Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kína lakossága rosszabbul...

Kína lakossága rosszabbul járna egy nyugati típusú liberális demokráciával, mint a mostani egypártrendszerrel?

Figyelt kérdés
Avagy mennyire lenne működőképes a demokratikus berendezkedés egy olyan nép esetében, amely despotikus uralkodók hatalma alatt jött létre és fejlődött évezredeken keresztül?

2022. febr. 11. 14:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%

"despotikus uralkodók hatalma alatt jött létre és fejlődött"

Most azon gondolkodom, hogy az európai népek ilyen szempontból mennyivel voltak jobb helyzetben az elmúlt pár ezer évben...


Amúgy példaként lehetne mondjuk Hongkongot is elemezgetni.

2022. febr. 11. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
44%

A nyugati intézményrendszert és társadalmi rendet ráhúzni Kínára, és a saját civilizációnk sztenderdjei alapján bírálni a Kínai politikai berendezkedést ugyan olyan kolonialista (és ebből adódóan rasszista) hozzáállás, mint az, amikor angol és francia csapatok rombolták Pekinget.

A mi jelenlegi demokráciánk a görög és római alapokon áll, és legyünk őszinték, megvannak a magai hibái is a nagyszerűsége mellett.

Nekik is megvannak a saját alapjaik, önálló, fejlett, egyenrangú civilizáció, majd kitalálják mit akarnak, egyelőre úgy tűnik, hogy a Han etnikum köszöni, jól van.

2022. febr. 11. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Lehetséges, hogy tévedek, de nekem van egy olyan gyanúm, hogy rendszeres lenne a polgárháború többpártrendszer esetén, erre nekik tényleg nincsenek hagyományaik.

Nálunk is nagy az ellenségeskedés, de ilyen méretű nem hiszem, hogy lehetne.

2022. febr. 11. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
88%

Az első válaszoló mondta meg a frankót.

A mai értelemben vett demokrácia az európai államok kapásból felében épp csak 30 éves múlt, a szerencsésebb helyzetű országokban is csak pár évtizeddel öregebb.

Továbbá Makaó és Hongkong remekül megvolt demokráciaként, ahogy Dél-Koreában és Japánban sem verik földhöz magukat az emberek, pedig hasonló despoták alatt éltek ők is és hasonló a kultúrájuk.


"A nyugati intézményrendszert és társadalmi rendet ráhúzni Kínára, és a saját civilizációnk sztenderdjei alapján bírálni a Kínai politikai berendezkedést ugyan olyan kolonialista (és ebből adódóan rasszista) hozzáállás, mint az, amikor angol és francia csapatok rombolták Pekinget."


Jelenleg a kontinentális Kína egy kommunista mázzal leöntött, agresszív kül- és belpolitikát folytató, emberiség elleni bűnöket folytatólagosan elkövető, vadkapitalista diktatúra, ami nem csak a saját kisebbségeit nyomja el (akarom mondani írtja ki), de még a többségi társadalmat is kizsigereli, a szűk középosztályon kívül. Egy erőszakkal fenntartott egyeduralom az egész. Nem az a rasszista, aki ebben nem lát semmi jót, hanem az, aki azt hiszi, hogy a kínai ember kultúrálisan belénevelt módon szereti ha elnyomják :)

2022. febr. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Azért emlékezhetnél Líbiára, Szíriára, Irakra, vagy ami most történt Afganisztánban, a demokrácia exportja nem könnyű, maguknak az érintetteknek kell akarni, hogy megvalósulhasson.
2022. febr. 11. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 bbenjoe ***** válasza:
46%

Nem hiszek abban, hogy egy birodalom képes demokratikusan működni. Kína pedig egy birodalom, csak most nem úgy hívják. Minden esetre ez Amerikára is vonatkozik. Innen nézve a szomszéd fűje mindig zöldebb, de egy rakat olyan dolog van az USA-ban, amit ha itt bevezetnének, köpni-nyelni nem tudna a nép.

Például ott faji alapú kvóta limit van az egyetemi felvételiken.

Tudjátok, numerus clausus, csak az nálunk száz éve volt...

2022. febr. 12. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
59%

Az általad említett példák számomra nem azt bizonyítják, hogy a lakosság nem érett meg, vagy szimplán hü..lye a demokráciához.

Szerintem nagyon könnyen belátható, hogy ha egy diktátornak elég ideje van arra, hogy szó szerint kiírtsa az ellenzékét, akkor a hatalmának összeomlása után akkora politikai vákuum marad, ami egyenes út a polgárháborúhoz. Se Szíria, se Irak, se Líbia nem volt egy leányálom a helyi lakosok számára.

