Szerintetek be kellene tiltani / korlátozni kellene az internetet mintegy megelőzve az ember további morális, erkölcsi, intellektuális és viselkedésbeli lecsúszását?
Bebizonyosodott, hogy az emberek többsége ha saját tetszése szerint használja az internetet akkor nem hasznos célokra fogna használni, hanem bomlasztó, visszafejlesztő tartalmakat fog fogyasztani.
Vissza kellene szerintetek terelni az embereket a könyvekhez, színházba ahhoz hogy megelőzzük a további tiktokféle romlást?
Ha eléggé mélyre kerül a lakosság nagy része morálisan és intellektuálisan akkor csak két verzió valósulhat meg:
1. Egy szűk réteg a bolondját fogja járatni vele, kiszipolyozza őt
2. A civilizáció teljesen összeomlik
Ha igaz, hogy az internettől butul és erkölcstelenedik az ember, akkor ez egy több ezer éve tartó folyamat. Hiszen az internet is csak egy új médium, és kommunikációs eszköz, mint az agyagtábla, a papirusz tekercs, a könyv, a nyomtatott könyv, a telefon, a mobiltelefon stb... Ezt is ugyan úgy lehet ostoba, káros, vagy hasznos és szép, dolgokra használni egyaránt.
És természetesen pont ez volt a hiszti minden új kommunikációs eszköz térhódítása esetén is. Az agyagtáblától a könyvnyomtatásig. vagy a füstjelektől a mobiltelefonig. Ebben a folyamatban az internet egyáltalán nem számít annyira jelentős újításnak, sőt...
Az emberiség intellektuális és morális fejlődéshez csak megfelelő oktatásra van szükség. Aminek a hatékonyságát még növelheti is az internet és az ehhez hasonló kommunikációs eszközök használata.
"Az agyagtáblától a könyvnyomtatásig. vagy a füstjelektől a mobiltelefonig. Ebben a folyamatban az internet egyáltalán nem számít annyira jelentős újításnak, sőt.."
Régen tudjuk, hogy a pletyka gyorsabb, mint a fény. :)
De azért a mai helyzet mégis más.
Az információnak ma sokkal gyorsabb és szélesebb körű a terjedése, a rossznak is.
És jócskán meg tudja előzni a cáfolatát, így azt már sokan nem hiszik el.
És tényleg az a fő baj, hogy az emberek szubjektíven szelektálják, mit hisznek el, mit nem.
,,Az információnak ma sokkal gyorsabb és szélesebb körű a terjedése, a rossznak is."
Nem akarom alábecsülni az internet globális hatásait. Abban mindenképpen újdonságot hozott, hogy gyakorlatilag bárki válhat általa "újságíróvá". És ez nyilván több veszélyt hordoz magában, mint előnyt. Hiszen megszűnik az a fajta szűrő, ami anno valamilyen szakmai végzettséghez kötötte, hogy ki írhat cikkeket. Persze a net elött is voltak olyan kontár újságírók, akik kifejezetten káros és buta cikkeket írtak, pl. bulvár vagy ezoterikus újságokba. De nyilván az ilynek aránya a net miatt megnőhetett. Régen az agyagtáblákra vagy a könyvekre legalább nem tudott akárki írni, hiszen nem mindenki tudott.
De abban pl. hogy az internet szélesebb közönségekhez eljut és gyorsabban terjed az információ általa, mint elődéinél, nem számít furcsának. A legbrutálisabb ilyen ugrás talán az agyagtáblák elterjedése volt, mert előtte kb. semmi nem volt, ami alkalmas lett volna erre. Nehéz megállapítani, hogy az internethez mérten mekkora hatása volt pl. anno a könyvnyomtatásnak, vagy a papír megjelenésének. De az biztos, hogy mindegyiknél jelentős volt a változás. És gyorsabban tudott terjedni a hülyeség, hiszen egyszerűbbé vált a dolog.
Az internet jelenlegi funkcióinak nagy részére már volt alternatíva közvetlenül előtte is, csak kevésbé tudtak terjedni. Ezért gondolom, hogy közel sem volt annyira jelentős újítás, mint pl. a telefon, vagy az első hírlapok megjelenése az ókorban, amik teljesen új dimenzióját nyitották meg az információáramlásnak.
Nagyon fontos, hogy a felgyorsuló információ terjedésével egy időben az oktatás minősége is fejlődni tudjon, vagy legalábbis ne lankadjon túlzottan. Ez egy globális probléma, ami végig kísérte a történelmünket és nem csak ma, hanem a jövőben is oda kell majd rá figyelni.
