz határ közelében. Te mit szólnál ha a kerted végében az ellenség gyakorlatozna?

És az orosz politikusok mióta az orosz nép???

Jó 10 éve hallottam egy orosz ismerőstől, hogy Putin kormányában nincs senki aki ne lett volna a KGB tagja korábban.

Próbáld meg mindkét oldalról megnézni a szituációt, és nem elfogult lenni.

Én sem vagyok a háború híve.

2022. márc. 10. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
77%
Nem az orosz emberek gondolkoznak így, hanem Putyin. Erről azorosz emberek legnagyobb része semmit nem tehet.
2022. márc. 10. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
Ebbe mínden le van irva [link]
2022. márc. 10. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
88%

"Én ezt értem, csak azt nem értem, hogy az oroszok miért nem fogják fel, hogy a lengyelek, balti nemzetek, csehek, románok stb. ugyanolyan nép, mint ők, és ugyanúgy megvannak a geostratégiai érdekeik (...)"


Az oroszok nagyon is felfogják, és a lengyelek, magyarok, stb is felfogják, hogy mik az ő geostratégiai érdekük.


A kulcs itt az, hogy itt az oroszok és a közép-európaiak geostratégiai érdeke ELLENTÉTES EGYMÁSSAL.


Ez nyilván konfliktust okoz két embercsoport között, amit diplomáciai úton, esetenként háborúkkal próbálnak rendezni egymással.


Nem tudom, hogy mi ezen amit nem lehet megérteni, ez megy már pár évszázada és még menni is fog pár évszázadig valószínűleg.

2022. márc. 10. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

"Ha ez ilyen egyértelmű lenne, akkor mért van az, hogy már évek óta háborúznak Ukrajnán belül?Az egyik ukrán a másik ukránt lövi.


És egyébként is mér akarja a Nyugat a határait kelet fele tolni?"


Talán azért, mert megszoktuk, hogy Oroszország időről időre hajlamos felszabadítás címén megszállni kelet-európai országokat.


"Mért kellett leváltani erővel az orosz barát ukrán kormányt?"


Nem tudom. Biztosan erővel váltották le? Nem az ukrán nép akarta, hogy leváltsák?


"És mért kellett azt rebesgetni hogy Ukrajnát felveszik a Nato-ba?"


Gondolom, mert az ukránok így akarták?



"Ukrajnában nagyon sok orosz él, és az ukrán egy fajta testvér nép az oroszokkal."


És ezt ők is így gondolják? Ez, amit mondasz, az oroszok narratívája. Az ukránokon az látszik, hogy ők függetlenedni akarnak az oroszoktól és nyugat felé orientálódnának.



"Te mit szólnál ha az ellenségeid leszerveznék hogy a barátaid, vagy testvéreid az ellenségeiddé váljanak?"


Semmit. Csomószor megtörtént már a magyar történelemben. Pl. a fidesz elintézte, hogy a határon túli magyarok rá szavazhassanak, holott nem itt adóznak. Tisztelem, szeretem őket, de az ország irányításába semmi beleszólásuk nem kéne, hogy legyen.



"A balti államokban, amik egykor egy ország volt az oroszokkal most a NATO hadgyakorlatozik, ellenséges repülők repülnek az Orosz határ közelében. Te mit szólnál ha a kerted végében az ellenség gyakorlatozna?"



Semmit. Megszoktam, mert nem egy birodalomban élek, hanem egy kicsi országban, aminek kicsi a mozgástere. Amit már csomószor elfoglaltak. Ez van. Az oroszok is megszokhatnák végre, hogy nem jár nekik az egész világ, mint ahogy mi is bele kell, hogy törődjünk, hogy már nem kapjuk vissza Erdélyt. Azonkívül a balti népeknek semmi közük nincs az oroszokhoz. Hadd döntsenek már ők a népszuverenitásukról.



"Próbáld meg mindkét oldalról megnézni a szituációt, és nem elfogult lenni."



