Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Régen mi motiválta az embereke...

Régen mi motiválta az embereket, hogy véres kivégzésekre menjenek el? Miért voltak ilyenek egyáltalán?

Figyelt kérdés

...Mert nem hiszem, hogy minden esetben példát akartak statuálni, arra már ott volt egy rakás hulla kitéve, vagy a darabja...

Nem értem ezeket a korokat. A legkegyetlenebb kivégzésekről olvastam sokszor mai szemmel semmiségért, vagy kínvallatással kicsikart vallomás alapján. Ilyen sok pszichopata és szadista volt a vezetők és esetleg az emberek között, akik élvezettel nézték? Vagy nem volt jobb dolguk? Hm, unatkozom, asszony, irány a heti kivégzés a főtéren? A hóhérok élvezték ezeket? A festményeken meg sokan fapofát vágnak, miközben pl. éppen karóba húznak valakit. Nem értem, egyáltalán miért nem volt elég mondjuk lefejezni valakit? Részben megértem, ha vallási okai voltak, pl. valaki "az ördöggel cimborált", kézenfekvő a máglya, persze akkori szemmel.


2021. ápr. 16. 11:08
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt semmi izgi akkoriban a köznépnek és ezért a kegyetlenkedésben lelte az élvezetét.
2021. ápr. 16. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
97%

Régen a kivégzések megtekintése ugyanolyan napi családi és közösségi program volt, ahogy manapság leülnek a népek a tv elé pl. ValóVilágot bámulni.

És ahogy manapság a minél kreténebb szereplőket felsorakoztató műsorok a legnépszerűbek, régen is a lehető legkreténebb kivégzési módszereket várták el a népek.

2021. ápr. 16. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%
Bármikor nézhetsz horror filmeket, játszhatsz lövöldözős játékokkal, vagy szörnyülködhetsz az esti híradón. A középkorban ezek közül egyik sem létezett, így borzongatós programnak csak a kivégzések megtekintése volt. Egy átlag paraszt élete dög unalom volt, így persze, hogy örültek, ha történt valami izgi. Nekik ez volt az esti mozi.
2021. ápr. 16. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 Wadmalac ***** válasza:
100%

A szadista kivégzési módok oka meg főleg az elrettentés célja volt.

Egy olyan világban, ahol a többség simán hisz a halál utáni életben, maga a halál nem biztos, hogy eléggé elrettentő büntetés egy bűnért.

De a kínszenvedés már az, főleg, ha előtte másokét végignézted hétvégi matinéként és látod, hogy nem egy majális.


A régi büntetések gyakorlatilag kivétel nélkül a fájdalomra alapoztak. Mert nem nagyon volt mire másra.

Cellában láncon rohadni nem feltétlenül elég ijesztő annak, aki nem próbálta és alapból nyomor az élete.

A legkímélőbb és egyben legkevésbé méltóságot sértő kivégzések csak az "elitnek" jártak.

2021. ápr. 16. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:

Szerintem a ValóVilág és társai nem egyenlő a horrorral, főleg nem valódi kínzással és kivégzéssel. Abban sem hiszek, hogy az életük dögunalom lett volna. Ha más nem is, kocsma biztos volt, sok helyen ma is csak az van. De még ha így is lett volna, egy egészséges lelkű ember inkább a sötétzárkát választaná egy napra gondolkodás nélkül, mint a kivégzést.

Az valahol érthető, hogy ez az elrettentést szolgálta, de nem úgy tűnik, mintha jó taktika lett volna. Ugyanígy jártak el a hadifoglyokkal is. Azzal kit rettentettek el? Biztos benne volt az is, hogy megszokták... Ha eddig felnégyeltünk, kibeleztünk, karóba húztunk, elégettünk, stb., miért kéne mától mondjuk csak akasztanunk, meg lefejeznünk? Meg mi az, hogy ezen a héten nincs kivégzés? A hóhér ki van fizetve. Valaki biztos csúnyán nézett valakire, vagy valakijének a valakije...

2021. ápr. 16. 12:33
 6/26 anonim ***** válasza:
100%
Akármennyire is el vagy szörnyedve, így voltak.
2021. ápr. 16. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Az, ami most arra motiválja őket, hogy pornó- vagy horrorfilmeket nézzenek. Szenzáció, amit később a többi emberrel meg lehet beszélni.
2021. ápr. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ugyanígy jártak el a hadifoglyokkal is."


