Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem tud az emberek...

Miért nem tud az emberek többsége helyesen írni?

Figyelt kérdés

Vannak olyan szavak, igekötős szavak, amit nagyon gyakran látok helytelenül leírni. Lásd: muszáj (muszály), posta (pósta), rejtély (relytéj), meg kell tennem (megkell tennem), stb...

(A kérdéssel nem azt akarom sugallni, hogy mindenki mindent helyesen írjon le, de a gyakrabban használt szavakat illik helyesen leírni.)



2018. aug. 26. 17:01
1 2 3 4 5
 11/42 anonim ***** válasza:
91%
Nincs rá igényük, nem olvasnak szépirodalmat, nem gyakorolnak; nem zavarja őket, ha senki sem érti, hogy mit akartak eredetileg írni. Ráadásul a nyelvtanoktatásunk (is) rettenetes, és ha jól sejtem, mostanában még alacsonyabb óraszámban foglalkozhatnak vele, mint 15-20 éve, amikor iskolás voltam. Született nyelvtannáciként elkeserítőnek találom, hogy az emberek többsége tényleg sem helyesen írni, sem érthetően, választékosan fogalmazni nem tud. Sikeresen bemagolják a szorzótáblát, a fizikaegyenleteket, a történelmi évszámokat - a nyelvtani szabályokat miért nem?
2018. aug. 26. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 anonim ***** válasza:
79%

"Tudok ajánlani egy pszichológust, aki elmagyarázza, hogy miért lesz neked jobb, ha nem foglalkozol olyan emberek gyengeségeivel"

Ebben van valami, viszont ennek van egy másik oldala is:

NAGYON nem mindegy, hogy normális emberek vesznek körül - vagy buta, slendrián, nemtörődöm, IQ gyenge, stb. emberek.

Ezt aztán hatni fog a sorsodra is, ha már ez lesz a norma, és a normális viselkedés lesz a gyúnyolódásra érdemes, a "stréber".


Ha ez tartósan is így alakul, akkor utána már csak a birkák maradnak, akikkel bármit meg lehet tenni (ami nem túl megerőltető, mint pl. elolvasni 20 oldalt valamiből).

2018. aug. 26. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 A kérdező kommentje:
Köszönöm azoknak az embereknek, akik értelmesen válaszoltak a kérdésemre. Le szeretném szögezni ebben a kommemtben, hogy akik nem tudnak alapszinten helyesen írni, azokat nem ítélem el, nem tartom őket jelentéktelennek. A kérdés kíváncsiságból jött létre, célja nincs.
2018. aug. 26. 19:03
 14/42 anonim ***** válasza:
100%
Na azért nem kell minden "diszgráfiásról" elhinni, hogy az. Én is ismertem nem egyet, aki szimplán lusta volt a szüleivel együtt és inkább kisírta a felmentő papírt némi csúszópénzzel. Természetesen egy percet sem gyakorolt, hogy jobb legyen, sőt még büszke is volt az igénytelenségére, míg a valóban diszgráfiások vért izzadva próbáltak fejlődni (és bizonyos szintig sikerült is, szóval egyáltalán nem haszontalan a gyakorlás). Na ez az, ami szerintem ciki, illetve az, hogy az emberek egyszerűen lusták megtanulni a szabályokat és olvasni sem olvasnak. A "21. században élünk" nem lehet kifogás, mert egyrészt az interneten is lehet kismillió lehetőséget találni, másrészt létezik automata helyesírási ellenőrző is (nem tökéletes, de egy "ien", "ojan" stb szintű súlyos hibát kijavít), harmadrészt meg az önmagunk művelésére való igény soha sem lesz ciki. A lustaság ellenben igen és nem, nincs annyi diszgráfiás, mint ahány botrányos helyesíró.
2018. aug. 26. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:
100%
Sokan tudnak, de nem akarnak hejesen irni, és idejük sincs rá.
2018. aug. 26. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
31%

#8-as válaszoló véleményét osztom, a magyar nyelv egy logikátlan káosz.