Plusz egy másik tényező: Irak egy vallásilag és etnikailag amúgy is megosztott "csinált" ország, amit tollvonásokkal hoztak létre. Az lenne a legjobb az ott élőknek, ha szépen szétbontanák az országot legalább 3 részre.

2022. febr. 12. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
22%

"Jelenleg a kontinentális Kína egy kommunista mázzal leöntött, agresszív kül- és belpolitikát folytató, emberiség elleni bűnöket folytatólagosan elkövető, vadkapitalista diktatúra, ami nem csak a saját kisebbségeit nyomja el (akarom mondani írtja ki), de még a többségi társadalmat is kizsigereli, a szűk középosztályon kívül. Egy erőszakkal fenntartott egyeduralom az egész. Nem az a rasszista, aki ebben nem lát semmi jót, hanem az, aki azt hiszi, hogy a kínai ember kultúrálisan belénevelt módon szereti ha elnyomják :)"



"agresszív kül- és belpolitikát folytató"

Állomásoznak kínai csapatok Ausztráliában, Belgiumban, Boszniában, Bulgáriában, Koszovóban, Kamerunban, Kenyában, Kuvaitban, Irakban, Észtországban, Németországban, Nigerben, Lengyelországban, Izraelben, Olaszországban, Spanyolországban, Szingapurban, Törökországban, Szíriában, Honduraszban, Dél Koreában? (ez a teljesség igénye nélkül azon országok listája, ahol amerikai katonák vannak)


Kínának ezzel szemben Djiboutiban, Myanmarban, Pakistan és Tajikistanban van katonai jelenélte.


Persze, de Kína agresszívebb, nyilván. Miért is? Mert az írta az újság?



"vadkapitalista"

Ezek a szitokszavak aranyosak, de kommunista, akkor kommunista, ha épp hagyják az embereket boldogulni, akkor azonnal vadkapitalista lesz.

Érdekes a kínai gazdaságszerkezet és gazdaságfilozófia, azt nem vitatom egy pillanatig sem, de abban az értelemben, amit a magyar kilencéves évekbeli vadkapitalizmusra értünk, úgy nem "vadkapitalista",.



"de még a többségi társadalmat is kizsigereli, a szűk középosztályon kívül."

Persze, egy hollandhoz képest ki vannak zsigerelve, ahol képest meg, hogy 25 éve hogyan éltek, nem. 49-ben kb feudális, középkori viszonyok uralkodtak az országban, 70 év előtt pótoltak be 300-at.



"saját kisebbségeit nyomja el (akarom mondani írtja ki)"

Van 50 darab kisebbség Kínában, akik végtelen támogatást kapnak, és köszönök, jól vannak.

Véletlenül ott is pont a muzulmánokkal van a baj, nem is értem miért.

2022. febr. 12. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
32%

"Állomásoznak kínai csapatok Ausztráliában, Belgiumban, Boszniában, Bulgáriában, Koszovóban, Kamerunban, Kenyában, Kuvaitban, Irakban, Észtországban, Németországban, Nigerben, Lengyelországban, Izraelben, Olaszországban, Spanyolországban, Szingapurban, Törökországban, Szíriában, Honduraszban, Dél Koreában? (ez a teljesség igénye nélkül azon országok listája, ahol amerikai katonák vannak)"


Őőőő, azt ugye tudod, hogy a felsorolt helyekben mindenhol békefenntartóként vagy szövetségesként vannak jelen? Vagy szerinted az x százezer fős török hadseregre valós veszélyt jelent az, ha ott állomásozik pár száz amerikai katona?


"Persze, de Kína agresszívebb, nyilván. Miért is? Mert az írta az újság?"


Mert mondjuk most gyarmatosítja Afrikát? Vagy mert adósságcsapdába kerget rengeteg országot? Vagy mert folyamtosan technológiát lop?

Vagy teszem azt, mert a saját kisebbségeit írtja ki?


"Van 50 darab kisebbség Kínában, akik végtelen támogatást kapnak, és köszönök, jól vannak.


Véletlenül ott is pont a muzulmánokkal van a baj, nem is értem miért."


Na, csak nem rasszisták vagyunk? :) Persze, az totál rendben van és 21. századi, ha embereket ölsz, mert más a vallásuk :D

2022. febr. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
70%
Ott billeg egy kicsit a felvetés, hogy demokratikusnak tartja a nyugati berendezkedéseket, pedig hát erről szó sincs. A lényegi eltérés a két berendezkedés között, hogy nyugaton a gazdasági erők uralják a politikát, keleten meg a politikai erők a gazdaságot. Egyik sem a népakaraton alapul, mindkettő egy relatíve szűk elit hatalmát biztosítja, a lényegi változtatás lehetősége nélkül.
2022. febr. 12. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!