Miért volt az Egyesült Királyságnak kisebb GDP-je mint a Német Császárságnak 1913-ban?
# 21
EZT ÁLLÍTOD: "Azért az átlag brit életszínvonala nagyon alacsony volt, hiszen úgy laktak a németekhez képest mint a patkányok.
A nagyobb angol városokban arányaiban kevesebb embernek volt villanyvilágítása mint a német városokban, valamint az átlag angol munkás gyerekének nem volt gyerekszobája, a melós és felesége egy szobában aludt apró házaiban a gyerekekkel. Ez németeknél már a a 20.sz. elején ízléstelenségnek számított a munkások körében is."
Nos, például az 1914 előtti brit és német bérszínvonal könnyen összehasonlítható, 1 brit font sterling 20,43 német márkát ért 1913-ban.
A brit ipari órabérek valahogy a német ipari órabérek 150-160 %-ára rúgtak, ebbe belejátszott az igen erős brit szakszervezeti mozgalom is.
Mellesleg csak Londonban több tízezer német munkavállaló dolgozott 1914-ben, ellenben Németországban, az ottani jóval alacsonyabb bérszínvonal miatt nem nagyon voltak brit munkavállalók.
1914 előtt a brit média egyik kedvenc rémhírének számított, hogy a Nagy-Britanniában munkát vállaló több tízezer német valójában egy földalatti titkos német diverzáns hadsereg tagja, amelyet rejtett fegyverraktárakból szerelnének fel és vetnének be abban az esetben, ha háború törne ki az Egyesült Királyság és Németország között.
"Nos, például az 1914 előtti brit és német bérszínvonal könnyen összehasonlítható, 1 brit font sterling 20,43 német márkát ért 1913-ban."
Az árszínvonalat elfelejtetted a bérszínvonal mellé helyezni. Öreg hiba.
Nem tértél ki arra, hogy a briteknél sanyarú állapotban volt a housing , azaz 1 szobára több ember jutott mint a németeknél.
"egy földalatti titkos német diverzáns hadsereg tagja, amelyet rejtett fegyverraktárakból szerelnének fel és vetnének be abban az esetben, ha háború törne ki az Egyesült Királyság és Németország között."
Mert ez logikusan is hangzott, legalábbis én így csináltam volna a németek helyében.
De nagy zseni vagy... Az indiai Rupia 4 Ft. Akkor az indiaiak életszínvonala 4X magasabb mint a magyaroké? :)))))))
# 33
Arra céloztam, hogy mivel gyakorlatilag fix árfolyam létezett a két aranyalapú valuta, a font sterling és a német márka között, ezért a bérek igen könnyen összehasonlíthatóak.
Nem lett volna több tízezer német munkavállaló Londonban, ha nem lettek volna ott sokkal jobbak a bérek.
Nem jelent semmit sem amit írtál.
A németek közül sokan költöztek Budapestre is. Az evangélikusok többsége BP-n nem szlovák volt, hanem német. Nem katolikus délnémet osztrák vagy svájci, hanem északi protestáns területekről jöttek. Nem 10 000 hanem annak sokszorosa, még a nagyarányú névmagyarosítás ellenére is jócskán látni neveiket a mai Budapesten.
# 35
Magyarországra igazán nagyarányú német betelepülés a 19. században már nem történt.
Az Egyesült Királyságba nagyszámú német az 1890-es évek és 1914 között érkezett, inkább vendégmunkásnak, a magasabb bérek miatt, kevésbé bevándorlónak.
A magyarországi evangélikus németség döntően felvidéki és erdélyi szász volt, akiknek az ősei még az Árpád-ház idején, a középkorban települtek le Magyarországon.
Budapesten igen., Te nem ismered BP történetét, mert vidéki vagy. Budapesten a német származásúak között nem nagyon éltek svábok sem.
Annyit tudsz a hazai németségről hogy Mária Terézia. Ámen. Mintha valami ált.sulis törikönyvet ismételgetnél...
# 37
ÉRDEKES A VÉLEMÉNYED: "Budapesten igen., Te nem ismered BP történetét, mert vidéki vagy. Budapesten a német származásúak között nem nagyon éltek svábok sem."
Miután a 19. század első felének népszámlálásai alapján a mai Budapestet alkotó Buda, Pest és Óbuda etnikailag német többségű, vallásilag szintén masszív katolikus többségű. Tehát igen csak sok katolikus németnek kellett ott élnie. 1822-ben például Pest lakosságának 85 %-a volt felekezetileg katolikus, 2,7 % evangélikus, etnikailag viszont 56 %-a német, azaz a pesti németek 1822-ben elsöprő többségükben katolikusok. Forrás: Adressbuch der königlichen freyen Stadt Pesth
LEÍROD EZT: "Annyit tudsz a hazai németségről hogy Mária Terézia. Ámen. Mintha valami ált.sulis törikönyvet ismételgetnél..."
MIUTÁN EZT ÍRTAM: A magyarországi evangélikus németség döntően felvidéki és erdélyi szász volt, akiknek az ősei még az Árpád-ház idején, a középkorban települtek le Magyarországon.
Magyarországon etnikai alapú és etnikai identitás alapú népszámlálás nem létezett a Monarchiában, sem más nyugati országban az I.VH előtt, legtöbben még a II.VH utáni időkben vezették ezt be. Csak sima nyelvi cenzus volt, az meg sokszor nem azonos az identitással.
PL: az Erdély Romániához csatolásáért harcoló erdélyi román nacionalisták közül mindannyian anyanyelvi szinten tudtak magyarul, sokan közülük Budapesten végeztek el egyetemet magyar nyelven (!)
Ez szintúgy igaz Szlovák vezető nemzetiségi értelmiségire is, aki harcolt . Ez egy brilliáns példa arra, hogy a nyelv önmagában nem tesz senkit sem automatikusan magyarrá.
Nem tudjuk a németek, német származásúak és identitásúak valós számát tehát monarchia alatti Budapesten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!