Az ezeréves történelmünk során a rengeteg nép ami megfordult nálunk, milliónyi kifejezést, szabályt és stilisztikát hagyott ránk. Amiket aztán még csűrtünk-csavartunk, tájegységenként különböző nyelvjárásokat használtunk, így lett egy szabálytalan katyvasz az egész. Nem véletlenül miénk az egyik legnehezebb nyelv a világon. A szabályaink túlbonyolítottak és fölöslegesen sok van belőlük, ráadásul nagyjából a nyelv kétharmadára érvényesek csak, a fennmaradó harmada pedig hasraütéses "rendhagyó" alak.

Szoktam törekedni a helyesírásra, olvasok is, de a muszáj-t például én is rosszul írtam vagy 20 éves koromig. Az internet óta azért könnyebb a helyzet, a böngészők beépített helyesírás-ellenőrzői és a 3 másodperces Google keresés sokat segít. Nekem is szemet szúrnak már a leggyakoribb hibák (az egyenlőre és egyelőre keverésével az élen), de nem ítélem el túl mélyen emiatt az elkövetőiket. Egyszerűen nem ideális a magyar nyelv, sokkal több benne az inkonzisztencia és a túlbonyolítás, mint más nyelvekben. Már csak a 44 különböző betűnk önmagában is indokolatlanul sok. Az angol a 26 betűjével teljesen jól érzi magát, a hawaii pedig köszöni szépen, megvan 13-mal is. Mi azért keserítsük már meg az életünket ezzel is, mert amúgy nem elég nehéz, és különben is kultúra és kifejezés-diverzitás és Arany János, meg minden! Aztán, hogy a nép fele képtelen használni a saját nyelvét és angolul feleannyi idő alatt megfogalmazódik egy gondolat mint magyarul, az kit érdekel...

2018. aug. 26. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
92%

Kedves 16-os, a mesterségesen kreált eszperantón kívül minden egyes nyelvben vannak "logikátlan" szabályok és kivételek, amiket vagy tudsz vagy nem. Utóbbi eset elég ciki egy anyanyelvi esetében.

Az általad istenített angol nyelv helyesírásának és kiejtésének szabályossága messze elmarad a magyar nyelvtől, a francia helyesírás úgyszintén messze felülmúlja a magyart, mely inkább a nyelvtani ragozások miatt bonyolult. Kivételeket és "logikátlanságokat" (névelők) ha már említjük, tanultál valaha oroszt vagy németet? 44 betűt megtanulni nehéz? A több ezres abc-vel (ez egy alapszint, amit az átlagos ember ismer) rendelkező kínai nyelv meg se szólaljon inkább akkor...

A saját ügyetlenségünk miatt nem a nyelvet kell szidni, ha én elkezdek bénázni az angol kiejtéssel vagy a német névelőkkel, attól még nem a nyelv lesz egyből hülye és logikátlan. Mellesleg nem egy magyarul tanulótól hallottam már, hogy nehézségei ellenére ez az egyik leglogikusabb nyelv. Inkább büszkék legyünk rá.

2018. aug. 26. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:

"Nem mondhatod, hogy a "muszáj"-ban van bármi logika."

Kedves "mirőlszól" !

Régen az 'ly' és a 'j' külön hang volt. Ez a "logika".

Amúgy mi lenne, ha először utánanéznél, és csak azután nyilatkoznál?

2018. aug. 27. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 dellfil ***** válasza:
83%

Úgy látom elég szépen "kivesézték" a kérdést az előttem szólók. Ezért csak csak hozzáfűzném az alábbi linket.

(Igen, tudom, hogy nem teljesen a feltett kérdésre válasz, de a jelenség aggasztó. Mármint a szövegértésre vonatkozó "eredmények".

Ja, és szinte "hiányoltam" a "nyelvtan náci" kifejezés elhangzását. Üdítő volt. :)


[link]


Még valami. Nem csak kis hazánkban gond!


dellfil

2018. aug. 27. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:
87%
A muszáj a muss sein átemelése, a nyelvérzéked becsap, amikor a régies -ály főnévképzőt sejti oda, ahol nem lehet, mert nem a muss van átvéve önmagában.
2018. aug. 27. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!