Ha nem lenne az ingyenélő felső 10,000 akkor valóban összeomlana a társadalom vagy ezzel csak riasztanak?
60
Lool. Ekkora baromságot se olvastam még itt.
Az ingyenélő felső tízezer, bármit is jelentsen ez, nem az oka, hanem tünete a gazdasági rendszernek, ami ilyen elosztást végez. A gazdasági rendszer nem természeti törvény, hanem egy közmegegyezés eredménye, így tehát elvben megváltoztatható, mint ahogy eddig is sokat változott. A jelenlegi gazdasági berendezkedést főként azok védik, akik győztesei, vagy hisznek benne, hogy győzteseik lehetnek, vagy rettegnek, hogy holnapra már nem lesznek nyertesei.
E mellett van sok vesztese, kárvallottja is. Pl. kihalt fajok, az ember által kisajátított területekről elűzött egyéb élőlények, a megváltozott klíma miatt migrációra kényszerülők, a jövő generációi, akiknek a maihoz képest sokkal kevesebb hozzáférhető erőforrásból kell majd megoldani az életüket, stb.
A kérdés mégis kicsit félrevezető: ha a felső tízezert elfenekelnénk, és elzavarnánk, ugyanúgy nem oldaná meg a problémát, mint ahogy Hitler sem oldott meg semmit azzal, hogy a zsidókra fogta az egészet. Nem. Ez egy közmegegyezés. Akinek pl. bankbetétje van, az elvárja a kamat növekedését és semmi igénye nincs arra, hogy tudja, döntsön arról, hogy mennyire etikus, vagy épp munkás és természet kizsákmányoló módon áll elő az a kamat, amit ő megkap. Távol vagyunk azoktól, akikre a döntéseink vonatkoznak.
De persze hosszú távon szívás lesz, mert ha az egész rendszer bedől, akkor az mindenkinek rossz lesz. A pénz egy ideig fogja segíteni azokat, akik valamennyire a felkészülésre is fordítanak belőle. Ehhez meg az kell, hogy ne higgyék el ezt a közös álmot itt köröttünk, amik a reklámokból körénk rajzolódik. Ez meg kognitív disszonanciát okoz, ami fájdalmas, ezért kerüljük. Meg hát a lihegő remény, hogy mi majd megússzuk, az.
:-D
64
“A jelenlegi gazdasági berendezkedést főként azok védik, akik győztesei, vagy hisznek benne, hogy győzteseik lehetnek, vagy rettegnek, hogy holnapra már nem lesznek nyertesei.“
Igén, és minden eszközük megvan arra, hogy védjék a pozícióik. Őket védik a kormányok, a biztonsági erőszakszervezetek, hadsereg, tehát az állami berendezkedés is valahogy úgy van kialakítva, hogy az átlag polgár számára érinthetetlenek legyenek. Nem választottak elitek, mint egy kormány például. Simán feudális, kiváltsági rendszerre emlékeztető a dolog.
#65 én még inkább kitágítanám, a gazdag országok vs. szegény országok és természet-re.
A te telefonodban konfliktusfémek vannak, amik miatt Afrikai országokban sok vér és erőszak van. Nem tudsz erről, de szépen csillog a képernyője és ez elég. - Lehet, hogy pont neked nem, de a többségnek, tehát nem csak a felső 10000.
66
Igen, de az átlag fogyasztó ebben csupán egy áldozat, mert olyan szépen tudják a fogyasztást serkenteni körmönfont módszerekkel, hogy tényleg egy átlagember nem tehet semmit. Divatok, trendek, új technológia normál bevezetésével. Ha nem veszel okostelefont akkor az élet legtöbb területéből már kimaradsz. Például szakmailag is hátrányosan érintene a dolog. Tehát tartanod kell a lépést az új vívmányokkal másképp kiszorulsz, rosszabb esetben az utcára kerülsz. És számodra nem nagy haszon megvenni egy telefont, csak szavatolja a túlélésed. De az elitnek telefonokat forgalmazni annyit jelent, hogy konzerválódik az ő hatalmi és vagyoni pozíciója.
65: változtasd meg az egész világot, hajrá!
Egy percig se zavarjon, hogy mindenütt így működik!
67# a fogyasztó hagyja magát megvezetni, de persze valóban a gazdaság téves irányban tartásán sokféle szakember dolgozik. Vegyük például azokat az alkalmazott pszichológusokat, és marketing szakértőket, akik a reklámokat úgy építik fel, hogy te azt feltétel nélkül követendő normának értelmezd, hogy azt érezd, hogy őrült lennél, ha azt megkérdőjeleznéd. Ez pl. egy szép szakma. S igen, munka, és szaktudás.
#68 zavar, hogy mindenütt így működik, de ahogy a vicc mondja, együnk szart, százmilliárd légy nem tévedhet. Először fel kell ismerni a problémát ahhoz, hogy az ember el tudjon gondolkodni a megjavításán.
Egyébként szerintem az emberiség éretlen e probléma megoldására, ezért régi módokon fog "megoldódni": betegségek és háborúk útján. Mi meg majd hitetlenkedünk és értetlenkedünk, ráfogjuk a csúnya Putyinra, csúnya arabokra, stb.
Ez ellen lehetne világ méretű összefogással és változtatással segíteni, ami kb. lehetetlen. Én már éltem majdnem ötven évet, nem irigylem a mai fiatalokat.
"Tagadás
Az észlelés ezen nehézségei miatt a környezeti válság általában feltételezések és vita tárgyává válik, ez pedig könnyűvé teszi az átváltást a tagadásra. Ekkor menedéket találhatunk az elutasításban, elvetve az elképzeléseket, hogy a dolgok annyira rosszul állnának, mint ahogy a környezeti mozgalom jelentései és retorikája sugallják. Úgy tekinthetünk a radikálisabb környezetvédőkre mint egy újabb „érdekkörre”, akiknek végzetes próféciáit kigúnyolhatjuk, és a motivációjukat megkérdőjelezhetjük. A tagadást tovább erősítheti a tényezők nagy száma, amelyek összejátszanak a globális krízisben. A helyzet egy csomó területen romlik egyszerre: vízhiányok, mérgező hulladékok, mocsarak eltűnése, erdőtlenítés, üvegházhatás, és így tovább. Bár mindegyik kérdés önmagában is lényeges, de az összjátékuk az, ami leginkább fenyegeti a bioszféránkat, mivel felerősíthetik egymás hatásait. De pontosan ezek a rendszer-szintű kölcsönhatások azok, amelyeket nehéz megfigyelni, főleg egy olyan kultúrából nézve, aminek tagjai nincsenek felkészítve kapcsolatok meglátására."
„Még azok a közgazdászok is, akik elvileg törődnek a fenntarthatósággal, ritkán vannak tisztában azzal, hogy pénzrendszerünk szisztematikusan ösztönöz olyan fenntarthatatlan viselkedési mintákat, amelyek végül az emberiség túlélését is veszélybe sodorhatják ezen a bolygón. […] A pénzügyi rendszer átalakítása nélkül küzdeni a fenntarthatóságért egy kudarcra ítélt, naiv elképzelés.”
Bernard Lietaer [et al.]: Pénz és fenntarthatóság
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!