Nem vagyok elfogult, semmi bajom az átlag orosz emberrel, sőt, érdekel is az orosz kultúra, de azt nem lehet letagadni, hogy van bennük egy birodalmi arrogancia, mintha fél Európa járna nekik, és az ő népük fontosabb lenne pl. a lengyeleknél vagy más kisebb népeknél. Más is elveszített területeket, nemcsak ők. Másnak is vannak érdekeik, nemcsak nekik.

2022. márc. 10. 18:45
 6/13 anonim ***** válasza:
32%

"Talán azért, mert megszoktuk, hogy Oroszország időről időre hajlamos felszabadítás címén megszállni kelet-európai országokat."


Na, azért ebből a nyugati hatalmaknak se kell leckét adni!

Gondoljunk az angol és francia gyarmatokra, németország törekvéseire az I-II. VH-ba vagy az USA háboruira mondva csinált indokokkal.

2022. márc. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

Erősen egyoldalúan szemléled a dolgokat.


Például tegyük fel, hogy Mexikóban egy oroszbarát kormány kerülne hatalomra, és Putyin elkezdene Mexikóba támadó rakétákat telepíteni, akkor az USA egyből lerohanná Mexikót, a CIA likvidálná az oroszbarát kormányt, és miután az egész országot szétbombáznák, USA-barát kormányt neveznének ki Mexikó élére. Efelől egy percig ne legyen kétséged. És az a vicces ebben, hogy egy ilyen helyzetben senki nem is csodálkozna, a NATO is engedelmesen bólogatna erre, te meg most azt a kérdést tennéd fel, hogy az oroszoknak miért kell Mexikóban keverniük a sz*rt.


Most ami Ukrajnában megy, az teljesen ugyanez, csak más felállásban, Ukrajna a Mexikó, az USA pakol rakétákat az oroszok segge alá, csak te épp nem azt kérdezed, hogy a NATO-nak miért kell mindenáron kelet felé terjeszkednie.


Nem az oroszokat akarom most ezzel védeni, ami engem ilyenkor idegesít az ilyen kérdésekben, az a kettős mérce. De végülis a nyugati médiának pont ez a célja. Az oroszok is hibásak a háborúért, de az USA keze is ugyanolyan vastagon benne van ebben az egészben. A valóság az, hogy két nagyhatalom szkanderozik most, és a szkander-asztal az Ukrajna.


Csak tényleg vicces ilyenkor, hogy érdekes, az senkit nem zavar, hogy pl. Líbiában is emberek halnak meg, háború van 10 éve, aminek az az oka, hogy a nyugatiak keverik ott a szart. De ezt el lehet mondani pl. Irakról vagy Szíriáról is, ahol szintén béke lenne, ha az amerikaiak nem akarnák oda exportálni a nagy demokráciájukat. Ehelyett ott is 10 éve lövik egymást az emberek, átéltek egy ISIS terroruralmat (amihez képest a mostani orosz invázió kutya füle), mégsem sírt-rítt miattuk senki, jah, mert azt az USA csinálta, mindjárt más.

2022. márc. 11. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Engem meg a wahtaboutism idegesít. Állandóan hallom ezt a bezzegusázást, és már nagyon unom. Egy szóval nem mondtam, hogy az USA különb lenne, csak azért annyi különbség van a két állam között, hogy az USA-ban erről lehet beszélni, lehet ellene tiltakozni, lehet elnököt váltani, míg Oroszországban megmondják, hogy mit gondolhatsz, és bármikor elvihet a rendőr, ha olyat mondasz, ami nem tetszik, meg lekapcsolják az országot a netről. A vezetőt meg nem válthatod le.


Egyébként én ebben a nyugati szarkavarásban is csak közepesen hiszek. Az miért nem hihető, hogy Ukrajna, történelmi tapasztalatok miatt Lengyelországhoz hasonlóan egyszerűen magától akar nyugatbarát ország lenni? Az oroszoknak meg nem tetszik, hát, van ilyen.