"Persze a net elött is voltak olyan kontár újságírók, akik kifejezetten káros és buta cikkeket írtak, pl. bulvár vagy ezoterikus újságokba."
Ezaz!
Szeparált médiába.
Ma mi a szeparáció? Az oldal internet-címe a felső sorban a böngészőn.
Vagy mindent linkelve kapod egy közösségi oldalon és válogatatlanul, forrásellenőrzés nélkül abszolválod.
Plusz ha pár ilyet nézel, az algoritmusok elkezdenek csupa pont olyat tálalni a képedbe, az azzal ellentmondókat meg szó szerint elrejteni előled.
Régen saját döntési alapon megvetted a moslék sajtót vagy nem.
Most erős odafigyelés kell, hogy ne tolják kéretlenül is azt eléd.
És az emberek többsége nem figyeli, nm szelektál.
És van egy olyan régi beidegződés, hogy amit az ember képernyőn kap maga elé, azt ELHISZI, fenntartások nélkül. Ha több ismerősöd osztja meg, akkor főleg, mert ugyebár együnk xart, százmilliárd légy nem tévedhet.
De közben megmaradt a posztszoci beidegződés is, hogy ami álami forrásból jön, az hazugság.
Nem mondom, hogy a rendszerváltás utáni politika ehhez képest sokat javult, legfeljebb annyit, hogy most már egymásnak ellentmondó hazugságokat is láthatsz.
:D
A lényeg, hogy az emberek nincsenek oktatva a forrásfilterezés módjára, hitelesség vizsgálatára.
Az internet kora az, amikor erre égetően szükség lenne, mert az eddigi korokban akár igaz, akár szándékosan hamis infót kaptál, az filterezett volt és igen nagy többségében teljesen ismert származású.
Az internethez hasonló dezinformációs ereje utoljára a fú alatt terjedő röplapoknak volt.
Csak ugye az nem volt világ elé tárva nagyképernyőn.
15! Tökéletesen egyetértek! Talán ezek a legnagyobb veszélyei a netnek, amik tényleg (viszonylag) új kihívások elé állítanak minket.
Sosem volt még ilyen fontos, hogy az olvasó felismerje a marhaságot a médiában. És ebben csak az oktatás tud segíteni. Akár kifejezetten erre a problémára irányuló oktatás is. Pl.: a gyerek tanulja meg a suliban, hogy a forrásmegjelenítések hiánya gyanús, vagy hogy nem feltétlenül igaz az, amit pl.: a kormánymédia ír. Na ezt mondjuk nem biztos, hogy minden kormány előszeretettel be akarná vezetni az oktatásba... :D
18
Ez a baj. Bármire rá lehet húzni, hogy áltudományos zagyvaság. Vannak területek amivel a tudomány nem akar foglalkozni (például összeesküvés-kutatás), és ezért ha egy csoport felvállalja ezt a feladatot akkor rögtön megy a sárdobálás. Akkor meg miért nem bizonyítják tudományosan, hogy a világ 1,000 leggazdagabb emberének összeesküvése teljes képtelenség lenne és akkor be lenne fogva mindenki szája?
Ha nem foglalkozol valamivel, nem sértődhetsz be azért mert valaki más viszont szándékozik foglalkozni a területtel és válaszokat keres!
"az instagram és tiktokféle züllés terjedése szerintetek még teljesen belefér még"
Sehol sem állítottam ilyet.
Összességében a közösségi média trendteremtő hatása is nagy veszély.
Kismillió "influenszer" tart kiselőadásokat arról, mennyire xard le mások véleményét, mások érdekeit, mennyire csak a saját akaratodat és jogaidat vedd figyelembe (és ezzel máris rád ruházza a SAJÁT hozzáállását a te sajátod helyett).
Sehol, semmi aktuális tartalom nem beszél egymás meghallgatásáról, egymás véleményének figyelembe vételéről, az együtt gondolkodásról, a kölcsönös tiszteletről.
Hacsak nem valami ezokatyvasszal keverve, amitől ez a tartalom is totál hiteltelenné válik.
És ez baj.
Ezt írtam már az elején is: megszűntek a példaképek, az ajánlott gondolkodási, viselkedési irányok.
Megszűnt a NEVELÉS.
Sem iskolában, sem otthon nincs már, generációról generációra egyre jobban kopik az emléke is.
Azt mondjuk nem várhatjuk el a nettől, hogy majd pont az adja vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!