Na az más tészta.

A szadizmus valamennyire mindenhol szerepet játszik, mert aki mentes tőle, kitalálni sem tud ilyen módszereket, a gondolatától is elretten.

De a hadifoglyoknál összetett a képlet.

Egyszer ott az esetleges vallatás szüksége. Másodszor ott az ellenséggel szembeni gyűlölet, bosszúvágy, amire egy hadifogoly ártelmetlen bűnbakként célpont lehet. Harmadrészt a háborús körülmények közt az emberek érzékenysége az erőszakkal szemben gyengül, lévén rengeteget látnak belőle. Negyedrészt katonaságban esetlegesen magasabb a szadista hajlamúak aránya, mint átlagemberek közt (nem a kényszersorozottak emelik).

2021. ápr. 16. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
66%
Hidd el, mai is ilyenek némelyek.
2021. ápr. 16. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%

A római birodalom bukása után a római jogrendszer erőteljesen eltorzult, bár az is viszonylag durva büntetéseket alkalmazott egyes esetekben, de legalább annyi megvolt benne, hogy egy római polgár halálbüntetése automatikusan száműzetésre változott, kivéve a császár ítéleteit.

A törvényes rend viszont életben volt, ám a bukás után önkénykorszak következett, a földesurak pallosjogot kaptak és a jogfosztott, jobbágysorba kényszerített tömegeket erős kézzel kellett kordában tartani, de itt meg kell jegyeznem, a korlátlan hatalom tényleg nemegyszer szadistává tette az ítélkező urakat.

A kor termelési viszonyai gyakran éhínséghez vezettek, így ha valakinek ilyenkor ellopták a terményeit, ami amúgy is fogytán volt, akkor nem csupán csekély kára keletkezett, hanem akár éhen is halhatott és ezek vezettek a drasztikus ítéletekhez, hogy egészen csekély értékhatár felett kivégezték a bűnösöket, ez meg ahhoz vezetett, hogy a bűnök között csak a kivégzés kegyetlenségével, borzalmával lehetett mutatni a különbséget. Ugyanis egyszerűbb volt megállapítani, hogy mondjuk öt ezüst érték felett bitóra küldik az illetőt, mint progresszív jogrendszert kidolgozni, ahol figyelembe vették volna a cselekmény elvi és gyakorlati hatását, súlyát.

Ekkor viszont, ha egy tyúktolvajt felakasztottak, a királygyilkosnak mégiscsak súlyosabb büntetést akartak adni és ezt a kínjai fokozásával érték el, mert máshogyan aligha tudták volna a különbséget kifejezni.

Ami a kínvallatást illeti, az sokáig bevett vizsgálati mód volt, technikai és pszichológiai ismeretek nélkül nehéz volt bármilyen vizsgálatot lefolytatni, megjegyzem a rómaiaknál csak a rabszolgát lehetett kínpadra vonni, mert nagyon jól tudták, hogy a kicsikart vallomás nem sokat ér, jellemzően a tanúvallomások többet értek, de a sötét középkor ezt nem méltányolta.

Bármilyen szörnyű is volt egy büntetés, csekély elrettentő hatással bírt, ugyanis azokat vagy erős felindulásból követték el, vagy abban bízva, hogy tettükre úgysem derül fény.

Mivel az egyházi bíróság is gyakran hozott drasztikus ítéleteket, például eretnekek ellen, akiket ki akartak gyomlálni és ezt demonstrálni is akarták, valóságos népünnepséget tartva, szokás lett a legkegyetlenebb kivégzések nyilvánossá tétele, de valljuk be, ma is az a legérdekesebb, ha egy bika felökleli a matadort, ha ütközés van a Forma 1-ben, ha elesik a műkorcsolyázó, vagy a sáncon a síugró és a háborús, a katasztrófa, vagy az akciófilmek nézettsége, ahol dörögnek a fegyverek, nagyobb, mint a vígjátékoké, bár valóságos kivégzésre ma már kevesen kíváncsiak, de ez lehet szokás kérdése.

2021. ápr. 16. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!