2022. márc. 11. 11:08
 9/13 NTBS ***** válasza:
Klasszikus érdekütközés. Oroszország Ny felé, a nyugatiak K felé nyomulnak és Ukrajnában csapnak és érnek össze a célok.
2022. márc. 11. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Az miért nem hihető, hogy Ukrajna, történelmi tapasztalatok miatt Lengyelországhoz hasonlóan egyszerűen magától akar nyugatbarát ország lenni? Az oroszoknak meg nem tetszik, hát, van ilyen."


#7 vagyok, de miért ne lehetne hihető? Igazából ezt ki vitatja? Természetesen minden országnak megvannak a maga érdekei, ez így a természetes. Viszont a valóságban ez úgy működik, hogy minden ország csak annyira tudja az érdekeit érvényesíteni, amennyire a nemzetközi erőviszonyok között erre megvan a megfelelő ereje és lehetősége. Oroszország egy nagyhatalom, és a közvetlen szomszédságában Ukrajnának nincs arra ereje, hogy önálló külpolitikai stratégiát vezessen, ha tetszik, a Nyugathoz csatlakozzon, mert tessék, ez az eredménye, amit a híradóban látsz.


Ez így van, ezt el kell fogadni, mindig is így volt, és mindenhol így van. Az USA sem engedné meg, hogy pl. valamelyik dél-amerikai ország ne az ő pénzügyi tenyeréből egyen. Magyarul mondva: "mindig az erősebb kutya b***ik". A nemzetközi politika így működik. Igazából ez a fő elv mindenhol, ezt úgy kell elképzelni, hogy a geostratégiai érdekek, geopolitikai elhelyezkedés, kőolaj és már nyersanyagok a finom húsos fazekak, és körülöttük tolonganak a kutyák és a nagyobbak szétmarják a kisebbet, és mindig a nagyobb kutyák esznek. Az USA is ezt csinálja, Kína is és Oroszország is. A demokrácia és a többi szarság csak maszlag, a valóság nagyon is így megy, nézd csak meg a Közel-Keletet, hogy ott mit csinál az USA a II. vh óta.


Lengyelország és Ukrajna más tészta, mert előbbi a SZU érdekszférájába tartozott korábban, amiről maga a SZU mondott le még Gorbacsov idején, mert arra Moszkvának már nem volt ereje, hogy ezekben a szocialista proxy államokban, mint Lengyelo., Magyaro., Csehszlovákia, Bulgária, NDK stb. állomásoztassa a haderejét. Azaz Közép-Európát átengedték (vagy visszaengedték) a nyugati érdekszférába.


Ukrajna viszont egészen más tészta, gyakorlatilag a középkori Kijevi Rusz de jure mindig is Moszkva érdekszférája volt, de facto pedig 1654 óta a Dnyeper vidéke konkrétan orosz érdekszféra. A mai Ukrajna keleti fele a 17. század második felétől konkrétan Oroszország területe volt, illetve a mai Ukrajna pedig a SZU területe és nem egy megszállt ország, mint Lengyelország. Teljesen más a két állam helyzete. Egyébként is, ezek miatt a történelmi előzmények miatt az oroszok nem is tartják az ukránokat és a fehéroroszokat külön nemzetnek, őket amolyan kistestvéreiknek tartják, és fenntartják maguknak a jogot arra, hogy ők atyáskodjanak felettük. Ahhoz, hogy az oroszok tetteit megértsük, ezt is meg kell érteni, és ha nem is értünk vele egyet, ettől ez még tény marad. Az oroszok soha nem fogják hagyni, hogy a beloruszok vagy az ukránok NATO tagállamok legyenek, és ott az USA telepítgessen rakétákat, ez teljesen elképzelhetetlen, ilyen nincs.

2022. márc. 11. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!