Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy bontható kisebb részekre...

Hogy bontható kisebb részekre a tulajdonság, hogy a filc piros?

Figyelt kérdés
Léteznek elemi tulajdonságok, vagy minden bontható tovább?

2018. dec. 27. 20:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok bölcsész, de azért válaszolok, mert gondolkodtam rajta egy kicsit. Legalább kioktathatsz, hogy maradjak a kémiánál :D

Na, én erre jutottam: tulajdonságok alapvetően nem léteznek, csak mi aggatjuk őket rá dolgokra. Csak atomok és molekulák vannak, amik bizonyos módon reagálnak a rájuk eső fénnyel bizonyos körülmények között. És erre mi aggatjuk rá hogy piros, mert az nekünk hasznos. És ennek a ráaggatásnak az alapja a hasonlóság más piros dolgokhoz. Önmagában az nem hasznos hogy a filc piros, csak attól hasznos, hogy ismerünk más piros dolgokat, és a filc adott tulajdonsága azokhoz hasonló. Szóval ahhoz, hogy egy tulajdonságot adjunk egy dolognak, először is meg kell határozni, hogy

1) milyen tekintetben hasonló (pl. szín, szag, halmazállapot, hőmérséklet),

2) milyen viszonyban van velük (pl. ugyanolyan, kisebb, nagyobb, ellentétes)

3) mikhez hasonló (azoknak a dolgoknak valamilyen listája, amikhez hasonlítunk)

Szóval szerintem az a tulajdonság hogy a filc piros, úgy bontható le, hogy a filc 1) a színe tekintetében 2) azonos 3) a piros dolgok listáján található dolgokkal.

De mint mondtam, a tulajdonságok szerintem mind emberi találmányok, és így bármilyen tulajdonságokat jellemző rendszer a természetéből fakadóan önkényes. Vagyis egyik rendszer se jobb a másiknál, legfeljebb hasznosabb vagy kevésbé hasznos.

2018. dec. 27. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
66%

Érdekes kérdés ez, mert maguk a fogalmi kategóriáink sem mások, mint tulajdonsághalmazok. A filc attól filc, mert bizonyos tulajdonságok jellemzik, van egy tól-ig mérete, egy jellemző alapja, jellemzi, hogy bizonyos folyadék van benne, ami nyomot hagy a papíron, stb… Kvázi mondhatjuk azt, hogy csak tulajdonságok vannak.


Ha felfelé megyünk, akkor a piros filc az egyben filc, ami egyben íróeszköz, ami egyben irodai eszköz, ami egyben használati tárgy, ami tárgy, ami anyag stb… Minél feljebb megyünk, annál tágasabb az a tulajdonságintervallum, ami leírja a fogalmi kategóriát.


Furcsa módon minél inkább lefelé megyünk, hasonló a helyzet. A piros egy szín. A filctoll által hagyott nyom nem csak egy bizonyos hullámhosszú fényt ver vissza, illetve nyel el, hanem mindenféle hullámhosszú fényt más és más mértékben nyel el, illetve ver vissza. A piros az emberi szem számára is legalább három paraméterrel leírható tulajdonság, a három alapszín együttese.


Tulajdonképpen a fizika nem csinál mást, mint definiál tulajdonságokat, és ezen tulajdonságok között keres kapcsolatokat. Pl. egy tárgynak van tömege, van térfogata, van sűrűsége, meg még számtalan tulajdonsága. Viszont a tulajdonságok között összefüggések vannak, a sűrűség a tömeg és a térfogat hányadosa, így a sűrűség bár tulajdonság, nem független tulajdonság, nem lehet változatlan tömeg és térfogat mellett változtatni a sűrűséget.


A mai kvantumfizika számon tart egy csomó részecskét. Ezeknek vannak olyan tulajdonságai, amik változóak lehetnek, pl. egy elektronnak lehet ilyen irányú, meg olyan irányú spinje. De maga az elektron arról ismerkszik meg, hogy negatív töltésű elemi részecske. Ha minden más tulajdonsága azonos, de a töltése pozitív, azt nem elektronnak, hanem pozitronnak hívjuk. De maga a kategorizálás önkényes, a történelem szülte így. Lehet, ha van egy speciális bolygó, ahol bizonyos kvantumfizikai tulajdonságokat előbb fedeznek fel, mint az elektromos jelenségeket, akkor lehet, náluk lenne felektron, meg lelektron, ami két különböző részecske, viszont mindegyiknek lehet pozitív és negatív töltése is. Ergo a részecskefizikában tulajdonképpen megint csak nincsenek mások, mint puszta tulajdonságok. Van egy részecske, ami nem más, mint a pozícióját leíró hullámfüggvény, van neki töltése, van spinje stb… Meg nyilván van ezeknek a rendszere, részecskék között távolságok vannak, azok változásai (sebesség), kölcsönhatások ezen részecskék között.


Visszatérve a piros színre, ugye az különböző hullámhosszú fények visszaverődésének függvényével írható le, ami eléggé összetett tulajdonság. Viszont ezt meghatározza az filcben lévő folyadék anyagi összetétele, ami az adott anyag tulajdonsága. Az meg meghatározzák az elemi részecskék tulajdonságai. Ergo a piros szín komplex jellege a részecskék tulajdonságaira úgy általában visszavezethetők, azok meg bizonyos konstansokra. Hogy milyen a világunk? Hány konstans határozza meg? Sok. Régen sokat tartottak számon, de ahogy halad előre a tudomány, úgy próbáljuk redukálni a konstansok számát, ma van kb. egy tucat konstans, ami meghatározza a fizikai törvényeket, további konstansokat. Reméljük, hogy sikerül eljutni addig, hogy az egész fizika visszavezethető egyetlen konstansra. Sőt még az is lehet, hogy nullára lehet redukálni a konstansok számát, ami azt jelentené, hogy a világ nem is lehetne más, mint amilyen. De nyilván ha el is jutunk a fizikában eddig, az nem a mi életünkben fog megtörténni.

2018. dec. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tak ***** válasza:

Filctoll,vagy a kézműves festett filc?

A filctoll rostiron,a papírt színező folyadékot szálkás-csöves szerkezete vezeti a hegyezett-gömbölyített részéhez,ez egy darab,így a tárgyra írva a folyadék folytonosan kerülhet oda.

A kézműves festett filc meg nemezből van,ami vizes közegben gyártott anyag többnyire gyapjúból.

2018. dec. 28. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!