Régen mi motiválta az embereket, hogy véres kivégzésekre menjenek el? Miért voltak ilyenek egyáltalán?
...Mert nem hiszem, hogy minden esetben példát akartak statuálni, arra már ott volt egy rakás hulla kitéve, vagy a darabja...
Nem értem ezeket a korokat. A legkegyetlenebb kivégzésekről olvastam sokszor mai szemmel semmiségért, vagy kínvallatással kicsikart vallomás alapján. Ilyen sok pszichopata és szadista volt a vezetők és esetleg az emberek között, akik élvezettel nézték? Vagy nem volt jobb dolguk? Hm, unatkozom, asszony, irány a heti kivégzés a főtéren? A hóhérok élvezték ezeket? A festményeken meg sokan fapofát vágnak, miközben pl. éppen karóba húznak valakit. Nem értem, egyáltalán miért nem volt elég mondjuk lefejezni valakit? Részben megértem, ha vallási okai voltak, pl. valaki "az ördöggel cimborált", kézenfekvő a máglya, persze akkori szemmel.
Azért sokan elborzadtak akkor is, IV. Henrik gyilkosának kivégzéséről írták, hogy vidám hangulat uralkodott amíg a ceremóniák tartottak, gúnyos bekiabálások, vidám, de durva tréfák röpködtek a levegőben például amikor az Egyházból való kitaszítás történt, ám mikor a hóhér a tüzes fogókkal csavargatni kezdte Ravillacot, a gyilkost, a vérfagyasztó sikoltások, vagy a szörnyű jajgatás, vernyákolás hatására sokan elrettenve menekültek szerteszét, de az üvöltés messzire elkísérte őket, mert a hóhérmunka több óráig tartott.
Szapolyai, vagy Zápolya királyunkról jegyezték fel, hogy szadista volt, szeretett gyönyörködni az általa kínhalálra ítélt pórjai szenvedésében, mondjuk ezt Dózsáék kínhalála is igazolja, akiket tüzes trónra ültetett, vagy a parasztháború sok karóba húzott jobbágya.
Mellesleg a halálbüntetések menetrendje azért megvolt szabva, erre gondot fordítottak, nem mindenkinek kellett szenvednie, a hóhér mestere volt a munkájának és ezt el is várták tőle, bár azt inkább tolerálták, ha valaki többet szenvedett a kelleténél, mintha idő előtt bevégezte volna, az ilyen pancser munka büntetéseként előfordult, hogy a hóhért elcsapták, de gyakran a túl sok szenvedésért is megorroltak rá, ezért neki sem volt könnyű, hogy az előírt szenvedést pontosan kimérje, de többnyire értette a szakmáját, meg nagy gyakorlatra is tettek szert előzőleg más mesterek keze alatt segédként, mire önálló munkákra szerződtették valamelyiket.
"A szabadságvesztésnek is megvan az a hibája, hogy igen, elvettük az ifjúságodat, vagy akár ötven évet is."
Azért ötven év alatt kicsit több esély van a páciens által értékelhető rehabilitálásra, mint posztumusz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!