Hogy lehet, hogy Magyarországon az emberek 999 ezrelékének semmi tudása nincsen a populációgenetikáról, se a magyarok genetikájáról? A félműveltek még az elmaradott Y DNS kutatásokról papolnak...
Hogy lehet, hogy Magyarországon az emberek 999 ezrelékének semmi tudása nincsen a populációgenetikáról, se a magyarok genetikájáról? A félműveltek még az elmaradott Y DNS kutatásokról papolnak...
Modern autoszomális kutatásokról alig hallot pár emberke pedig már azok is régóta itt vannak. Az elmaradott Y DNS kutatással szemben az Autoszomális DNS kutatás képes pontosan népek etnikai csoportok között genetika távolságot mérni, azaz kiderül kik a rokonnépek, és mennyire rokonok. Meg tudja állapítani 1% alatti pontossággal hogyan keveredett és mivel az illető személy, illetve magdja egyes etnikai csoportok genetikai mintázatát is rendkívűl pontosan.
> román szerb vagy csehszlovák állampolgárok leszünk...na bumm és akkor mi van? […]
> Sokan csak akkor értették meg a helyzet súlyát, amikor gyermekük nem járhatott magyar iskolába, […]
De mi ennek az oka? A középkorban, meg az újkor elején egy jobbágy alapvetően élte az életét a falujában. Volt felette magyar király, volt felette Anjou király, volt felette Habsburg király. Volt felette magyar földesúr, volt német származású, volt lengyel származású, mindegyik csak besöpörte az adót. Ma az adódért cserébe kapsz valamiféle szolgáltatást, oktatási rendszert, egészségügyi rendszert, közlekedési infrastruktúrát, szociális juttatásokat stb… Akkor ilyen nem nagyon volt. A jobbágynak nem volt különösebb oka együvé tartozást éreznie az elittel.
Az meg, hogy egy-egy terület fölött éppen ki gyakorolja a hatalmat, annak önmagában nem volt jelentősége. Annak igen, hogy melyik uralkodó mennyi adót szed, illetve milyen törvényeket, milyen tiltásokat vezet be. Így amíg a jobbágy/paraszt élhette az életét a maga szokásai szerint, az anyanyelvén beszélhetett, a maga módján imádkozhatott, a maga módján ünnepelhette a maga ünnepeit, addig számára nem volt tétje annak, hogy milyen elit áll felette. Az elit nem tette érdekeltté abban, hogy ez neki számítson.
Hogy most X ország megszerzett egy területet, amin mondjuk aranybánya volt, vagy megszerzett egy tengerpartot, abból az elitnek volt haszna, a jobbágy/paraszt élete ettől sem jobb, sem másabb nem lett. Miért kellett volna, hogy lelkesedjen a dologért? Maximum negatív következménye volt ennek, mert katonának azért elvitték a fiatalabb férfiakat.
Lehet kicsit túlzó a hasonlat, de én pl. egyéni vállalkozó (is) vagyok. Egyéni vállalkozóként kötelező kamarai tagság van, és ebből adódóan kötelező kamarai tagsági díj. Kvázi be kell fizetni egy összeget, amiért nem kapok olyan szolgáltatást, amire szükségem lehetne. Akkor miért kellene lelkesednem azért, hogy az általam űzött szakma ne az egyik, hanem a másik kamarához kerüljön? Miért kellene, hogy nekem ez számítson? Ebből csak az adott kamarának van haszna, nekem így is, úgy is ugyanakkora a tagsági díj. Ha valami számítana számomra, az maximum az lenne, ha más kamara más tagdíjat számolna fel.
Vagy pl. miért lenne számodra fontos, hogy az adott település, ahol laksz, az melyik megye alá tartozik, ha nem érzed azt, hogy ettől jobbá, vagy rosszabbá válna az életed. A török megszállás nem azért volt rossz, mert a török kezében volt a hatalom, hanem mert esetleg magasabb adó volt, rosszabb közbiztonság, és mindenféle tiltások.
Szóval röviden, az, hogy ki gyakorolja az uralmat – melyik ország, abban ki legyen a király, vagy ki az aktuális földesúr – az a nemesség számára volt fontos. A parasztság joggal érezte azt, hogy az egyikből sem, meg a másikból sem profitál, nem lett érdekeltté téve a „nemes” ügyben.
~ ~ ~
A dolog másik aspektusa az, hogy nem volt megfelelő tájékoztatás, hírközlés sem. Ma már könnyű látni azt, hogy minek milyen másodlagos, vagy még közvetettebb következményei vannak, de a középkorban, újkorban nem lett igazán elmagyarázva a parasztságnak, hogy ha a vérével fizet, akkor mint fizetségért mit is kap cserébe. Persze ment a paraszt háborúzni, mert kötelező volt, de miért vállalta volna önként, ha nem lett felvilágosítva arról, hogy a háború kimenetele milyen módon fogja az ő további életét jobbá vagy rosszabbá tenni.
~ ~ ~
Amúgy ha beszélgetsz egy felvidéki, vagy erdélyi átlagos magyarral, akkor neki nem arra van szüksége, hogy a szülőföldjét csatolják vissza Magyarországhoz. Nem is magyar állampolgárságra van szüksége. Arra van szüksége, hogy a saját szülőföldjén a saját nyelvét beszélhesse, a saját szokásai szerint élje az életét – a profán életét, de a spirituális, vallási életét is –, mindezt félelem, vagy valamiféle hátrányos megkülönböztetés nélkül, békében az esetleg a közelében élő más népcsoport tagjaival. Mint ahogy sok évszázadig ez működött is, amíg politikai vezetők nem kezdték el gerjeszteni az indulatokat, nem provokálták egymást, és nem kezdtek el dafke korlátozásokat, tiltásokat bevezetni.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
> A Maslow-piramis azért piramis, mert a csúcsa felé haladva reprezentált értékeket egyre kisebb csoportok érik csak el, nem mindenki lépi át a kettes szintet, sőt az emberek kb. 70-80%-a (főként proletárok, és többnyire 1. generációs értelmiségiek) biztosan nem. A Maslow-piramis szükséglet és az ebben reflektálódó ÉRTÉKREND/emberi minőség is egyben.
Nagyszerű. De van egy rossz hírem. A Maslow-piramis – más megnevezésben Maslow-szükséglethierarchia vagy Maslow motivációs piramisa – nem erről szól, nem ezt jelenti. Ez valami totális félreértése és/vagy elferdítése annak, amit a Maslow-piramis valójában megfogalmaz. Érdemes lenne utánaolvasnod, hogy mi is az a Maslow-piramis. De röviden összefoglalva az elmélet – ami egyébként bizonyos szempontból eléggé meghaladott – az emberi szükségleteket különböző kategóriákra osztja, és ezek között hierarchiát állít fel. Az elmélet azt mondja, hogy a piramis – ami nem is annyira piramis – alsóbb szintjeihez tartozó célokért több energiabefektetést vagyunk hajlandóak tenni, nagyobb motiváció társul hozzájuk. Egy magasabb kategóriába tartozó szükséglet kielégítésében addig nem vagyunk motiváltak, amíg az alacsonyabb kategóriához tartozó szükségleteket nem elégítjük ki legalább elégséges szinten. Amíg pisilned kell, addig nem fogod elkezdeni megszerelni a zárat. Amíg nincs megszerelve a zár, nem érzed magad biztonságban, addig jellemzően nem fogsz elkezdeni könyvet olvasni.
A Maslow-piramis nem az embereket osztályozza, hanem az emberi szükségletek hierarchiáját írja le egy adott egyénen belül, az meg változó, hogy kinek milyen szintű szükséglete az, amiben erősen hiányt szenved, ez napról napra, óráról órára, percről percre változik. Lehet, hogy valaki az egyik percben mély filozófiai témáról gondolkodik a másikban meg iszik egy vizet, mert a víz szükséglete olyan szintűvé válik, hogy előnyt élvez a szellemi fejlődéshez képest.
Amiről te beszélsz, az nem tudom mi, de nem a Maslow-piramis.
Vakoknak a színeket hamarabb el lehetne magyarázni.... :)
Felcsípte valahol ezt a kifejezést, de azt már nem tudja, hogy mire és hogyan szokás alkalmazni... :D
„A középkorban, meg az újkor elején egy jobbágy alapvetően élte az életét a falujában. Volt felette magyar király, volt felette Anjou király, volt felette Habsburg király. „
Ez nem magyar specifikum, tehát nem csak Magyarországon létezett, hanem Angliában is sok volt az idegen dinasztia , Spanyolországban is, sőt!! Akkor élték virágkorukat.
Mi köze ennek a nemzeti érzéshez akkor?
„Volt felette magyar földesúr, volt német származású, volt lengyel származású, mindegyik csak besöpörte az adót. „
Igen Feudalizmus volt NY-Európában a Francia forradalomig Franciaországban, és a Napoleoni háborúkig... bizony jobbágyok robotoltak és fizették az adót.... a felszabadítás után meg legtöbb nyugati országban (ahol nem volt ám földosztás) a földesúri adók helyett földbérletet fizettek a 19.sz elejétől.
Magyarországon az Ortodox országok előtt történt a jobbágyfelszabadítás.
A sokkal de sokkal elmaradottabb ortodox országokban a nacionalizmus gyorsabban és áthatóbban terjedt mint magyar parasztságnál, ahol a túlnyomó többsége az embereknek még mindig írni olvasni sem tudott az I.VH idején. Miért? Mert az Ortodox egyház részesévé vált és legfőbb támogatójává a nacionalizmusnak.
Nem értem ennek mi köze a nemzeti érzéshez?
„Ma az adódért cserébe kapsz valamiféle szolgáltatást, oktatási rendszert, egészségügyi rendszert, közlekedési infrastruktúrát, szociális juttatásokat stb… Akkor ilyen nem nagyon volt. „
Ezt sem értem, hiszen az ortodox államokban jóvall később léteztek ilyen szociális ellátórendszerek mint Magyarországon, a nemzeti érzés mégis előbb kialakult és szélesebb körben terjedt el.
