Miért mondják nyugat-európai történészek a 20.századi
Amerikára hogy alapvetően falusias társadalom volt, azaz
NY-európai szemmel irdatlan nagy arányban laktak apró
kistelepüléseken emberek az USA-ban a 20.sz első
felében. Mi volt sikerük titka?
Azért mert városiassá vált. A piac nagysága befolyásoló, a kutatások, a cégek felépítése a pénzügyi gondolkodás, a hatékonyság, a pénzügyi politika. Az USA a 20. században a világ motorja lett, ami egy tudatos politika eredménye volt. Ekkor építették fel a világban az érdekeltségeiket, a két világháború és az azt követő időszak az USA-nak nagyon jó lehetőség volt, amit ki is használt.
2021. dec. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
2/13 A kérdező kommentje:
De még a 20.század közepén is vidékies volt az USA, ennek ellenére ipara hatalmassá vált már a 20.század elején.
Az első egységesnek mondható piac volt az övék és ők alkalmazták először a tröszt előnyeit, azaz a multivállalatok tőlük indultak el. Hatalmas, gyakorlatilag végtelen erőforrásokkal rendelkeznek jelenleg is. Amit nem is kell használniuk. Elképesztő hatékony pénztermelő gépezet az egész ország és ez így volt 100 éve is.
2021. dec. 24. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
4/13 A kérdező kommentje:
Node a konszernek nagyjából egyidejűleg születtek Németországban és az USA-ban. (tehát ebben az USA nem előzte meg a németeket) A Briteknél pedig nem létezett nagy ipari konszern, ezért a 20.sz.ban a közepes méretű cégeik nem tudtak finanszírozni annyira kutatás fejlesztést mint a németek vagy az amerikaiak.
Németország mérete és a gyarmatbirodalom hiánya erősen korlátozta a terjeszkedés lehetőségét. Volt 1-2 nagy cégük, de arányaiban jóval kevesebb, mint az USA-ban.
De ha mindenbe bele akarunk kötni, akkor elmesélem, hogy a 80as években a földrajz könyvekben minden adat azt támasztotta alá, hogy a Szovjetunió volt a világ vezető hatalma. Nem volt kérdés és nem volt igaz.
A 20. század elején a britek voltak a világ legjelentősebb gazdasága. A világbirodalom erőforrásai nagyobbak voltak, mint az USA-é, de a rengeteg fejletlen terület, a folyamatos háborúzás és lázongás lassan negatívba tolták a briteket a gyarmatbirodalmaikkal. A 40-es évekre vált tarthatatlanná a helyzet. A II. VH után pedig felbomlott az egész. A gyarmatok kezdetben segítették a kereskedelem és a multi ipar kialakítását, mert lehetett gyakorolni hogyan lehet logisztikázni egy világméretű céggel.
2021. dec. 24. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 A kérdező kommentje:
De a brit gyáripar kisebb volt mint a német a 20.s. elején, és sehol nem volt egyetlen nagy ipari konszernje sem. Kizárólag kis és középvállalkozások űzték az ipart a Briteknél.
Most megnéztem: az USA bőven nagyobb gazdaság volt a 20. század elején is, mint a brit. A uk és Németország kb ugyanakkora volt.
2021. dec. 24. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
8/13 A kérdező kommentje:
Iparról ipari termelésről beszélünk, nem a gazdaság méretéről. Sok olyan gazdag ország van ahol az ipar nem volt sosem óriási.
Az UK gépipara fele sem volt a németnek, villamos és elektronikai ipara is negyede volt a németnek.
Légy szíves olvasd el a kérdésed. De már látom, hogy te vagy az a troll, aki feltesz egy kérdést, ha kicsit keményebben odaszólnak, akkor priviben gyalázod a válaszolót.
2021. dec. 24. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
10/13 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy sokaknál csak kemény odaszólogatások vannak, érveket referenciákat nem használnak vitapartnereim.
Kapcsolódó kérdések: