Miért nem tud az emberek többsége helyesen írni?
Vannak olyan szavak, igekötős szavak, amit nagyon gyakran látok helytelenül leírni. Lásd: muszáj (muszály), posta (pósta), rejtély (relytéj), meg kell tennem (megkell tennem), stb...
(A kérdéssel nem azt akarom sugallni, hogy mindenki mindent helyesen írjon le, de a gyakrabban használt szavakat illik helyesen leírni.)
#18 Annak mi köze a logikához, hogy valamikor külön hangot jelölt, de most már semmilyen hangzásbeli különbség nincs "j" és "ly" között? Nagy segítség lenne sokak számára, ha elmagyaráznád milyen elvet alkalmazzunk az ilyen szavakra!
Én most utánanéztem ennek és ezt találtam: [link]
Nem is értem miért írtuk át a "cz"-t sima "c"-re.
Kérlek, nézz utána a "logika" szó jelentésének!
"mi köze a logikához"
Te kérdezted, hogy mi a logika itt.
Semmi.
Ez hagyomány, aminek régen még volt értelme.
"Kedves "mirőlszól" !
Régen az 'ly' és a 'j' külön hang volt. Ez a "logika".
Amúgy mi lenne, ha először utánanéznél, és csak azután nyilatkoznál?"
Erre próbáltam reagálni. Most meg azt mondod az a logika benne, hogy nincs benne semmi logika, és számon kéred rajtam, hogy miért nem néztem utána ennek a semminek, ami nincs. :D
A hagyományőrzés, nem része a nyelvtani szabályoknak. Írják is abban a cikkben amit küldtem:
"A ly tanításával tehát lényegében nyelvtörténetet tanít az iskola, de egy önkényesen kiválasztott nyelvtörténeti tényt, ráadásul mindenféle összefüggéséből kiragadva. Miért is lenne bárkinek szüksége arra, hogy tudja, hogy egy adott hang más hangból fejlődött, mint ugyanaz a hang egy másik szóban?"
Te is tudod, hogy:
1: nem tudni, hogy melyik hagyomány marad fenn, és melyik nem,
2: a hagyományok megszüntetése nehéz.
Kedves "mirőlszól", iróniáról még nem hallottál, amikor az idézőjeles "logika" szót komolyan vetted?
Ez nem logika, hanem hagyomány vagy ha már annyira vered itt a tamtamot, logikátlanság, tessék. Amiről csak annyit, hogy, ahogy le is írtam a 17-es kommentemben (erre valahogy nem reagáltál), ilyenek a mesterségesen alkotott eszperantón kívül a világ összes nyelvében vannak, még az általad istenített angolban is (nemzetközi felsőfokú nyelvvizsgára készülök, hidd el, tudom miről beszélek). Akkor ennyi erővel szidjuk az összeset, legyen hülye mind.
#25 Nézd, biztos vagyok benne, hogy tudod miről beszélsz, abban kevésbé, hogy kinek mondod ezeket. A #17 kommented ugyanis nem nekem szólt, és soha egy szót sem írtam az angol nyelvről. Szerintem a hagyományok, kivételek és szabályok közti különbségekben is összezavarodtál kicsit. Látod pontosan ez a probléma, hogy szerintem a szövegértés fontosabb mint a szabályok betartatása, így elsősorban arra törekednék az oktatásban.
Nem szidtam semmilyen nyelvet.
#26 Én olyan vagyok aki utánanéz általában, de ez a lehetőség nem mondig volt adott, és nagyon sok embernél rögzültek a helytelen írásmódok. Ismerek teljesen értelmes embereket, akik szinte nem is használnak hosszú ékezeteket írásban, vagy éppen ellenkezőleg, minden szó hosszúra végződik náluk. Nem zavar. Másik korban, másik rendszerben tanultak, nekik ez fel sem tűnik. Egyszerűen van, hogy a közlendő fontosabb mint a formalitás. Ez a köznyelv. Az utcán sem kötsz bele senkibe, ha szerinted helytelenül beszél. Csetelés közben is gyakran kezdek mondatot kisbetűvel. Ez egy fórumoldal. Az sem illetlenség, vagy igénytelenség, ha teli szájjal az ágyból fekve válaszolgatsz a kérdésekre. :D A nyelv célja elsősorban a közlés.