Államilag szervezett, törvényekkel rendeletekkel szabályozott szociálpolitikája csak a Német Császárságnak volt az I. VH előtt, sem az Egyesült Királyságnak, sem Francia köztársaságnak nem volt. Ezek éjjeliőr államok voltak mint az OMM. Mégis volt erős nacionalizmus....
Itt is elbuktál.
A dolog másik aspektusa az, hogy nem volt megfelelő tájékoztatás, hírközlés sem. Ma már könnyű látni azt, hogy minek milyen másodlagos, vagy még közvetettebb következményei vannak, de a középkorban, újkorban nem lett igazán elmagyarázva a parasztságnak, hogy ha a vérével fizet, akkor mint fizetségért mit is kap cserébe.
Mondtam, nem a középkorról beszélünk hanem a nemzeti ébredés korszakáról, 18.sz másoik felétől egészen az 1920-as Párizsi békeszerződésekig.
„Az elmélet azt mondja, hogy a piramis – ami nem is annyira piramis – alsóbb szintjeihez tartozó célokért több energiabefektetést vagyunk hajlandóak tenni, nagyobb motiváció társul hozzájuk. Egy magasabb kategóriába tartozó szükséglet kielégítésében addig nem vagyunk motiváltak, amíg az alacsonyabb kategóriához tartozó szükségleteket nem elégítjük ki legalább elégséges szinten. Amíg pisilned kell, addig nem fogod elkezdeni megszerelni a zárat. Amíg nincs megszerelve a zár, nem érzed magad biztonságban, addig jellemzően nem fogsz elkezdeni könyvet olvasni. „
Itt totál mellébeszélsz, hiszen ez nem zárja ki az én állításomat.
A proletároknak nincsen szüksége a 2.szint fölötti piramis lépcsőkre. Hülyének is nézi azokat akik olyasmire törekednek. Ezt ők „úri huncutságnak” tartják. Céljuk a primér örömök kielégítése és az ehhez szükséges pénz megszerzése.
Nézzük meg a kulturális fogyasztási kosarukat:
Proletarian culture
Marx argued that each social class had its characteristic culture and politics. The socialist states stemming from the Russian Revolution championed an official version of proletarian culture.
This was quite different from the working-class culture of capitalist countries, which tend to experience "prole drift" (proletarian drift), in which everything inexorably becomes commonplace and commodified by means of mass production, mass selling, mass communication and mass education. Examples include best-seller lists, films, and music made to appeal to the masses, and shopping malls.[21]
Életkoruknál fogva a második kategória low/mass kultúrájában szocializálódtak itt a proli és proli leszármazott vita”partnereim” is.
Pár napja még azt gondoltam, hogy írok egy hosszabb választ, de egy másik kérdésed tanulsága alapján azt hiszem sok értelme nem lenne. De hogy a vitamódszered egyik abszurditására rámutassak, azért összefoglalom, hogy hova jutott a diskurzusunk.
- Ha magyar parasztságban azért nem alakult ki az első világháború előtt a nemzettudatosság, mert az egyházakból hiányzott a nemzeti szellemiség, akkor nyilván a vitát elvesztettem, amiből pedig egyértelműen következik, hogy valóban, az emberek nagyobb részének kellene/illene többet tudnia a populációgenetikáról.
- Ha viszont a magyar parasztság gondolkodásában más okból hiányzott a nemzettudatosság, akkor nem volt igazad, tehát nem kellene/illene az emberek nagyobb hányadának mélyebb ismerettel rendelkezni a populációgenetikáról.
~ ~ ~
Amúgy jó, hogy azt írtad az utolsó válaszodba, amit. Hiszen ez azt jelenti, hogy a nemzeti érzület, vagy a nemzettudatosság – ami nem azonos amúgy a nemzetet meghatározó kultúrával – nem egy genetikailag öröklött dolog, hanem egy külső tényezőn, az egyház működésén múlt. Általánosabban a nemzeti hovatartozást nem öröklött, hanem tanult jellemzők határozzák meg. Így a „magyarok genetikája” továbbra sem igazán értelmezhető, vagy nem meghatározó. Az, hogy „magyar” az alapvetően nem egy génállományt, hanem egy kultúrát jelent.
Kérdező, te vagy az a Győrben élő Jánossy János nevezetű troll, aki állandóan a pusztai népeket támadja?
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ke..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ke..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__egyeb-kerdesek__757..
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__74..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__kulfoldi-politika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nepszoka..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
Ez csak piciny ízelítő volt a munkásságodból, ennek ellenére folyamatosan csinálod a hülyeségeidet, akárhányszor adják tudtodra, hogy baromságokat beszélsz....................
Te jóságos ég....! :-DDD
Komolyabb a helyzet (a kérdezőnél, vállon felül), mint gondoltam...
:-D :-D :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!