Elnézést, a 16-os kommenttel kapcsolatban valóban tévedtem, amikor azt hittem, hogy a tiéd. Bocsánat.
Ettől függetlenül ugyanúgy fenntartom a véleményemet, hogy a hagyományok (és a kivételek is) jelen vannak minden egyes nyelvben, akkor is, ha semmilyen szabály nem érvényes rájuk és egy anyanyelvi beszélőnek meg kell őket tanulni (meg annak is illik, aki anyanyelvi szinten akar tudni). Úgyhogy köszönettel elutasítanám a kritikát a szövegértésemmel kapcsolatban, mivel egy felhasználónév feletti elsiklás miatt még nagyon is értem, amit olvasok és amiről írok. A tévedésért pedig még egyszer bocsánat, nem volt szándékos.
Viszont az igénytelen nyelvhasználatot a "nyelv célja a közlés" indokkal magyarázni nagyon kínos egy művelt ember részéről. Igen, valóban úgy kommentelgetsz otthonról, ahogy akarsz, mert nem látja senki, de a helyesírásodat igen. Vagyis az már nyilvános, míg pl egy privát chat két ember között nem az. Lehet, hogy ez az oldal sem a kormányhivatal weblapjával egyenlő, de annyival azért illik megtisztelni a közösségét, hogy rendesen írunk.
#29 Nem csak a felhasználónév miatt. Inkább a "logika" szóra adott reakciók voltak félreértelmezve. Minden nyelvben vannak szabályok és vannak szavak amik kivételek ez alól. Minden nyelvben vannak olyan nyelvtani dolgok is, amire nem lehet szabályt alkalmazni, mert nincs, csak így alakultak. Én ezen sehol nem problémáztam.
Összefoglalva annyi lett volna a lényeg, hogy szerintem nincsenek olyan szavak amiknek helyesírását illendőbb volna tudni, mint mondjuk a ritkábban használt szavak esetében. Tehát szerintem nem cikibb a "muszály" mint a "bólya". És kétlem, hogy a legtöbb ember minden egyes esetben tudja mikor melyik "j/ly"-t kellene használni. Erre nincs szabály. Én nem ismerek olyan húdesok idegen nyelvet, de a szabályok egy felismerhető rendszert követnek, és a kivételek valóban kivételeket jelentenek, amik általában 10-15 szóra vonatkoznak. Most ez az "ly" esetében sehol nem igaz. Nincs követhető logikus rendszer benne, és nem tudod megtanulni az összes olyan szót amiben "ly" van. Ezért ha valaki helytelenül írja le pl. a "muszáj" szót, azt nem kérheted számon azért, mert nem tanult meg egy szabályt, ami nem is létezik. Az meg sehol nem alapszabály, hogy a gyakrabban használt szavak helyesírása fontosabb lenne. Erre írtam, hogy "nincs benne logika". Amire ha most elolvasod újra, azt a választ kaptam, hogy mert az a logika, hogy nincs benne logika, és ennek illett volna utánajárnom. Már hogy annak, ami nincs. Mert az a szabály, hogy nem szabály van, hanem hagyománykövetés. Nem tudom, így érthető-e, hogy nem a "logika" szó ironikus hangvételét nem ismertem fel, csak igyekeztem magyarázni a szöveget amiről azt gondoltam elég érthetően fogalmaztam meg, de mint kiderült mégsem.
Nem gondolom "igénytelen nyelvhasználatnak" azt ha valaki érthetően fogalmaz, de helytelenül írja a szavakat, és lehet igazad van, azért nem érzem másoktól sem kínosnak, mert művelt ember sem vagyok.
Egyébként ha újra elolvasod, ott sem azt írtam, hogy a közlési szándék felülírhatja a szabályok fontosságát, hanem hogy első körben érteni kellene megtanulnunk egymást és csak azután őrizgetni a többszáz éve elavult hagyományainkat. Különben meg a nyelv egyébként is folyamatosan változik és igazodik azokhoz akik használják. Jelen esetben mindazokhoz akik be tudják pötyögni a betűket a kis eszközeikkel. Még a kézírás elsajátítása sem feltétel hozzá, de még a szembe fordítható hüvelykujj sem. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!